• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Google Chrome  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych. Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.
  Możliwości[ | edytuj kod]

  Silnik renderowania stron[ | edytuj kod]

  Wyniki testu Acid3 w Google Chrome 4.0

  Do renderowania stron wykorzystywany był silnik WebKit, stosowany wcześniej w przeglądarce Safari. Od wersji 28.0.1500 Beta dotychczasowy silnik zastąpiono Blinkiem.

  Wersja stabilna przeglądarki przechodzi test Acid2, a w Acid3 osiąga 100/100 punktów, jednak nieprawidłowo renderuje jeden element strony oraz nie przechodzi dwóch testów wydajności. Wersje deweloperskie począwszy od 4.0.249.4 renderują już wszystkie elementy poprawnie, choć ciągle mają problemy z wydajnością przy niektórych testach.

  Renderowanie (od ang. rendering) – przedstawienie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie najbardziej właściwej dla danego środowiska (np. wizualnie, w tym na ekranie i w druku, czy dźwiękowo). Mechanizm odpowiedzialny w programie komputerowym za renderowanie nazywa się mechanizmem renderującym (ang. rendering engine, czasem silnik renderujący) lub rendererem (z ang.).Google Chrome OS – system operacyjny tworzony przez firmę Google. Głównym zadaniem systemu ma być uruchamianie aplikacji internetowych. Kod źródłowy systemu jest otwarty. Pierwsze informacje o pracach pojawiły się 7 czerwca 2009 roku, zaś oficjalna premiera systemu została zapowiedziana na druga połowę 2010 roku. Chrome OS bazuje na jądrze Linuksa, docelowo ma uruchamiać się jedynie na wybranych przez Google urządzeniach. Interfejs systemu jest minimalistyczny, a głównym narzędziem zastępującym klasyczną analogię biurka, jest specjalna wersja przeglądarki internetowej Chrome. Ponieważ przeglądarka ma wbudowany odtwarzacz, będzie jedyną aplikacją obecną domyślnie w urządzeniu. Docelowa grupa użytkowników Chrome OS to osoby spędzające dużo czasu w internecie.

  Silnik JavaScript[ | edytuj kod]

  Dla Google Chrome stworzony został nowy silnik JavaScript nazwany V8. W chwili premiery przeglądarki był najszybszym silnikiem na rynku według testu przygotowanego przez WebKit SunSpider JavaScript Benchmark.

  Niedługo po premierze Google Chrome deweloperzy Firefoxa opublikowali testy nowego silnika tej przeglądarki – TraceMonkey (następca SpiderMonkey), pokazujące jego przewagę nad V8. Jednak kolejne wersje Google Chrome znalazły się na czele tej klasyfikacji. Pod koniec 2009 roku opublikowana została wersja 10.50 alfa Opery, z nowym silnikiem skryptowym Presto. Według serwisu BetaNews.com jest ona szybsza zarówno od Firefoxa, jak i Google Chrome.

  Presto – silnik do wyświetlania stron WWW stworzony przez firmę Opera Software. Jest wykorzystywany w przeglądarce Opera począwszy od wersji 7.0, aż do wersji 12, niezależnie od platformy i systemu operacyjnego.Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).

  Rozszerzenia[ | edytuj kod]

  W maju 2009 Google Chrome dodano możliwość instalowania rozszerzeń, początkowo tylko w wersji deweloperskiej przeglądarki i uruchamiając ją ze specjalnym parametrem. Od wersji 4.0 instalacja dodatków jest dostępna także w wersji stabilnej.

  Tworzenie rozszerzeń do Chrome polega na pisaniu własnych skryptów JS; możliwe jest także wykorzystanie binarnych komponentów NPAPI. Szczegółowe informacje dotyczące rozszerzeń można znaleźć na stronach Google.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Microsoft Edge (pierwotnie opracowany pod kryptonimem Project Spartan) – przeglądarka internetowa firmy Microsoft, aktualnie w fazie rozwoju. Oficjalnie zaprezentowana 21 stycznia 2015 roku, a pierwszy raz wydana w wersji testowej 30 marca 2015 roku. Pierwszy raz pojawi się w systemie Windows 10, którego premiera zaplanowana jest na 29 lipca 2015 roku. Microsoft Edge będzie domyślną przeglądarką nowego systemu, zastąpi Internet Explorer 11 i będzie obsługiwana przez komputery PC, smartfony i tablety.

