• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gothic - gra komputerowa  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2008 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.cdp.pl sp. z o.o. (do 21 września 2012 CD Projekt Sp. z o.o.) – polski wydawca i dystrybutor gier komputerowych oraz filmów, należący do spółki CD Projekt S.A. Od 2008 do 2011 roku był częścią holdingu CD Projekt Investment.

  Gothicfabularna gra akcji wyprodukowana przez firmę Piranha Bytes i wydana przez Egmont Interactive w 2001 roku. Polską lokalizację zrealizowała firma CD Projekt.

  Gothic to pierwsza część serii gier, opowiadającej o przygodach bezimiennego bohatera, który, jak się później okazuje, stał się wybrańcem boga ognia i sprawiedliwości – Innosa. Fabuła gry opowiada o dziejach bohatera w kolonii karnej, zwanej Górniczą Doliną, która znajduje się w dolinie wyspy Khorinis i otoczona jest magiczną barierą. Gra została w pełni zlokalizowana, włącznie z kwestiami mówionymi, na język polski przez CD Projekt.

  Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry (np. Fallout 3: Point Lookout).Przemysław Nikiel (ur. 10 maja 1967, Bielsko-Biała) - polski aktor filmowy i dubbingowy oraz lektor reklamowy i telewizyjny. W 1990 roku ukończył PWST w Krakowie. Od 1998 roku jest lektorem w TVP2. Współpracuje również z Radiem Zet.

  Spis treści

 • 1 Świat gry
 • 1.1 Obozy
 • 1.2 Kopalnie
 • 1.3 Inne Lokacje
 • 2 Rozwój postaci
 • 3 Modyfikacje
 • 4 Religia
 • 5 Frakcje
 • 6 Wersja polska
 • 7 Kolejne części
 • 8 Gothic: Film
 • 9 Przypisy
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Świat gry[]

  Kraina przedstawiona w grze to część Khorinis, fikcyjnej wyspy z gier Gothic oraz Gothic II. Dawniej król Rhobar II wysyłał tam więźniów i skazańców do wydobywania magicznej rudy. Dolinę otoczono magiczną barierą stworzoną przez trzynastu magów w celu uniemożliwienia ucieczki więźniom, jednak ku zdziwieniu samych twórców, urosła ona do niewyobrażalnych rozmiarów stając się więzieniem setek niewinnych ludzi. Podczas początkowej części gry gracz musi podjąć decyzję o przynależności do jednego z trzech obozów. Główna oś gry jest liniowa, jednak rozwój poszczególnych zadań może być różny, a opowiedziana historia zawiera zwroty akcji i nieoczekiwane wydarzenia. W krainie można napotkać różne stworzenia, a także orków, którzy toczą wojnę z królestwem Myrtany.

  JoWooD Entertainment AG (dawniej JoWooD Productions Software AG) – austriacki wydawca gier komputerowych założony w 1995 r. przez Andreasa Toblera w Liezen. Obecnie prezesem firmy jest Franz Rossler. Firma utraciła płynność finansową w 2011 roku, po czym została przejęta przez spółkę Nordic Games.Robert Tondera (ur. 21 kwietnia 1965 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. W roku 1989, ukończył PWST w Warszawie. od 1989 do 2007 roku w Teatrze Nowym w Warszawie (m.in. asystent dyr. Adama Hanuszkiewicza). Od 01.11.2007, aktor w Teatrze Rampa na Targówku.

  Obozy[]

  Mapa przedstawiająca kolonię górniczą

  Gracz może przyłączyć się do jednego z istniejących wewnątrz kolonii obozów:

