• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gorski Kotar

  Przeczytaj także...
  Bjelolasica – szczyt w paśmie Wielka Kapela w Górach Dynarskich. Leży w Chorwacji, blisko granicy ze Słowenią oraz brzegów Adriatyku. Jest to najwyższy szczyt pasma Velika Kapela.Żupania karlowacka (chorw. Karlovačka županija) – komitat położony w środkowej części Chorwacji. Stolicą administracyjną jest Karlovac. Graniczy ze Słowenią i Bośnią i Hercegowiną.
  Serbowie (Срби) – naród południowosłowiański mieszkający głównie w Serbii, Chorwacji, Bośni, Słowenii, Macedonii, Czarnogórze i Stanach Zjednoczonych. Jest ich ogółem około 13 mln. Mówią w swoim języku narodowym serbskim. W większości są prawosławnymi.
  Jezioro Lokwarskie, w tle masyw Risnjak

  Gorski Kotar – górzysty region w Chorwacji, położony między miastami Karlovac i Rijeka. Ponad 60% obszaru pokryte jest lasami, stąd też region zwany jest zielonymi płucami Chorwacji lub chorwacką Szwajcarią. Region przecina trasa europejska E65 łącząca Budapeszt i Zagrzeb z portem w Rijece.

  Ogulin - miasto w Chorwacji (Karlovačka županija). Ogulin jest położony w północno-zachodniej części Chorwacji, u podnóża góry Klek w przybliżeniu w połowie drogi pomiędzy Zagrzebiem, a Rijeką. Znajduje się pobliżu jezior Plitvickich (od wschodu), Gorskiego Kotaru (od zachodu) i północnego Adriatyku (na południowy zachód). Przez miasto przepływa rzeka Dobra. W pobliżu znajduje się najdłuższy w Chorwacji system jaskiń krasowych (Đulin ponor, 16396m).Park Narodowy Risnjak (chor. Nacionalni Park Risnjak) – park narodowy w Chorwacji, położony 15 km od wybrzeża Kvarneru, na północ od Rijeki. Utworzony 15 września 1953 r., powierzchnia 30 km².

  Geografia[ | edytuj kod]

  Gorski kotar jest położony na płaskowyżu krasowym rozciągającym się na długości 35 km o średniej wysokości 800 m. Najwyższymi szczytami są Bjelolasica (1534 m n.p.m.) oraz Risnjak (1528 m.). Płaskowyż oddziela nadmorskie tereny o klimacie śródziemnomorskim od kontynentalnej głębi kraju. Południowa granica z Liką przebiega wzdłuż drogi JasenakNovi Vinodolski. Na północy rzeka Kupa jest granicą między Gorskim kotarem a słoweńską Bela Krajina.

  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Żupania primorsko-gorska (chorw. Primorsko-goranska županija) – komitat położony w zachodniej części Chorwacji. Obejmuje region Gorski Kotar oraz wybrzeże i wyspy Zatoki Kvarnerskiej. Stolicą administracyjną jest miasto Rijeka.

  Popularnym obiektem turystycznym jest także Jezioro Lokwarskie w pobliżu wioski Lokve. Jezioro, siódme pod względem wielkości w Chorwacji, jest rajem dla wędkarzy i kajakarzy. Można w nim złowić nawet 25 kg pstrągi.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Administracyjnie region leży w Primorsko-goranskiej županiji oraz Karlovačkiej županiji. Głównymi miastami regionu są Delnice, Čabar, Ogulin i Vrbovsko. Gęstość zaludnienia jest niewielka (ok. 22 osób/km²), ale i tak spora jak na górskie tereny Chorwacji. Lingwistycznie region jest bardzo zróżnicowany, można tu usłyszeć wszystkie 3 dialekty języka chorwackiego. W niektórych częściach regionu występuje mniejszość serbska, zwłaszcza w okolicach miasta Vrbovsko gdzie stanowi 36% populacji.

  Vrbovsko – miasto w Chorwacji, w żupanii primorsko-gorskiej, siedziba miasta Vrbovsko. W 2011 roku liczyło 1673 mieszkańców. Delnice - miasto na górzystym obszarze Chorwacji, na wschód od Rijeki w historycznym regionie Gorski Kotar. Mieszkańcy miasta utrzymują się głównie z sezonowego ruchu turystycznego i z gospodarki leśnej. W okolicy Delnic znajdują się liczne szlaki turystyczne. Znajdują się tu jedyne w Chorwacji skocznie narciarskie, obecnie nieczynne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.
  Zagrzeb (chorw. Zagreb, wym. [ˈzɑː.greb]; niem. Agram, węg. Zágráb) – stolica i największe miasto Chorwacji; jugosłowiańskie miasto-bohater. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia.
  Čabar - miasto w Chorwacji, położone w Primorsko-goranskiej županiji. Miejscowość zamieszkuje 4.387 osób, w 95% Chorwaci.
  Kras (procesy krasowe, krasowienie) – procesy rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne, jeden z rodzajów wietrzenia chemicznego. Krasowieniu podlegają skały krasowiejące: przede wszystkim wapienie, a także dolomity, margle, gips, anhydryt, halit (potocznie sól kamienna).
  Region – umownie wydzielony obszar, względnie jednorodny, różniący się od terenów sąsiednich cechami naturalnymi bądź nabytymi na przestrzeni dziejów.
  Rijeka (chorw. „rzeka”; wł. Fiume - „rzeka”, niem. St. Veit am Flaum, także Pflaum) – miasto w północno-zachodniej Chorwacji, nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego. Leży na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak. Liczy 128 tys. mieszkańców. Stolica i największe miasto Primorsko-goranskiej županiji.
  Lika – górzysty region w Chorwacji, rozciągający się pomiędzy pasmem Welebit na południowym zachodzie, a górą Plješevica na północnym wschodzie, basenem Ogulin-Plaški na północnym zachodzie, a przełęczą Malovan na południowym wschodzie. Większość regionu należy do Ličko-senjskiej županiji, jedynie fragmenty do Karlovačkiej i Zadarskiej županiji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.