• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Goolwa

  Przeczytaj także...
  Napęd kołowy statku (napęd łopatkowy) polega na zastosowaniu w charakterze pędnika obracających się kół łopatkowych, częściowo zanurzonych w wodzie.Ngarrinjeri – plemię aborygeńskie zamieszkującego południowo-wschodnie rejony Australii Południowej posługujące się językiem Ngarrinjeri.
  Australia Południowa – jeden ze stanów Australii, położony jest w centralno-południowej części kontynentu australijskiego, u brzegów Oceanu Południowego. Ma obszar 1 043 514 km². Stolicą Australii Południowej jest Adelaide, znana jako "City of Churches" (Miasto Kościołów). Australia Południowa została założona jako kolonia Wielkiej Brytanii w 1836 roku i przyłączyła się do Związku Australijskiego (Australii) w 1901. Ludność Południowej Australii to w przybliżeniu 1,60 mln osób (IX 2008), większość z nich mieszka w stolicy stanu, w pobliżu brzegu oceanu i wzdłuż rzeki Murray .

  Goolwa – miejscowość i port rzeczny w Australii Południowej zamieszkane przez około 6500 osób (2005). Położona na brzegach rzeki Murray przy jej ujściu Oceanu Indyjskiego około 100 km na południe od Adelaide. Goolwa połączone jest mostem z Hindmarsh Island. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa "łokieć" w języku ngarrindjeri.

  Adelaide (wym. [ˈædəleɪd]), egzonim wariantowy: Adelajda – miasto w Australii, stolica stanu Australia Południowa, położone nad Oceanem Indyjskim u ujścia rzeki Torrens. Piąte co do wielkości miasto w Australii z liczbą ludności wynoszącą 1,35 mln mieszkańców. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, temperatury w dzień wahają się od 15 °C w lipcu do około 29 °C w styczniu. Victor Harbor 35°33′ S 138°37′ E – miasto w Australii Południowej położone na półwyspie Fleurieu, niedaleko Adelaide.

  Przed 1837 Goolwa miało zostać stolicą powstałej wtedy kolonii ale port w Adelajdzie okazał się być bardziej dostępny i to Adelajda została stolicą Australii Południowej. W Goolwie zbudowano pierwszy w Australii odcinek kolejowy łączący to miasto z Port Elliot, a później także z Victor Harbor.

  Murray (ang. Murray River) – jest najdłuższą rzeką Australii o długości 2 575 km. Wypływa z zachodnich zboczy Alp Australijskich (z pasma Gór Śnieżnych) i płynie na zachód tworząc naturalną granicę między Nową Południową Walią a Wiktorią. Na wysokości Wentworth do Murray wpada rzeka Darling - trzecia pod względem najdłuższych rzek Australii. Niektórzy geografowie traktują Darling i dolny Murray jak pojedynczą rzekę o dł. 3750 km. Murray uchodzi do przybrzeżnego Jeziora Alexandrina w Australii Południowej.Ocean Indyjski (Indyk) – trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Indyjski.

  Cumuje tu bocznokołowiec "PS Oscar W", który odbywa regularne rejsy turystyczne po rzece Murray.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacje turystyczne • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.828 sek.