  Stary Obóz jest najstarszą ze wszystkich występujących w grze lokacją. Mieści się na terenie zamku i przedzamkowych obwarowań. Otoczony jest drewnianą palisadą i dzieli się na pierścień zewnętrzny, w którym przebywają cienie i kopacze, oraz wewnętrzny (zamek), gdzie mieszkają strażnicy, magowie ognia i magnaci. Przed powstaniem magicznej bariery na zamku przebywała straż królewska, magnaci i magowie ognia. Po powstaniu bariery Stary Obóz opanowali więźniowie pod wodzą Gomeza. Obóz rządzi się surowymi prawami, a każdy z jego członków ma określone miejsce w hierarchii. Źródłem dochodu dla Starego Obozu jest Stara Kopalnia, gdzie wydobywana jest magiczna ruda, za którą król gotów jest dostarczać magnatom dobra zza bariery. Władze Starego Obozu nie planują zniszczenia magicznej bariery. Ograniczają się do wymiany towarów ze światem zewnętrznym i handlu z Obozem Bractwa, skąd sprowadzane jest bagienne ziele do palenia. Po zawaleniu się Starej Kopalni, Gomez, który potrzebował rudy, postanowił zaatakować Wolną Kopalnię należącą do Nowego Obozu. Gdy magowie ognia chcieli temu zapobiec, Gomez kazał wymordować wszystkich, prócz przebywającego w terenie Miltena. Aby uniknąć odwetu ze strony Nowego Obozu za zajęcie Wolnej Kopalni, Gomez zlecił zamknięcie obu bram Starego Obozu, a każdego, kto się zbliżał do niego, rozkazał zabić.

  Adam Bauman (ur. 10 czerwca 1957 w Warszawie) – polski lektor, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, także scenarzysta. Mąż Agaty Gawrońskiej.Punkty doświadczenia (PD lub EXP (XP) od experience) są wyznacznikiem aktywności gracza w danej grze (sesji gry). PD są zwykle przyznawane na końcu sesji, przygody lub kampanii. Najczęściej są przyznawane za pokonanie przeciwnika, lecz mistrz gry może przyznać je graczowi za wyjątkowy pomysł, wczucie się w postać itp., w zależności od systemu.

  Nowy Obóz powstał w rezultacie rozłamu w Starym Obozie. Dąży do zniszczenia magicznej bariery i uwolnienia więźniów poprzez detonację wielkiego kopca rudy przez magów wody, mieszkających na terenie Nowego Obozu (wybuch nie może zaszkodzić stworzeniom niemagicznym). Potrzebny w tym celu surowiec wydobywają w Wolnej Kopalni tzw. krety. W przeciwieństwie do Starego Obozu, tutaj nie ma obowiązujących praw, głównie za sprawą Szkodników, którzy robią, co im się żywnie podoba. Panuje tu absolutna wolność. Zakazane jest wyłącznie zbliżanie się do wielkiego kopca oraz do magów wody, których chronią Najemnicy. Większość domostw, siedziba magów oraz góra rudy znajdują się w wielkiej jaskini. Na środku jeziora jest karczma, w której sprzedawany jest jedyny alkohol produkowany na terenie kolonii karnej – ryżówka. Segment niżej znajdują się pola ryżowe. Członkowie Nowego Obozu to głównie dezerterzy i uciekinierzy ze Starego Obozu. Jest to, mimo ogromnej ilości posiadanej rudy, najbiedniejszy obóz, utrzymujący się głównie z napadów na konwoje Starego Obozu, przez co znajdują się o krok od wojny. Przywódcą najemników z Nowego Obozu jest Lee, wtrącony do kolonii za morderstwo, którego nie popełnił. Przywódcą szkodników jest Lares, a arcymistrzem magów wody – Saturas.

  Zadanie (ang. quest) – w grach komputerowych pojedynczy fragment fabuły, stawiający gracza i kontrolowanego przez niego bohatera/siłę przed próbą.Lokalizacja oprogramowania – dostosowanie danego produktu do potrzeb lokalnego rynku poprzez przetłumaczenie komunikatów i dokumentacji programu na dany język lub dialekt, a także dostosowanie go do konwencji obowiązujących w danym języku/dialekcie – między innymi sposobu sortowania liter w alfabecie, używanych jednostek miary albo formatów dat.

