• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Godzimierz - województwo kujawsko-pomorskie

  Przeczytaj także...
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Powiat nakielski – powiat w Polsce (w zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nakło nad Notecią.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Godzimierzwieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Szubin.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. W 1969 roku wieś liczyła 187 mieszkańców.

  Pierwszy budynek szkoły w Godzimierzu – spłonął w 1898 roku

  We wsi w formie szczątkowej zachował się dawny cmentarz niemiecki. W centrum Godzimierza stoi duży, murowany budynek, mieszczący kiedyś jednoizbową szkołę nauczania początkowego wraz z zapleczem sanitarnym, boiskiem, „szkolnym” polem, stawem i plażą oraz mieszkaniem dla nauczyciela i jego rodziny.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Województwo bydgoskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. W 1999 roku włączone zostało do województwa kujawsko-pomorskiego.

  Dawniej w Godzimierzu istniały rodzinne zakłady, takie jak smolarnia i cegielnia. Wieś zelektryfikowano oraz podłączono do sieci wodociągowej.

  Przypisy

  1. „Ilustrowany Kurier Pomorski”
  2. Kronika szkoły w Godzimierzu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Gmina Szubin – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.