• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gonville and Caius College

  Przeczytaj także...
  Sir Charles Scott Sherrington (ur. 27 listopada 1857 w Islington, Londyn, zm. 4 marca 1952 w Eastbourne) - angielski lekarz i fizjolog, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 1932 za odkrycie funkcji neuronów.Sir John Richard Nicholas Stone (ur. 30 sierpnia 1913 w Londynie, zm. 6 grudnia 1991 w Cambridge) – brytyjski ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1984 roku.
  John Richard Hicks (ur. 8 kwietnia 1904 w Royal Leamington Spa w Anglii, zm. 20 maja 1989 w Blockley) – brytyjski ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1972 roku.

  Gonville and Caius College – uczelnia (college) wchodząca w skład Uniwersytetu Cambridge. Często nazywany skrótowo Caius (wymowa: /ˈkiːz/) (tak jak ang. „keys”), od zlatynizowanej formy nazwiska jakiej używał po pobycie we Włoszech drugi z założycieli John Keys. Jedna z najstarszych, została założona w 1348 jako czwarta, i najbogatszych uczelni (college'ów) Uniwersytetu w Cambridge.

  Terrington St Clement – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie King’s Lynn and West Norfolk. Leży 70 km na zachód od miasta Norwich i 142 km na północ od Londynu. Miejscowość liczy 3902 mieszkańców.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  Historia[]

  Uczelnia została założona przez Edmunda Gonville, rektora Terrington St Clement w Norfolk w roku 1348 roku jako Gonville Hall. Kiedy trzy lata później Gonville zmarł, instutucja pozostała prawie bez żadnych środków finansowych. W roku 1557 fizyk John Caius przekazał pieniądze na uczelnię. Uczelnia zawdzięcza swą obecną nazwę tym dwóm osobom. Obecnie studiuje tam około 700 studentów.

  Norfolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym i zatoką The Wash, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).Milton Friedman (ur. 31 lipca 1912 w Nowym Jorku, zm. 16 listopada 2006 w San Francisco) – ekonomista amerykański, twórca monetaryzmu, laureat nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1976 roku (wcześniej otrzymał John Bates Clark Medal, 1951), przedstawiciel chicagowskiej szkoły ekonomii. Zdecydowany obrońca i propagator wolnego rynku. W książce Kapitalizm i wolność proponował minimalizację roli rządu w gospodarce wolnorynkowej, w celu zapewnienia politycznej stabilności i wolności. Jego książka Wolny wybór odegrała wielką rolę w kształtowaniu postaw antysocjalistycznych.
  Gonville and Caius College Cambridge

  The Old Courts[]

 • Tree Court jest najstarszym budynkiem, nazwanym tak z powodu alei drzew posadzonych przez Johna Caiusa. Chociaż żadne z drzew wtedy posadzonych nie dotrwało do dnia dzisiejszego, przed budynkiem rosną drzewa, co jest nietypowe dla uczelni w Cambridge.
 • Gonville Court najstarsza część uczelni.
 • The Gate of Honour na południowej stronie Caius Court. Dzisiaj wykorzystywana na specjalne okazje np. zakończenie studiów. Po jej lewej stronie znajduje się Senat, z tyłu Kaplica King’s College.
 • Tradycje[]

  Jest to jedna z najbardziej tradycyjnych uczelni (college'ów) w Cambridge. Na przykład każdego wieczoru ma miejsce oficjalna kolacja. Kiedy studjujący chcą wyjechać do domu na święta, muszą otrzymać oficjalne pozwolenie od Fellow (nauczyciela).

  Francis Harry Compton Crick (ur. 8 czerwca 1916 w Northampton, zm. 28 lipca 2004 w San Diego) – angielski biochemik, genetyk i biolog molekularny, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w roku 1962. Wraz z Jamesem D. Watsonem, Mauricem Wilkinsem i Rosalindą Franklin odkrył strukturę molekularną DNA. Pracownik naukowy Laboratorium Biologii Molekularnej na Uniwersytecie Cambridge, członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie.Baron Howard Walter Florey (ur. 24 września 1898 w Adelaide, zm. 21 lutego 1968 w Oksfordzie) – farmakolog, wspólnie z Alexandrem Flemingiem i Ernestem Chainem otrzymał Nagrodę Nobla za badania dotyczące penicyliny.

  Osiągnięcia[]

  Gonville and Caius College jest znana z wielu wybitnych absolwentów, w tym 12 noblistów.

 • 1932 Sir Charles Sherrington – neurofizjolog (student i fellow)
 • 1935 Sir James Chadwick – fizyk, odkrył neutron (student, fellow i master)
 • 1945 Sir Howard Florey – współodkrywca penicyliny (fellow)
 • 1954 Max Born – fizyk
 • 1962 Francis Crick – odkrył strukturę DNA (student i honorary fellow)
 • 1972 Sir John Hicks – ekonomista (fellow)
 • 1974 Antony Hewish – astronom (student and fellow)
 • 1976 Milton Friedman – ekonomista (wizytujący fellow)
 • 1977 Sir Nevill Francis Mott – fizyk (fellow i Master)
 • 1984 Sir Richard Stone – ekonomista
 • 2001 Joseph Stiglitz – ekonomista (fellow)
 • 2008 Roger Tsien – chemik (fellow)
 • Gate of Honour
  Roger Yonchien Tsien (chin. upr. 钱永健, chin. trad. 錢永健, pinyin Qián Yǒngjiàn; ur. 1 lutego 1952 w Nowym Jorku) – amerykański biochemik chińskiego pochodzenia.Max Born (ur. 11 grudnia 1882 we Wrocławiu, zm. 5 stycznia 1970 w Getyndze) – pochodzący z zasymilowanej wielkomieszczańskiej rodziny niemiecko-żydowskiej matematyk i fizyk, laureat nagrody Nobla (1954).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Neutron (z łac. neuter – "obojętny") – cząstka subatomowa występująca w jądrach atomowych. Jest obojętny elektrycznie. Posiada spin ½.
  Joseph Eugene Stiglitz (ur. 9 lutego 1943 w Gary) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2001 (wcześniej otrzymał John Bates Clark Medal, 1979).
  Sir James Chadwick (ur. 20 października 1891 w Cheshire w Anglii, zm. 24 lipca 1974 w Cambridge), angielski fizyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1935 za odkrycie neutronu.
  Penicyliny, antybiotyki penicylinowe (ATC J 01 C) – szeroko stosowana grupa bakteriobójczych antybiotyków; najstarsza grupa antybiotyków β-laktamowych.
  Kwas deoksyrybonukleinowy (dawn. kwas dezoksyrybonukleinowy; akronim: DNA, z ang. deoxyribonucleic acid) – wielkocząsteczkowy organiczny związek chemiczny należący do kwasów nukleinowych. U eukariontów zlokalizowany jest przede wszystkim w jądrach komórek, u prokariontów bezpośrednio w cytoplazmie, natomiast u wirusów w kapsydach. Pełni rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych.
  Sir Nevill Francis Mott (ur. 30 września 1905 w Leeds, zm. 8 sierpnia 1996 w Milton Keynes) - angielski fizyk, laureat Nagrody Nobla.
  John Caius - (ur. jako John Kays) (wym.: /ˈkiːz/) ur. 6 października 1510 zm. 29 lipca 1573), także znany jako Johannes Caius, fizyk angielski, fundator Gonville and Caius College w Cambridge.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.