• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Goa'uld  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gwiezdne wrota (ang. Stargate SG-1) – amerykańsko-kanadyjski serial fantastyczno-naukowy z 1997 roku, który powstał na podstawie filmu kinowego z roku 1994 – Gwiezdne wrota. Serial ten został zrealizowany przez Metro-Goldwyn-Mayer i jest najdłużej (nieprzerwanie) nadawanym serialem science fiction w historii telewizji. W 2004 roku ukazał się spin-off – Gwiezdne wrota: Atlantyda, w roku 2009 Gwiezdne wrota: Wszechświat. W roku 2008 powstały dwa filmy fabularne – Stargate: The Ark of Truth oraz Stargate: Continuum.Pradawni (Starożytni) znani także jako Alteranie oraz Lanteanie to fikcyjna rasa ze świata Gwiezdnych wrót, która między innymi zbudowała sieć tytułowych Gwiezdnych wrót oraz Atlantydę. Część Pradawnych wyginęła, a część przeniosła się na wyższy poziom egzystencji (ascendowała), czyli opuściła życie cielesne i występuje w formie energii. Ascendowani Pradawni przyjęli zasadę niewtrącania się w działalność istot żyjących w niższej formie egzystencji. Część z nich postanowiła się oddzielić nazywając siebie Ori.

  Goa’uld – rasa kosmitów wymyślona na potrzeby serialu sci-fi Gwiezdne wrota.

  Goa’uldy to przypominające węże pasożyty. Do przeżycia potrzebują ludzkiego nosiciela (lub innego przedstawiciela humanoidów). Ich cechą charakterystyczną jest pragnienie władzy oraz potrzeba odbierania czci. Zniewolili niezliczoną liczbę światów, używając ich mieszkańców jako nosicieli, żołnierzy, górników oraz niewolników.

  Gwiezdne wrota – fikcyjne urządzenia będące centralnym punktem historii mających miejsce w Świecie Stargate. Budowniczymi wrót byli Pradawni, jedna z najstarszych i najbardziej zaawansowanych ras w serialowym świecie. Wrota przedstawiane są jako duże, zwykle ustawione pionowo, metalowe pierścienie. Służą one do transportu ludzi i przedmiotów nieożywionych na duże (międzyplanetarne lub międzygalaktyczne) odległości. Ich działanie jest oparte na tworzeniu stabilnych tuneli czasoprzestrzennych (z ang. wormhole, dosł. robacza dziura), tunele nie są jednak dwukierunkowe, a transport odbywa się z Wrót, które adres wybrały, do Wrót które je przyjęły. Wrota znajdują się na wielu planetach w galaktykach Drogi Mlecznej oraz Pegaza, jak i innych lokalizacjach w całym wszechświecie, gdzie dotarli ich budowniczy.Władcy Systemu – w serialu Gwiezdne wrota grupa Goa’uldów, którzy walczą i dzielą między sobą Galaktykę. Utożsamiają się z wybranym bogiem lub bóstwem z jednej z wielu ziemskich mitologii. Armiami Władców Systemu są Jaffa, których przekonują o swojej rzekomej boskości dzięki posiadanej zaawansowanej technice. Każdy z nich posiada swój znak, który jego poddani mają wytatuowany na czole.

  Spis treści

 • 1 Biologia i rozwój
 • 2 Historia
 • 3 Władcy Systemu
 • 3.1 Sojusz Linvris
 • 3.2 Pomniejsi Goa’uldowie (znani z imienia)
 • 4 Harcesis
 • 5 Tok’Ra
 • 6 Zobacz też


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Samantha „Sam” Carter – fikcyjna postać serii Gwiezdne wrota grana przez Amandę Tapping. Urodzona 29 grudnia 1968, zastępca dowódcy SG-1. Pełni rolę eksperta z dziedziny teoretycznej astrofizyki, jest liderem w dziedzinie technologii wrót i tuneli czasoprzestrzennych. Opracowała komputer wybierający współrzędne (odpowiednik DHD). Jest odważna i oddana sprawie oraz członkom drużyny. W 1999 roku awansowana na majora, w 2004 roku wraz z promocją na stopień podpułkownika została dowódcą SG-1. Później awansuje na pełnego pułkownika i zostaje dowódca ekspedycji Atlantis. Na początku 5. sezonu Atlantis wraca na ziemię, aby pozbyć się ostatniego Goa’ulda Baala (wydarzenia ukazane w Stargate: Continuum). Przez krótki czas była nosicielem Tok’Ra Jolinar.
  Jonathan "Jack" O’Neill – fikcyjna postać serii Gwiezdne wrota grana w filmie Gwiezdne wrota przez Kurta Russella, a w serialu Stargate SG-1 przez Richarda Deana Andersona. Przez pierwsze 7 sezonów O’Neill jako pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych pełni obowiązki dowódcy grupy SG-1. Po awansie do stopnia generała brygady(patrz: generał brygady) pełni funkcje dowódcy jednostki SGC. W sezonie dziewiątym zostaje promowany do stopnia generała dywizji (patrz: generał major) i przeniesiony do Waszyngtonu. W dwóch ostatnich sezonach serialu Stargate SG-1 pojawia się czterokrotnie. Postać ta pojawia się dodatkowo w filmie Gwiezdne wrota: Continuum oraz trzech pierwszych sezonach serialu Gwiezdne wrota: Atlantyda i epizodycznie w serialu Gwiezdne wrota: Wszechświat.
  Tau’ri – określenie Ziemi i ludzi ją zamieszkujących wymyślona na potrzeby serialu fantastyczno-naukowego Gwiezdne wrota.
  W gwiezdnych wrotach wykorzystywane są zjawiska i materiały naukowe fikcyjne jak i te czysto teoretyczne nie wykorzystywane obecnie na świecie.
  SG-1 (StarGate-1) – fikcyjny oddział Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych z serialu telewizyjnego science-fiction Stargate SG-1.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.