  8 grudnia 2009 została udostępniona strona z około 300 dodatkami. 2 września 2010 Google podało, że w galerii dostępnych jest ponad 6 tys. rozszerzeń.

  W licencji Google Chrome istnieje zastrzeżenie, które pozwala Google na zdalne usunięcie dowolnych dodatków z komputera użytkownika, jeśli będą one naruszać prawo lub zasady dla programistów. Według Google ma to chronić użytkowników przed ewentualnymi dodatkami zagrażającymi bezpieczeństwu.

  Motywy[ | edytuj kod]

  Od wersji 3.0 użytkownicy mają możliwość instalowania motywów zmieniających wygląd przeglądarki. W galerii jest dostępnych wiele darmowych motywów dostępnych za pomocą przycisku „Pobierz motywy” znajdującym się w ustawieniach przeglądarki.

  Cykl życia programu – seria kolejnych zmian programu, w trakcie których sukcesywnie odbywa się dodawanie nowych funkcji oraz usuwanie powstających w trakcie rozwoju błędów (tzw. bugów).Słowo Mozilla powstało jako nazwa kodowa silnika dla przeglądarki Netscape Navigator. Powstało ono z połączenia słów Mosaic (nazwy jednej z pierwszych przeglądarek) i killer (ang. zabójca).

  Automatyczne tłumaczenie[ | edytuj kod]

  W wersji 4.1 do przeglądarki został dodany pasek, umożliwiający przetłumaczenie strony internetowej przy użyciu Tłumacza Google. Tłumaczenie jest dostępne dla 52 języków. Gdy Chrome wykrywa język inny niż preferowany przez użytkownika język ustawiony podczas instalacji, pyta użytkownika o tłumaczenie.

  Acid2 to test opracowany przez organizację Web Standards Project (WaSP), który ma pomóc przeglądarkom internetowym w spełnieniu standardów internetowych wyznaczanych przez organizację W3C.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Bezpieczeństwo[ | edytuj kod]

  Wersja 1.0 wydana 11 grudnia 2008 oraz plan techniczny deweloperów przeglądarki ds. rozszerzeń spotkał się z aprobatą recenzenta czasopisma Ars Technica: oddzielone od siebie procesy w kartach Chrome dają tej przeglądarce zwiększoną stabilność, a użytkownikom nadzieję na uzyskanie bardziej stabilnego systemu rozszerzeń, niż ten stosowany w Firefoxie 3.

  Blink – silnik przeglądarki internetowej opracowany przez Google jako część projektu Chromium, zaprezentowany w kwietniu 2013 roku. Jest to fork komponentu WebCore silnika WebKit (od rewizji 147503) i jest wykorzystywany w przeglądarce Chrome (od wersji 28), Opera (od wersji 15) i Yandex Browser.Spółgłoska zwarta miękkopodniebienna dźwięczna – rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych, oznaczany w międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA symbolem [ɡ].

  Badania firmy Chapin Information Services nad modułami zarządzania przechowywanymi hasłami wskazują na to, że przeglądarka Chrome (ex aequo z Safari) najgorzej zarządza hasłami użytkowników. W teście badane były: Opera 9.62 (wynik 7/21), Firefox 3.0.4 (7/21), Internet Explorer 7.0 (5/21), Safari 3.2 (2/21), Google Chrome 1.0 (2/21).

  Chromium – otwarty projekt przeglądarki internetowej, z którego Google Chrome, Opera, Vivialdi i SlimJet czerpią kod źródłowy.Acid3 – kolejny test z serii Acid, który ma pomóc przeglądarkom internetowym w spełnieniu standardów internetowych wyznaczanych przez organizację W3C.

