• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gorky - seria

  Przeczytaj także...
  Komputerowa gra fabularna (ang. computer Role Playing Game, w skrócie cRPG) – gatunek gier komputerowych, pierwotnie tworzonych na komputery osobiste i inne domowe komputery. Pierwsze gry cRPG były inspirowane przez wczesne tradycyjne RPG, w szczególności przez system Dungeons & Dragons i starały się być dla gracza podobnym doświadczeniem.Gorky 17, Odium – komputerowa taktyczno-strategiczna gra turowa z elementami gry fabularnej (RPG), wyprodukowana przez polskie studio Metropolis Software. Tworzenie produkcji rozpoczęto w 1997 roku. Premiera gry miała miejsce 29 września 1999.
  Strategiczne gry turowe (ang. turn-based strategy, w skrócie TBS) – rozgrywany w turach podgatunek komputerowych gier strategicznych. Każdy gracz może w swojej turze przemieszczać swoje jednostki (w zależności od określonych współczynników, np. ilości punktów ruchu), rozgrywać bitwy czy ulepszać fortyfikacje. Gry strategiczne rozgrywane w turach są najbliższe pierwowzorom wywodzącym się z planszowych gier strategicznych.

  Gorky – seria gier komputerowych stworzonych przez polskie studio Metropolis Software. W latach 1999-2004 ukazały się trzy gry z serii Gorky, w 2011 roku zapowiedziana została czwarta.

  Gry serii[]

  Gorky 17[]

   Osobny artykuł: Gorky 17.

  Gorky 17 to wydana w 1999 roku gra strategiczno-taktyczna. W USA wydana pod tytułem Odium przez Monolith Productions. W Rosji, w wyniku nieudanej próby stworzenia żołnierza doskonałego, pojawiają się mutanty. Miasto zostaje zbombardowane i całkowicie znika z powierzchni Ziemi w 2008 roku. W niecały rok później w Polsce wykryto niezidentyfikowane jednostki. Zostaje wysłana pierwsza grupa zwiadowcza, jednak dowództwo NATO traci z nią kontakt. W ślad z nimi wyrusza drugi trzyosobowy zespół, którego zadaniem będzie odnalezienie członków pierwszej ekipy i wyjaśnienie całej sprawy związanej z mutantami. Gra zebrała pozytywne oceny zarówno w zagranicznej jak i krajowej prasie, uzyskując średnią ocen 71% według agregatora GameRankings.

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.GameRankings – strona internetowa agregująca recenzje gier komputerowych z innych stron prezentując średnią ocenę danej gry. Podobne serwisy to: Metacritic (również zarządzany przez CNET), GameStats i Rotten Tomatoes.

  Gorky Zero: Fabryka niewolników[]

  Gorky Zero: Fabryka niewolników to wydana w 2003 roku druga gra serii, tym razem z gatunku skradanek. Jest to prequel Gorky 17. Cole Sullivan samotnie zostaje wysłany przez NATO z misją zniszczenia tajnych laboratoriów na Ukrainie, w których Iwan Trafimow zbudował tytułową fabrykę niewolników – miejsce, w którym genetycznie tworzy się bezmózgie i posłuszne zombie.

  The Farm 51 – polska firma zajmująca się produkcją gier komputerowych założona w 2005 roku przez Wojciecha Pazdura, Kamila Bilczyńskiego (byłych pracowników studia People Can Fly, którzy pracowali m.in. nad grą Painkiller) i Roberta Siejkę.Prequel – poprzednik, nawiązanie do jakiegoś utworu (zwykle popularnego filmu), opowiadające o wydarzeniach wcześniejszych niż opisane w pierwowzorze. Prequele zazwyczaj powstają później niż oryginalne dzieło i często są w nich wyjaśniane wątki i zdarzenia, o których opowiadała główna część. Kontynuacja utworu przedstawiająca wydarzenia późniejsze niż w pierwowzorze to sequel.

