Dysk Google

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Google Docs)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dysk Google (ang. Google Drive) – usługa do przechowywania i synchronizacji plików stworzona przez Google. Uruchomiona 24 kwietnia 2012 r. Dysk Google pozwala użytkownikom przechowywać pliki na swoich serwerach, synchronizować je na różnych urządzeniach i udostępniać. Oprócz strony internetowej Dysk Google oferuje aplikacje z funkcjami offline dla komputerów z systemami Windows i MacOS oraz smartfonów i tabletów z Androidem i iOS. Dysk Google obejmuje Dokumenty Google, Arkusze i Prezentacje Google, pakiet biurowy umożliwiający wspólne edytowanie dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, rysunków, formularzy i innych elementów. Pliki utworzone i edytowane za pośrednictwem pakietu biurowego są zapisywane na Dysku Google.

Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.Polityka prywatności - dokument umieszczany na witrynie internetowej w celu poinformowania użytkowników o tym, jakie dane osobowe są o nich zbierane i jak będą wykorzystywane.

Użytkownicy mogą zmieniać ustawienia prywatności poszczególnych plików i folderów, w tym umożliwić udostępnianie ich innym użytkownikom lub upublicznianie treści. Na stronie użytkownicy mogą wyszukiwać obraz, opisując jego wygląd, i używać naturalnego języka, aby znaleźć określone pliki, takie jak „znajdź mój arkusz kalkulacyjny budżetu z grudnia ubiegłego roku”.

Writely to niedziałający już internetowy edytor tekstu. Serwis został napisany w technologii AJAX. Umożliwiał zapis plików w Internecie jak i lokalnie. Projekt stworzyła firma Upstartle wchłonięta w marcu 2006 roku przez Google. Wkrótce później Writely zostało wykorzystane do budowy serwisu Google Docs & Spreadsheets. Serwis Writely działał pod adresem writely.com.Font (ang., z łac. fons – źródło) – zestaw czcionek o określonych cechach zapisany w postaci elektronicznej, w jednym pliku.

Witryna i aplikacja na Androida oferują sekcję Kopie zapasowe, aby zobaczyć, jakie urządzenia z Androidem mają dane zapisane w kopii zapasowej, a całkowicie odświeżona aplikacja komputerowa wydana w lipcu 2017 r. umożliwia tworzenie kopii zapasowych określonych folderów na komputerze użytkownika. Funkcja szybkiego dostępu umożliwia inteligentne przewidywanie plików, których potrzebują użytkownicy. Dysk Google to kluczowy składnik G Suite – miesięcznej oferty subskrypcji Google dla firm i organizacji. W ramach wybranych planów G Suite, Dysk oferuje nieograniczone miejsce na dane, zaawansowane raporty z kontroli plików, ulepszone mechanizmy administracyjne i lepsze narzędzia do współpracy dla zespołów.

Adobe Illustrator to program komputerowy firmy Adobe, na platformy Macintosh oraz Windows, który służy do tworzenia i edycji wektorowej grafiki 2D. Jeden z czołowych programów w tej kategorii, obok FreeHanda i CorelDRAW.Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5 wydanej w 1993 program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 dostępny w wersji polskiej.

Po uruchomieniu usługi niektórzy członkowie mediów ostro skrytykowali politykę prywatności Google Drive. Google ma jeden zestaw warunków korzystania z usługi i umów o polityce prywatności, które obejmują wszystkie swoje usługi, co oznacza, że język w umowach zapewnia firmie szerokie prawa do powielania, używania i tworzenia dzieł pochodnych z treści przechowywanych na Dysku Google. Chociaż zasady potwierdzają również, że użytkownicy zachowują prawa własności intelektualnej, obrońcy prywatności podnieśli obawy, że licencje przyznają Google prawa do korzystania z informacji i danych w celu dostosowania reklam i innych usług świadczonych przez Google. Natomiast inni dziennikarze, zauważyli, że umowy nie były gorsze niż konkurencyjnych usług przechowywania w chmurze, ale że konkurencja używa „bardziej pomysłowego języka” w umowach, a także stwierdzili, że Google potrzebuje praw, aby „przenosić pliki na swoich serwerach, buforować dane lub tworzyć miniatury obrazów”.

Pakiet biurowy – zbiór programów komputerowych służących do typowych zastosowań biurowych, takich jak edycja tekstu, wykonywanie obliczeń księgowych, czy obsługa baz danych, które są sprzedawane jako jeden zintegrowany produkt.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

Od marca 2017 r. Dysk Google ma 800 milionów aktywnych użytkowników.

Cena[ | edytuj kod]

W wersji bezpłatnej usługa udostępnia 15 GB miejsca, jego powiększenie do 100 GB, 200 GB, 2 TB wymaga uiszczenia opłaty.

Google Polska (właściwie Google Poland sp. z o.o.) — polski oddział firmy Google założony w 2005 roku. 28 kwietnia 2010 w Polsce dla Google pracowało w trzech miastach łącznie 200 osób.Adobe Photoshop – rozbudowany program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej i jednocześnie flagowy produkt firmy Adobe Systems.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

SVG (ang. Scalable Vector Graphics) – uniwersalny format dwuwymiarowej grafiki wektorowej (statycznej i animowanej), nieobwarowany licencjami i patentami.
Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.
Microsoft PowerPoint – program do tworzenia prezentacji multimedialnych wchodzący w skład pakietu biurowego Microsoft Office. PowerPoint jest dostępny dla systemów Microsoft Windows oraz Mac OS.
G Suite, poprzednio Google Apps for Work – działający w chmurze obliczeniowej pakiet zwiększający produktywność oraz oprogramowanie do pracy grupowej i oprogramowanie oferowane przez Google na zasadzie subskrypcji.
Procesor tekstu - zaawansowany edytor tekstowy umożliwiający oprócz edycji czystej zawartości tekstowej, także formatowanie tekstu, czyli nadanie mu odpowiedniej szaty typograficznej (np. stosowanie krojów pisma, ustalanie łamów, regulacja świateł itd.), stosowanie różnych kolorów, łączenie tekstu z grafiką, a jednocześnie określenie formatu papieru, na którym dany dokument ma być wydrukowany. Aby to wszystko było możliwe do wykonania w praktyce, edycja odbywa się w trybie WYSIWYG (czyli na ekranie monitora prezentowane są efekty wprowadzanych zmian wyglądu, i jednocześnie jest to wygląd dokumentu taki sam, jak po wydrukowaniu).
Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.
Google Inc. NASDAQ: GOOG – amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją - skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.

Reklama