  Bractwo Śniącego – (alternatywnie: Obóz na Bagnie, Obóz Sekty) – obóz, którego członkowie wyrzekli się starych bogów i czczą Śniącego, który ma im pomóc w odzyskaniu wolności. Powstał w wyniku wizji Y'Beriona, duchowego przywódcy bractwa, który jako pierwszy poznał możliwości działania bagiennego ziela. Według jego wizji Śniący miał pomóc im zniszczyć barierę, a niewiernych ukarać. Obóz Sekty propaguje więc palenie tego zielska, rosnącego tylko tutaj. Każdy nowicjusz dostaje dzienną porcję, by móc pozostać w duchowym kontakcie ze Śniącym, a także są poddawani nieustannym naukom u swoich mistrzów. Niektórzy guru po większej ilości bagiennego ziela mają wizje dotyczące Śniącego. Ośmiu guru przewodzi w tym obozie. Najwyższy guru to Y'Berion, jego zastępcą jest Cor Kalom (zajmuje się przygotowaniem rytuału nawiązania kontaktu z bożkiem), a trzecią osobą w całym bractwie – Cor Angar, dowódca Strażników Świątynnych, dbających o porządek w obozie oraz zbierających wydzielinę pełzaczy ze Starej Kopalni. Mimo, iż obóz ten jest uznawany za grupę obłąkańców, jako jedyny żyje w zgodzie z obiema lokacjami, prowadząc otwarty handel. W późniejszej części gry okazuje się, że Śniący to zły demon, a nie bóg. Głównym celem gry jest pokonanie i wygnanie Śniącego.

  Kolonia karna - wydzielony obszar, często odległe terytorium np. zamorskie, przeznaczone do przetrzymywania skazanych w izolacji od społeczeństwa.Agata Gawrońska-Bauman (ur. 5 lutego 1969 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, a także reżyser dubbingu.

  Obóz Bandytów – znajduje się w górach. Prawdopodobnie jest to grupa więźniów którzy po wydarzeniach dotyczących rozrostu bariery postanowili uciec, żyć w osamotnieniu i utrzymywać się z napadów i rozbojów. Obóz Bandytów jest jedynym obozem, do którego nie da się przyłączyć. Oryginalna wersja gry ma ucięte misje związane z tym obozem (zostały one wycięte z fabuły, jednak nie udało się usunąć ich z silnika gry). Nieoficjalnym dodatkiem uzupełniającym braki w tymże obozie jest patch o nazwie „Golden Mod”. Mod nie posiada dialogów mówionych, jednak posiada napisy.

  Gothic 3 – fabularna gra akcji, bezpośrednia kontynuacja pierwszej i drugiej części serii Gothic, stworzona przez Piranha Bytes i wydana przez JoWooD Entertainment w 2006 roku. Marketing serii na anglojęzycznych rynkach, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, był niewielki. Miała to jednak odmienić część trzecia, której kampania reklamowa ma znacznie szerszy zasięg.Wyspa Khorinis – fikcyjna wyspa, na której rozgrywa się akcja gier komputerowych Gothic, Gothic II oraz dodatku Gothic II: Noc Kruka. Jej stolicą jest miasto Khorinis, zdobyte przez orkową armię podczas wojny ludzi z orkami.

  Kopalnie[]

  Stara kopalnia – kopalnia ta należy do Starego Obozu, to stąd trafia cała ruda z Górniczej Doliny, dowodzi nią cień Ian (czyt. Jan). Na dnie część rudy jest na miejscu przetapiana w wielkim piecu przez Węża. W kopalni prócz ludzi ze starego obozu można spotkać również kilku strażników świątynnych z Obozu Bractwa, którzy zbierają wydzielinę pełzaczy potrzebną do rytuału przyzwania Śniącego. Do robót zaciągnięto tam także orków, którzy nie atakują lecz jedynie pracują. W jednej z odnóg jest gniazdo z królową pełzaczy.

  Gothic II – komputerowa gra fabularna, kontynuacja gry Gothic, która odniosła bardzo duży sukces w Niemczech, gdzie gra powstała, a z czasem jej fenomen przeniósł się do innych krajów, w tym do Polski. Marketing serii na anglojęzycznych rynkach, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, był niewielki. Gra borykała się również z problemami dotyczącymi dystrybutorów, w wyniku czego nie osiągnęła popularności porównywalnej z krajami niemieckojęzycznymi. Twórcą gry jest firma Piranha Bytes, natomiast polskim dystrybutorem – CD Projekt.Start International Polska – polskie studio dźwiękowo-montażowe, zajmujące się realizacją audio-wizualną dźwięku dla potrzeb telewizji, radia, reklam, gier oraz produkcji filmowych. Start International dysponuje łącznie sześcioma studiami o warunkach akustycznych spełniających najwyższe światowe normy oraz kilkoma pomieszczeniami technicznymi. Przedsiębiorstwo istnieje od 1995 roku, swoją siedzibę ma w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 36.

