• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Godfred  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Eider (w polskich publikacjach spotyka się też nazwy Ejdera i Eidera) – najdłuższa rzeka w niemieckim landzie Szlezwik-Holsztyn o długości 188 km. Rzeka rozpoczyna się w pobliżu Bordesholmu i uchodzi do Zatoki Helgolandzkiej (Morze Północne). Fryzja (nid. Friesland, fryz. Fryslân, płnfryz. Fresklun lub Friislon, wschfryz. Fräislound, niem. Friesland) – kraina historyczna w północno-zachodniej Europie, wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Obecnie w granicach Niemiec, Danii i Holandii.
  Rodzina[ | edytuj kod]

  Nie wiemy kto był jego ojcem, być może był to, wymieniany w kronikach w latach 777, 782 i 798 jako król Danii, Sigfred, jednak nie ma źródeł jednoznacznie potwierdzających jakie relacje rodzinne istniały między nimi, oprócz tego że najprawdopodobniej jeden panował po drugim. Nie znamy także imiona braci Godfreda, wiemy że miał co najmniej jednego, którego synami byli Hemming, jego następca, oraz Hankwin i Angandeo, których wymienia traktat Frankijsko-Duński z 811 roku jako braci rzeczonego Hemminga. Być może od tego samego brata bądź innego pochodził także Reginold, bratanek Godfreda zmarły podczas ataku na Obodrytów w 808 roku. Wiemy iż Anulo i Sigfred także byli jego potomkami lub bratankami/siostrzeńcami w zależności od interpretacji łacińskiego słowa nepos. Osierocił on pięcioro synów, którzy przejęli władzę w Danii w 813 roku, a z których jeden to najprawdopodobniej Eryk I Stary. Imiona pozostałych próbowano identyfikować na podstawie sag jako Olafa, Ragnara, Kettila, Rolfa, ale jest to kontrowersyjne ze względu na bardzo późne spisanie tych sag w stosunku do wydarzeń mających je opisywać.

  Notker Balbulus (Jąkała) (ur. ok. 840 prawd. w Jonschwil, zm. 6 kwietnia 912 w Sankt Gallen) – benedyktyn (OSB) i kronikarz z czasów Karola Wielkiego, kompozytor, poeta i teoretyk muzyki, błogosławiony Kościoła katolickiego.Karol Młodszy (ur. ok. 772, zm. 4 grudnia 811) – drugi syn Karola Wielkiego i jego żony Hildegardy. Od 780 roku uznany za głównego dziedzica tronu frankijskiego po wydziedziczeniu Pepina Garbatego.

  Król w legendach[ | edytuj kod]

  Próby identyfikacji władców z postaciami z legend mają charakter spekulacji i nie mogą być potwierdzone naukowo. Według Gesta Danorum, anachronicznej kroniki duńskiej, Godfred był synem Gorma. Identyfikowany także z Gudrød Myśliwy występującym w Heimskringla.

  Poemat z 1200-1215 La Chevalerie d'Ogier de Danemarche za syna Godfreda uznaje Hogera Duńskiego. Współcześni badacze podają, że Godfred był synem Randvera, bratem Sigurda Ringa, Halfdana i Devy, zaś ojcem Olafa i Eryka I (Hårika/Horika).

  Saxo Gramatyk (łac. Saxo Grammaticus, ur. ok. 1140/50 – zm. 1220/30) – duński średniowieczny historyk i kronikarz. Saxo był również sekretarzem biskupa Absalona.Nordalbingowie — jedno z plemion saskich. Jak to wynika już z nazwy (po łacinie Albis to Łaba), zamieszkiwali Nordalbingowie tereny na północ od rzeki Łaby podzielone na trzy okręgi: Holzatów, Szturmarów i Ditmarszów oraz w trójkącie na południe od Łaby między ujściem jej i Wezery zwany Hadeln. Po zwycięstwie sprzymierzonych z Frankami Obodrytów w Bitwie nad Święcianą nad Nordalbingami, Karol kazał deportować 10 000 rodzin do środkowych Niemiec, a prowincje na północ od Łaby oddać Obodrytom.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tabela zawiera listę niepewnych i legendarnych władców Danii do X wieku. Lista kontynuowana jest w artykule władcy Danii, który zawiera listę udokumentowanych władców, począwszy od Gorma Starego.
  Państwo frankijskie (łac. Regnum Francorum) – początkowo plemienne państwo Franków, następnie jedno z najsilniejszych państw we wczesnośredniowiecznej Europie. W 800 roku na jego bazie utworzone zostało odnowione Cesarstwo Karola I Wielkiego.
  Itzehoe (dolnoniem. Itzhoe) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, nad rzeką Stör, na północny zachód od Hamburga. Siedziba powiatu Steinburg oraz Związku Gmin Itzehoe-Land. Liczy 32 732 mieszkańców. Itzehoe jest ważnym ośrodkiem handlowym.
  Wieleci, Wieletowie, Wilcy, Lucice, Lutycy – grupa plemienna Słowian połabskich, zamieszkujących od VI wieku tereny między dolną Odrą a Łabą, wywodząca się z Pomorza Przedodrzańskiego. W źródłach pisanych za czasów Karola Wielkiego nazywani również: Wiltzi, Vultzi, Welatabowie. Wieleci obok Obodrzyców i Serbów należeli do Słowian połabskich. Geograf Bawarski podaje, że na ziemiach Wieletów znajdowało się 95 grodów.
  Huskarlowie, (staronord. Húskarlar dosł. domownicy, l.poj. Húskarl) - anglosaska oraz wikińska straż przyboczna władców. Najbardziej znana jest z przykładu przybocznej straży władcy Danii, Norwegii i Anglii, Kanuta Wielkiego (panującego w latach 1016-1035), początkowo rekrutowanej wyłącznie ze skandynawskich wojowników.
  Łaba (czes. Labe, niem. Elbe) – rzeka w Czechach i Niemczech o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²).
  Stör (lat. Sturia, pol. hist. Star) – rzeka o długości 87 km w Szlezwiku-Holsztynie w Niemczech, dopływ Łaby. Dolny bieg rzeki podlega działaniom pływów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.818 sek.