• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gornergletscher

  Przeczytaj także...
  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Wellenkuppe - szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Sąsiaduje z Ober Gabelhorn. Szczyt można zdobyć ze schroniska Rothornhutte (3198 m).
  Monte Rosa Hut – schronisko turystyczne w masywie Monte Rosa w Alpach Pennińskich. Do schroniska prowadzi droga (około 2 h) od stacji Rotenboden (przedostatniego przystanku ekspresu Zermatt-Gornergrat). Przed dojściem do schroniska przecina ona Gornergletscher i Grenzgletscher. W końcowym odcinku droga przechodzi przez płytę skalną, na której szczycie znajduje się budynek. Fragment ten wymaga zachowania ostrożności, ze względu na ekspozycję, nachylenie oraz łatwość upadku na śliskich, zwłaszcza po deszczu skałach. Trasa posiada stałe zabezpieczenia.
  Widok na lodowce Gornergletscher i Grenzgletscher. W prawym dolnym rogu schronisko Monte Rosa Hut. W tle szczyty (od lewej): Matterhorn (4478 m), Dent Blanche (4357 m), Ober Gabelhorn (4062 m), Wellenkuppe (3903 m), Zinalrothorn (4221 m), Weisshorn (4506 m)

  Gornergletscher – lodowiec wypływający z masywu Monte Rosa w Alpach Penninskich w Szwajcarii. Jest trzecim co do długości lodowcem w Alpach (14 km). Jego szerokość waha się od 1 do 1,5 km. Powierzchnia wraz z lodowcami towarzyszącymi wynosi 68 km², co plasuje go na drugiej pozycji, zaraz po lodowcu Aletschgletscher. Lodowiec daje początek potokowi Gornera, przepływającemu przez Zermatt.

  Dent Blanche (4356 m n.p.m.) – szczyt w Alpach Pennińskich w Szwajcarii, w kantonie Valais. Położony jest na północ od Matterhornu i na zachód od Zermatt. Szczyt otaczają cztery lodowce: Grand Cornier (część Glacier de Zinal) od północnego wschodu, Schönbiel (część Zmuttgletscher), Manzettes (część Glacier de Ferpècle) od południowego zachodu oraz lodowiec Dent Blanche północnego zachodu. Szczyt można zdobyć ze schronisk: Cabane de la Dent Blanche (3507 m), Schönbielhütte (2694 m), Cabane du Mountet (2886 m) oraz Bivouac au Col de la Dent Blanche (3540 m).Monte Rosa (wł.), Mont Rose (fr.; we wł. dial. roëse – lodowiec) – najpotężniejszy masyw górski całych Alp, leży w Alpach Pennińskich.
  Ober Gabelhorn – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii, w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Szczyt można zdobyć ze schronisk: Rothorn Hut (3198 m), Cabane du Mountet (2886 m) oraz Bivacco Arben (3224 m). Sąsiaduje z Dent Blanche na zachodzie i Zinalrothorn na północy. Góruje nad lodowcem Glacier de Zinal.Aletschgletscher, Grosser Aletschgletscher – największy lodowiec Alp, leżący w Alpach Berneńskich, w kantonie Valais w Szwajcarii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).
  Matterhorn (wł. Monte Cervino, fr. Mont Cervin; 4478 m n.p.m.) – szczyt w Alpach Pennińskich, szósty pod względem wysokości samodzielny szczyt alpejski. Leży na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region doliny Aosty, Valle d’Aosta), w masywie Matterhorn.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Zermatt – miejscowość w Szwajcarii w kantonie Valais, położona na wysokości 1610 m n.p.m. u podnóża Matterhornu.
  Zinalrothorn – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais. Nazwa szczytu pochodzi od wioski Zinal, chociaż miejscowości Täsch i Zermatt leżą bliżej szczytu. Weisshorn leży 5 km na północ, a Dent Blanche 7 km na zachód. Szczyt można zdobyć ze schronisk Rothornhütte (3198 m) lub Cabane du Mountet (2886 m). Lodowce pod szczytem to Glacier de Moming i Grenzgletscher.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.