  Gorky 02[]

   Osobny artykuł: Gorky 02: Aurora Watching.

  Gorky 02 to trzecia część serii wydana pod koniec 2004 roku. Poza granicami Polski gra ukazała się pod tytułem Aurora Watching. Gra ponownie utrzymana jest w konwencji skradanki. Po wydarzeniach w fabryce niewolników Cole Sullivan popada w alkoholizm. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia odwiedza go dwóch agentów informujących go, że jego stary znajomy – polski genetyk Jacek Parecki – został zlokalizowany w okolicach Morza Barentsa. Poza tym w tajemniczych okolicznościach na Morzu Barentsa tonie łódź podwodna. Sullivan, będąc na kacu, wyrusza, aby ostatecznie rozprawić się ze starym przeciwnikiem.

  Metropolis Software – nieistniejący już, polski producent gier komputerowych. Firma założona została przez Adriana Chmielarza i Grzegorza Miechowskiego w 1992 roku.Skradanka – gatunek gier komputerowych, które nagradzają gracza za ukrywanie się i używanie podstępu w celu ominięcia bądź pokonania przeciwników. Produkcje z tego gatunku zazwyczaj pozwalają graczowi na pozostanie niewykrytym poprzez skradanie się, używanie przebrań i/lub unikanie wywoływania hałasu. Niektóre gry pozwalają graczowi wybrać pomiędzy skradankowym podejściem a bezpośrednim zaatakowaniem wrogów, mogąc nagradzać za niewykrywalne wykonanie misji. Najczęściej wykorzystywanymi motywami są działania szpiegowskie, antyterrorystyczne, złodziejskie lub skrytobójcze, a głównymi bohaterami są agenci sił specjalnych, szpiedzy, złodzieje, zabójcy lub wojownicy ninja. Niektóre produkcje łączą elementy gier skradankowych z elementami innych gatunków, na przykład first-person shooterów lub platformówek.

  Gorky 21[]

  W czerwcu 2011 roku firma TopWare Interactive zapowiedziała czwartą cześć o tytule Gorky 21, którą ma stworzyć studio The Farm 51. Będzie to strategiczna gra turowa z elementami gry fabularnej. W marcu 2013 roku poinformowano, że prace nad grą są w stanie zawieszenia, lecz są szanse na ich wznowienie.

  TopWare Interactive – Polska firma, tworząca i wydająca gry komputerowe z siedzibą w Bielsku-Białej. Firma założona została w maju 1995 roku, choć wzmianki na jej temat w KRS pojawiły się już w 1992 roku.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Przypisy

  1. Gorky 17, Odium (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-07-23].
  2. Gorky 02: Aurora Watching, Soldier Elite (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-07-23].
  3. Odium for PC (ang.). GameRankings. [dostęp 2012-05-24].
  4. Gorky 21 odroczone, ale z dużą szansą na ukończenie (pol.). Gry-Online, 2014-03-28. [dostęp 2014-03-28].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona gry Gorky 17
 • Oficjalna strona gry Gorky Zero (ang.). gorky-zero.com. [dostęp 2014-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-17)].
 • Oficjalna strona gry Gorky 02 (pol.). metropolis-software.home.pl. [dostęp 2014-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-05-16)].
 • Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (OTP, ang. North Atlantic Treaty Organization, NATO, fr. Organisation du Traité de l’Atlantique Nord, OTAN) – organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949 na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego. Początkowym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego satelitów, z czasem jednak organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Monolith Productions – firma specjalizująca się w tworzeniu gier wideo, założona w październiku 1994 roku w Kirkland, USA. Na początku działalności firma stworzyła demo, bazujące na prototypie systemu Windows, pokazując jego możliwości w grach, dzięki czemu nawiązała współpracę z Microsoftem. Firma wydała silnik 3D LithTech. W 2004 roku Monolith został kupiony przez Time Warner.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.