Gonsalwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gonsalwyimię męskie, którego patronem jest m.in. bł. Gonsalwy z Amaranto, zakonnik (zm. ok. 1259 roku).

Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Gonzalo Rojas Pizarro (ur. 20 grudnia 1917 w Lebu, zm. 25 kwietnia 2011 w Santiago) – chilijski poeta i nauczyciel akademicki.

Znane osoby noszące imię Gonsalwy:

 • Gonçalvo Coelho, portugalski podróżnik
 • Gonsalwy Garcia, franciszkanin, misjonarz, męczennik, święty
 • Gonzalo Gavira
 • Gonzalo Ibáñez de Novoa
 • Gonzalo Queipo de Llano, hiszpański generał, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej
 • Gonzalo Rodriguez Lafora
 • Gonzalo Rojas
 • Gonsalwy Viñes Masip, męczennik, błogosławiony
 • Gonsalwy imieniny obchodzi 16 stycznia i 2 lutego.

  Gonzalo Queipo de Llano y Sierra (ur. 5 lutego 1875 w Tordesillas, zm. 9 marca 1951 w Sewilli) - hiszpański generał, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej po stronie nacjonalistów.Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Gonçalvo Coelho – portugalski podróżnik, uczestnik wypraw eksploracyjnych do wybrzeży afrykańskich i badacz linii brzegowej Ameryki Południowej.Gonsalwy z Amaranto (również Gundysław z Amaranto) (ur. ok. 1187 w Tagilde w Portugalii; zm. 10 stycznia 1259 w Amarante w Portugalii) − Błogosławiony Kościoła katolickiego, portugalski duchowny katolicki, dominikanin.
  Reklama