  Wolna kopalnia – jest ona w posiadaniu Nowego Obozu. Kopalnia mieści się w kompleksie jaskiń, niedostępnym na początku rozgrywki. Znajduje się tam dużo niedorytych korytarzy, w których czyhają na gracza pełzacze-wojownicy. W późniejszym etapie gry gracz odbija ją z rąk Strażników ze Starego Obozu oraz leczy orka-niewolnika – przyjaciela Ur-Shaka.

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2006 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.Janusz Wituch (ur. 13 listopada 1968 w Tomaszowie Mazowieckim) – polski aktor dubbingowy, bardzo rzadko występujący przed kamerami. Ma również na swoim koncie kilka ról teatralnych.

  Zawalona kopalnia – znajduje się przy drodze z miejsca wymian. Jest nieużywana z powodu wypadku jaki się tam zdarzył. Była pierwszą kopalnią, z której wydobywano rudę. Niektóre mody m.in. niemiecki „Die Bedrohung” umieszcza jedną z nowych lokacji w tej nieczynnej kopalni.

  Inne Lokacje[]

  Ziemie Orków – ziemie Orków znajdują się głównie na południu Kolonii Górniczej. Zamieszkują je orkowie, którzy niechętnie przyjmują gości. Znajduje się tam też wieża nekromanty o imieniu Xardas oraz miasto orków, w którym jest Świątynia Śniącego.

  Jacek Sołtysiak – polski reżyser, aktor filmowy i dubbingowy. Twórca serialów dla dzieci między innymi: Domisie, Jedyneczka. Wyreżyserował również seriale telewizyjne takie jak: Klan i Samo życie.Marcin Iwiński – polski przedsiębiorca współzałożyciel CD Projekt, która jest główną spółką grupy kapitałowej, do której należą również: CD Projekt RED, cdp.pl, GOG.com, w której posiada 13,3 proc. akcji giełdowych. Partner biznesowy Michała Kicińskiego. Absolwent Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Zarządzanie i Marketing Przedsiębiorca Roku 2008 E&Y, a także Człowiek Roku 2010 Polskiego Internetu. Laureat Śląkfy w kategorii wydawca roku za rok 2000 oraz wspólnie z Michałem Kicińskim za rok 2006.

  Miasto Orków – jest to główna osada wszystkich orków zamieszkujących Górniczą Dolinę. Miasto znajduje się w głębi orkowych terenów. Orkowe Miasto to najsłabiej poznany teren w całej Dolinie, stąd nie ma go na mapach. W Orkowym Mieście znajduje się wejście do świątyni Śniącego.

  Świątynia Śniącego znajduje się pod Miastem Orków. Zbudowana została na cześć czczonego przez orków demona Krushaka (Śniącego). Strzeżona jest przez byłych szamanów i budowniczych zmienionych w ożywieńców.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2010 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  In Extremo – niemiecki zespół grający folk metal pochodzący z Berlina założony w 1995. Nazwa grupy oznacza po łacinie "na końcu/granicy/szczycie" (extremum, gen. extremi).
  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2001 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.
  Jacek Kopczyński (ur. 11 sierpnia 1971 w Łodzi) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Udziela również głosu jako lektor w programach telewizyjnych, m.in. na kanale Hyper.
  Łukasz Nowicki (ur. 6 lipca 1973 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, dziennikarz i prezenter telewizyjny.
  Joanna Wizmur (ur. 17 czerwca 1957 w Sopocie, zm. 22 lutego 2008 w Warszawie) – aktorka głosowa i teatralna, reżyser polskiego dubbingu, sporadycznie aktorka filmowa.
  Piranha Bytes – znak towarowy niemieckiej firmy Pluto 13 GmbH, studio zajmujące się produkcją gier komputerowych. Mieści się w Essen, zostało założona 12 października 1997 roku przez piątkę byłych pracowników Greenwood Entertainment.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.