  We wrześniu 2016 roku Chrome zapowiedziało, że zacznie wyświetlać monity na stronach internetowych, które przesyłają dane logowania i dane kart kredytowych bez https. Zapowiedź dotyczyła przeglądarek Chrome w wersji 56.

  Pwn2Own[ | edytuj kod]

  W dniach 16-18 marca 2009 na konferencji CanSecWest, poświęconej zagadnieniom komputerowego bezpieczeństwa, odbył się konkurs hackerski Pwn2Own. Żadnemu z uczestników zawodów nie udało się włamać do systemu operacyjnego poprzez przeglądarkę Google Chrome, mimo udanych ataków na pozostałe przeglądarki z wyjątkiem Firefoxa. W kolejnej edycji konkursu hakerskiego Pwn2Own, który odbył się rok później (marzec 2010), Chrome również nie został złamany. W 2011 roku firma Google oferowała 20 tysięcy dolarów dla osoby, która złamie zabezpieczenia przeglądarki, jednak nikt się nie zgłosił.

  JavaScript, JS – skryptowy język programowania, stworzony przez firmę Netscape, najczęściej stosowany na stronach internetowych. Pod koniec lat 90. XX wieku organizacja ECMA wydała na podstawie JavaScriptu standard języka skryptowego o nazwie ECMAScript. Głównym autorem JavaScriptu jest Brendan Eich.SpiderMonkey – kodowa nazwa pierwszego silnika JavaScript napisanego przez Brendana Eicha z filmy Netscape Communications, a później rozwijanego jako open source. Obecnie projekt jest kierowany przez Fundację Mozilla. SpiderMonkey jest napisany w języku C i zawiera kompilator, interpreter, dekompilator, garbage collector oraz standardowe klasy. Sam w sobie nie dostarcza środowiska takiego jak Obiektowy model dokumentu (Document Object Model) (DOM).

  Pozycja na rynku przeglądarek internetowych[ | edytuj kod]

  Udział przeglądarek internetowych w latach 2009-2016 (dane na podstawie serwisu statcounter.com)

  Rynek przeglądarek na świecie[ | edytuj kod]

  Użycie przeglądarek na świecie za StatCounter (stan na grudzień 2016):

  1. Google Chrome – 58,48%
  2. Firefox – 13,45%
  3. Safari – 10,54%
  4. Internet Explorer – 8,92%
  5. Inne – 5,52%
  6. Microsoft Edge – 3,09%

  Rynek przeglądarek w Polsce[ | edytuj kod]

  Użycie przeglądarek w Polsce z Ranking.pl (stan na styczeń 2019):

  Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.Cisco Systems, Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, największe w branży sieciowej na świecie. Firma ma siedzibę w San Jose, w stanie Kalifornia – w sercu Doliny Krzemowej.
  1. Chrome Mobile – 33,69%
  2. Google Chrome – 26,16%
  3. Firefox – 14,94%
  4. Safari Mobile – 5,80%
  5. Samsung Browser – 4,87%

  Rynek przeglądarek w Polsce w 2020 roku[ | edytuj kod]

  Użycie przeglądarek w Polsce (stan na styczeń 2019):

  1. Google Chrome – 77,32%
  2. Mozilla Firefox – 6,94%
  3. Samsung Internet Browser – 5,28%
  4. Opera – 3,87%
  5. Safari – 2,55%
  6. Edge – 1,5%
  7. Internet Explorer – 0,68%


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Safari – przeglądarka internetowa stworzona przez firmę Apple dla systemu operacyjnego OS X, a od 11 czerwca 2007 także darmowo udostępniana użytkownikom konkurencyjnych systemów operacyjnych Microsoft Windows XP, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows 7. Safari jest również wbudowaną przeglądarką w iPhonie, iPodzie touch i iPadzie.
  Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).
  Google Inc. NASDAQ: GOOG – amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją - skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.
  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.
  Przeglądarka internetowa lub przeglądarka WWW (ang. web browser) – program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych, często przy użyciu dodatkowych rozszerzeń, zwanych wtyczkami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.