• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Goetheanum

  Przeczytaj także...
  Architektura organiczna - kierunek w modernistycznej architekturze opierający się na założeniu, że architektura powinna być kształtowana w analogii do natury. Cechuje się płynnym i plastycznym kształtowaniem formy, wzorowanej czasem na organizmach żywych.Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.
  Dornach – gmina w dystrykcie Dorneck, w kantonie Solura w Szwajcarii. Wieś była miejscem decydującej bitwy pod Dornach w 1499 roku, która zakończyła tzw. wojnę szwabską.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Goetheanum – monumentalna budowla w Dornach w okolicy Bazylei w Szwajcarii, zaprojektowana przez Rudolfa Steinera. Jest siedzibą Towarzystwa Antropozoficznego. Od roku 1993 znajduje się w spisie zabytków.

  Luna Amalia Drexlerówna (ur. 10 listopada 1882 we Lwowie, zm. 5 listopada 1933 tamże), polska rzeźbiarka i malarka. Była siostrą urbanisty Ignacego Drexlera, profesora Politechniki Lwowskiej, córką kupca również Ignacego Drexlera i jego żony Eugenii, jedną z ośmiorga rodzeństwa.Ekspresjonizm – kierunek w architekturze pośredni między architekturą secesji a modernizmu, zapoczątkowany w Niemczech, rozwijający się w latach 1923-1935 w Europie, mający też swój odpowiednik w Stanach Zjednoczonych, gdzie bywa zazwyczaj określany jako Art Deco.

  Nazwa nawiązuje do postaci Johanna Wolfganga Goethego i głoszonej przez niego idei duchowej łączności człowieka i wszechświata. Wystawiany jest tam m.in bardzo często Faust tego autora.

  Styl, w jakim wzniesiona jest ta budowla wzbudza liczne wątpliwości. Badacze przypisują ją albo ekspresjonizmowi albo zaliczają ją do architektury organicznej.

  Jest to druga z kolei budowla w tym miejscu, wzniesiono ją w latach 1924-1928. Pierwsza (drewniana, na szkielecie z żelbetu) spaliła się w noc noworoczną 1922 r.

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Towarzystwo Antropozoficzne – organizacja zajmująca się dbaniem o dziedzictwo antropozofii. Zostało założone w 1913 w Berlinie przez Rudolfa Steinera. Od 1923 ma siedzibę w Szwajcarii. Głównym ośrodkiem jest Goetheanum. W 1935 jego działalność została zakazana przez nazistów. Po II wojnie światowej wznowiło działalność.

  W projektowaniu Goetheanum uczestniczyła m.in. Luna Drexlerówna.

  Galeria[]

 • Goetheanum I

 • Goetheanum II

 • Goetheanum II

 • Goetheanum II w nocy

 • Goetheanum II

 • Goetheanum II

 • Linki zewnętrzne[]

 • Goetheanum – strona oficjalna
 • Rudolf Steiner – architekt budowli oraz jego dziedzictwo (niem.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Żelbet (stalbet, stalobeton, żelazobeton, potocznie nieprawidłowo nazywany też żelbetonem) – element konstrukcyjny powstały przez połączenie betonu z wkładkami stalowymi. Połączenie tych dwóch materiałów jest powszechnie stosowane w budownictwie. Beton jest materiałem przenoszącym naprężenia ściskające, jednak jego wytrzymałość na rozciąganie jest bardzo mała. Stal w elemencie żelbetowym przenosi głównie naprężenia rozciągające, choć często stosuje się zbrojenie ściskane. Połączenie stali i betonu pozwala budować konstrukcje różnego typu. Do zbrojenia stosuje się wkładki w postaci prętów, lin, strun, kabli i siatek. Można spotkać także konstrukcje ze "sztywnym zbrojeniem", tzn. takie, w których elementy stalowe o dużych przekrojach (np. dwuteowniki, ceowniki) są wykorzystane jako rdzeń, np. w słupie kompozytowym.Rudolf Steiner (ur. 27 lutego 1861 w Kraljevac, Chorwacja, zm. 30 marca 1925 w Dornach koło Bazylei, Szwajcaria) – austriacki filozof, mistyk-wizjoner, badacz spuścizny Goethego, twórca antropozofii. Po raz pierwszy rozpoznany jako krytyk literacki i filozof kultury. Na początku XX wieku założył ruch duchowy, antropozofię, jako ezoteryczną filozofię wyrastającą z europejskiego transcendentalizmu i teozofii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Faust – dramat Johanna Wolfganga von Goethego w dwóch częściach, napisany w latach 1773–1832, wydany w całości dopiero po śmierci autora w 1833. Zawiera blisko 12 tysięcy wersów, dlatego uważany jest za dzieło niesceniczne. Uznaje się go za najwybitniejsze dzieło Goethego i syntezę jego poglądów. Tematem utworu jest zakład Boga z Mefistofelesem, o duszę tytułowego doktora Fausta. Faust ma ją oddać diabłu, gdy zasmakuje pełni szczęścia i wypowie słowa: trwaj chwilo, jesteś piękna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.