• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gordan Kožulj

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie to zawody pływackie. Ich organizatorem jest LEN – Europejska Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na krótkim basenie (25-metrowym). Są one mniej prestiżowe niż rozgrywane co dwa lata mistrzostwa Europy w pływaniu. W ramach zawodów rozgrywane są tylko konkurencje pływackie.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.

  Gordan Kožulj (ur. 28 listopada 1976 w Zagrzebiu) - były chorwacki pływak, specjalizujący się głównie w stylu grzbietowym.

  Mistrz świata na krótkim basenie z Aten i wicemistrz świata z Barcelony na 200 m stylem grzbietowym. 5-krotny medalista mistrzostw Europy i mistrzostw Europy na krótkim basenie.

  4-krotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich: z Atlanty (13. miejsce w sztafecie 4 x 200 m stylem dowolnym), Sydney (14. miejsce na 100 m stylem grzbietowym, 8. miejsce na 200 m stylem grzbietowym i 14. miejsce w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym), Aten (14. miejsce na 100 m stylem grzbietowym i 9. miejsce na 200 m stylem grzbietowym) oraz Pekinu (24. miejsce na 100 m stylem grzbietowym, 14. miejsce na 200 m stylem grzbietowym i 12. miejsce w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym).

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.

  W grudniu 2008 roku zakończył sportową karierę.

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie sports-reference.com (ang.)
 • Wyniki pływaka (ang.)
 • Rekordy życiowe • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa Europy w pływaniu znane też jako mistrzostwa Europy w sportach wodnych, to zawody pływackie. Ich organizatorem jest LEN – Europejska Federacja Pływacka. Zawody odbywają się na długim basenie (50-metrowym). Są one bardziej prestiżowe niż rozgrywane corocznie mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie.
  10. Mistrzostwa Świata w Pływaniu pod patronatem Światowej Federacji Pływackiej (FINA) odbyły się w Barcelonie, w dniach 12-27 lipca 2003.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.
  200 m stylem grzbietowym – najdłuższy dystans w tym stylu. Jest to konkurencja rozgrywana na igrzyskach olimpijskich.
  Sztafeta pływacka 4 × 200 m stylem dowolnym - konkurencja pływacka, w której ścigają się sztafety. Sztafeta to zespół składający się z czterech zawodników, reprezentujących dany kraj. Każdy zawodnik sztafety ma do pokonania dystans liczący 200 metrów.
  100 m stylem grzbietowym – średni, ale najbardziej prestiżowy dystans w tym stylu. Jest to konkurencja rozgrywana na igrzyskach olimpijskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.