• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gordie Howe

  Przeczytaj także...
  Hockey Hall of Fame (pl. Galeria Sławy Hokeja – znajdująca się w Toronto w Kanadzie galeria sławy, a zarazem muzeum poświęcone historii hokeja na lodzie. Są w niej wystawiane trofea National Hockey League.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Trofeum Harta (ang. Hart Memorial Trophy, fr. Trophée Hart) – coroczny tytuł przyznawany najbardziej wartościowemu zawodnikowi (MVP) w rozgrywkach NHL w sezonie zasadniczym. Wyboru dokonują członkowie stowarzyszenia Zawodowych Dziennikarzy Hokejowych.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Gordon „Gordie” Howe (ur. 31 marca 1928 w Floral w Kanadzie, zm. 10 czerwca 2016 w pobliżu Toledo w USA) – kanadyjski zawodowy hokeista, który grał na pozycji prawoskrzydłowego. Grał w ligach: NHL, WHA i IHL. Jest uznawany za jednego z najlepszych hokeistów wszech czasów. Do tej pory jest to zawodnik, który zaliczył najwięcej meczów (1767) i najwięcej sezonów w NHL. Od 1972 członek Hockey Hall of Fame.

  Detroit Red Wings – amerykański klub hokejowy z siedzibą w Detroit (Michigan), występujący w lidze NHL. Jeden z najbardziej utytułowanych klubów NHL (do tej pory zdobył jedenaście razy Puchar Stanleya oraz 25 innych drużynowych trofeów ligi NHL). Red Wings 55 razy grali w play-offach NHL, należy do nich też rekord największej ilości zwycięstw: 62 w sezonie 1995–1996. Zespół należy do Oryginalnej Szóstki.IHL (ang. International Hockey League) – Międzynarodowa Liga Hokeja, w której uczestniczyły drużyny hokeja na lodzie z USA i Kanady, działająca w latach 1945-2001. Wcześniej, od 1929 do 1936 r., istniała inna liga o tej samej nazwie.

  Howe zadebiutował w NHL w 1946 w wieku 18 lat w klubie Detroit Red Wings. Po rozegraniu 25 sezonów w lidze NHL (wszystkie rozegrał w barwach Red Wings) Howe w wieku 43 lat postanowił odejść na emeryturę. Jednak po 2 latach postanowił powrócić do gry. Tym razem grał w lidze WHA w zespole Houston Aeros, a po 4 sezonach przeszedł do New England Whalers. Po 2 sezonach spędzonych w Whalers postanowił powrócić do ligi NHL tym razem w klubie Hartford Whalers (miał wtedy 51 lat). Jednak był to ostatni sezon w jego historii. Dodatkowo w sezonie 1997–1998 w lidze IHL Howe rozegrał jeszcze jeden mecz w drużynie Detroit Vipers. Razem z Sidem Abelem i Tedem Lindsayem w zespole Red Wings tworzyli tak zwaną „Production Line”.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Art Ross Memorial Trophy – nagroda przyznawana corocznie zawodnikowi NHL, który w sezonie zasadniczym zdobędzie największą liczbę punktów w tzw. punktacji kanadyjskiej (łączna suma goli i asyst).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Howe był żonaty z Colleen Joffa od 15 kwietnia 1953 roku do jej śmierci 6 marca 2009. Ma dwóch synów: Marty'ego i Marka (obaj byli hokeistami, występowali w sezonie od 1973/1974 do 1976/1977 w jednym klubie ze swoim ojcem). Jego żona była założycielką zespołu Detroit Junior Red Wings (obecnie Plymouth Whalers).

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Puchar Stanleya (ang. Stanley Cup, fr. Coupe Stanley) – puchar będący przechodnim trofeum w National Hockey League, amerykańsko-kanadyjskiej lidze hokejowej. Ufundowany został w 1893 r. przez lorda Stanleya. Do tej pory najczęściej zdobywała go drużyna Canadiens de Montréal. Ostatnim zwycięzcą w roku 2013 została drużyna Chicago Blackhawks, która w finale pokonała Boston Bruins 4:2.

  Statystyki[ | edytuj kod]

  M = rozegrane mecze; G = Gole; A = asysty; Pkt = punkty; Min = minuty na ławce kar
  * Puchar Stanleya; ** Avco World Trophy
  Pogrubioną czcionką oznacza liderowanie w lidze

  Sukcesy[ | edytuj kod]

 • Puchar Stanleya: 1950, 1952, 1954, 1955
 • Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

  9 zastrzeżony numer Howego w hali Joe Louis Arena
 • Art Ross Memorial Trophy: 1951, 1952, 1953, 1954, 1957, 1963
 • Hart Memorial Trophy: 1952, 1953, 1957, 1958, 1960, 1963
 • Lester B. Patrick Award: 1967
 • Gary L. Davidson Trophy: 1974
 • Order Kanady: 1971
 • Grał w NHL All-Star Game 23 razy
 • Grał w WHA All-Star Game 2 razy
 • Znalazł się na 3 miejscu wśród 100 najlepszych hokeistów w gazecie The Hockey News
 • Ma zastrzeżony numer 9 w Detroit Red Wings i Carolina Hurricanes
 • Rekordy[ | edytuj kod]

 • Najwięcej sezonów w NHL: 26
 • Najwięcej meczów w NHL w sezonie zasadniczym: 1 767
 • Najwięcej meczów w NHL i WHA: 2 421
 • Najwięcej sezonów w NHL i WHA: 32
 • Najwięcej bramek jako prawoskrzydłowy: 801
 • Najwięcej asyst jako prawoskrzydłowy: 1 049
 • Najwięcej punktów jako prawoskrzydłowy: 1 850
 • Wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • Hockey Hall of Fame
 • Order Kanady
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Richard Goldstein: Gordie Howe, ‘Mr. Hockey’ for the Red Wings, Dies at 88 (ang.). nytimes.com, 2016-06-10. [dostęp 2016-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-10)].
  2. 'Mrs. Hockey' Colleen Howe dies, cbc.ca, 6 marca 2009 [dostęp 2016-06-10] [zarchiwizowane z adresu 2015-03-08] (ang.).
  National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Sid Abel, właśc. Sidney Gerald Abel (ur. 22 stycznia 1918 w Melville, zm. 7 stycznia 2000) – były zawodowy kanadyjski hokeista grający na pozycji lewo skrzydłowego później trener, który rozegrał w NHL 14 sezonów w klubach: Detroit Red Wings i Chicago Black Hawks. Swoją karierę trenerską rozpoczął zanim skończył karierę hokeisty w klubie Chicago Black Hawks. Potem trenował również: Detroit Red Wings, St. Louis Blues oraz Kansas-City Scouts. W latach 1962-1970 był również menadżerem generalnym Red Wings. Od 1969 członek Hockey Hall of Fame.
  NHL ALL Star Game (pol. Mecz Gwiazd NHL) − mecz pokazowo-towarzyski rozgrywany w trakcie sezonu rozgrywek hokejowych National Hockey League (NHL).
  Plymouth Whalers – juniorska drużyna hokejowa grająca w OHL w dywizji zachodniej, konferencji zachodniej. Drużyna ma swoją siedzibę w Plymouth w Stanach Zjednoczonych.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Order Kanady (ang. Order of Canada, fr. Ordre du Canada) – wysokie cywilne odznaczenie Kanady przyznawane tym, którzy realizują łacińską dewizę orderu: Desiderantes meliorem patriam, czyli "Pragnący lepszej ojczyzny".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.076 sek.