• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Goldwyn Pictures

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
  Irving Grant Thalberg (ur. 30 maja 1899 w Nowym Jorku, zm. 14 września 1936 w Santa Monica w Kalifornii) - amerykański producent filmowy, dyrektor wytwórni filmowych.

  Goldwyn Pictures Corporationamerykańska wytwórnia filmowa założona w 1916 roku przez Samuela Goldfisha we współpracy z broadwayowskimi producentami teatralnymi Edgarem i Archibaldem Selwyn. Z połączenia obu nazwisk powstała nazwa Goldwyn, którą Samuel przyjął później jako swoje nowe nazwisko.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Najbardziej interesującymi artystycznie filmami wytwórni były: Kara (1920), As kier (1921), Dusze na sprzedaż (1923) i Dzikie pomarańcze (1924).

  Historia[]

  Początkowo wytwórnia wynajmowała pomieszczenia i wyposażenie od Solax Studios, które podobnie jak wiele wczesnych wytwórni filmowych, miało swoją siedzibę w Fort Lee w stanie New Jersey. W 1920 roku firma przejęła Triangle Studios z Culver City, a w Nowym Jorku wynajmowała dwa inne studia. W latach 20. Goldwyn został zmuszony przez swoich wspólników do włączenia Goldwyn Pictures do Shubert Organization, którą zarządzał teatralny impresario Lee Shubert. Pozostał jednak w wytwórni do 1922 roku (nie jest jasne, czy odszedł z niej dobrowolnie, czy został wyrzucony). Rok później założył nowe przedsiębiorstwo Samuel Goldwyn Productions.

  Samuel Goldwyn (ur. 17 sierpnia 1879 w Warszawie jako Szmuel Gelbfisz, zm. 31 stycznia 1974 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, współzałożyciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer.Louis Burt Mayer, właściwie Eliezer Meir (ur. 4 lipca 1882 w Mińsku, zm. 29 października 1957) – amerykański przedsiębiorca, dystrybutor i producent filmowy, współzałożyciel i do 1951 r. wiceprezes do spraw produkcji wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer. Właściciel jednej z najlepszych stadnin koni w USA.

  Odejście jednego z bardziej uzdolnionych managerów sprawiło, że Goldwyn Pictures popadło w problemy finansowe. Z tego powodu Shubert postanowił w 1924 roku sprzedać je właścicielowi sieci kin i finansiście Marcusowi Loewowi, który kilka lat wcześniej kupił też Metro Pictures.

  Culver City - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. W 2000 liczyło 38 816 mieszkańców.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  W kwietniu 1924 roku Loew nabył także przedsiębiorstwo produkcji filmów Louisa B. Mayera, które połączył z Metro Pictures i Goldwyn Pictures tworząc w ten sposób Metro-Goldwyn Pictures Corporation. Zgodnie z umową Mayer został szefem trzech połączonych studiów Hollywood, a asystent Mayera, Irving Thalberg zajął się produkcją filmów. W 1925 r. Mayer dodał swoje nazwisko do nazwy wytwórni, która do dziś nosi nazwę Metro-Goldwyn-Mayer.

  Broadway, teatr broadwayowski jest popularnym określeniem przemysłu rozrywkowego (sztuk teatralnych lub musicali) zlokalizowanych na Manhattanie w Nowym Jorku wzdłuż ulicy Broadway (w tzw. Theatre District) oraz w Lincoln Center. Wraz z londyńskim West Endem, Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  []

  Najbardziej rozpoznawalnym symbolem studia Goldwyn Pictures, a później wytwórni MGM stał się lew. Logo to w 1917 roku zaprojektował Howard Dietz, który inspirował się bojową pieśnią sportowców z uniwersytetu Columbia „Roar, Lion, Roar”, których maskotką był lew. Postanowił umieścić go w pierścieniu zrobionym z taśmy filmowej, na którym widniało łacińskie motto „Art Gratia Artis” czyli „sztuka dla sztuki”. Gdy w 1924 roku z połączenia studia Goldwyn Pictures, wytwórni Metro Pictures i przedsiębiorstwa Louisa B. Mayera powstała wytwórnia MGM, która przejęła logo z lwem, Dietz wprowadził do niego kilka poprawek.

  Marcus Loew (ur. 7 maja 1870 w Nowym Jorku, zm. 5 września 1927 w Glen Cove, Long Island, Stany Zjednoczone) - amerykański magnat finansowy i pionier przemysłu filmowego, twórca Loews Theatres i Metro-Goldwyn-Mayer.Metro-Goldwyn-Mayer (lub MGM) – amerykańska wytwórnia filmowa z siedzibą w Beverly Hills w stanie Kalifornia, działająca od 1924. Każdy film i odcinek serialu produkcji MGM poprzedza kilkusekundowe ujęcie głowy prawdziwego ryczącego dwukrotnie lwa, otoczonego złotymi taśmami filmowymi, prezentowane tuż przed czołówką. Obecnie prawa autorskie obejmujące produkcje przedsiębiorstwa należą do grupy MGM Holdings, kontrolowanej m.in. przez Sony Corporation i Comcast.

  Przypisy

  1. Studios and Films (ang.). fortleefilm.org. [dostęp 2014-04-13].
  2. Metro-Goldwyn Pictures (ang.). silentera.com. [dostęp 2014-04-13].
  3. The Story Behind MGM's Roaring Lion Logo (ang.). digititles.com. [dostęp 2014-04-13].
  4. Adam Siennica: Historia loga studia Metro Goldwyn Mayer (pol.). hatak.pl, 2011-01-11. [dostęp 2014-04-13].

  Bibliografia[]

 • Tommy Dangcil: Hollywood Studios, Seite 42. 2011. ISBN 978-0-7385-4708-4.
 • Fort Lee Film Commission: Fort Lee Birthplace of the Motion Picture Industry. Arcadia Publishing, 2006. ISBN 0-7385-4501-5.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Goldwyn Pictures w bazie IMDb
 • Goldwyn Pictures Corporation 1919 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.146 sek.