• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Goździkowate  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Bniec czerwony, lepnica czerwona, lepnica dwupienna (Melandrium rubrum Garcke) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Występuje na większości obszaru Europy i w Afryce Północnej (Maroko). W Polsce pospolity.Paznokieć – w botanice jest to dolna, zwężona część płatków korony niektórych kwiatów (np. roślin z rodziny goździkowatych), wyróżniająca się od szerszej części górnej.
  Morfologia (gwiazdnica pospolita)
  Diagram kwiatowy

  Goździkowate (Caryophyllaceae Juss.) – rodzina roślin okrytonasiennych należąca do rzędu goździkowców. Liczy w zależności od ujęcia systematycznego od ok. 2200 do ok. 3000 gatunków występujących na wszystkich kontynentach, przede wszystkim jednak w krajach o klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. Centrum zróżnicowania jest obszar śródziemnomorski i południowo-zachodnia Azja. Brak przedstawicieli w części równikowej Afryki i Ameryki Południowej oraz w zachodniej Australii. W obrębie rodziny wyróżniana jest zmienna liczba rodzajów, zwykle wynosząca ok. 88. W przypadku włączenia kilku rodzajów w jeden zbiorowy, monofiletyczny rodzaj Silene, wówczas liczba rodzajów spada do 82. Z kolei jeśli podzieli się wszystkie rodzaje parafiletyczne i polifiletyczne wówczas liczba rodzajów rośnie do 120. W Polsce występuje w stanie dzikim ok. 100 gatunków z 28 rodzajów.

  Kąkol (Agrostemma L.) – rodzaj roślin należący do rodziny goździkowatych. Obejmuje 2 lub 3 gatunki występujące w Europie i zachodniej Azji, prawdopodobnie rozpowszechnione z wschodniej części obszaru śródziemnomorskiego jako chwasty w uprawach zbóż. Zawleczone także do Azji Wschodniej i Ameryki Północnej. W Europie Środkowej występuje w uprawach jako chwast kąkol polny. Ten gatunek, a także pochodzący z Turcji kąkol wysmukły uprawiane są jako rośliny ozdobne.Mydlnica (Saponaria L.) – rodzaj roślin z rodziny goździkowatych. Obejmuje ok. 20–40 gatunków występujących głównie na obszarach górskich południowej Europy, w północnej Afryce i południowo-zachodniej Azji (największe zróżnicowanie występuje w Turcji, gdzie rośnie 18 gatunków z tego rodzaju). Niektóre gatunki, zwłaszcza mydlnica lekarska, zostały szeroko rozprzestrzenione i rosną m.in. w Ameryce Północnej. W Polsce dziko rośnie tylko jeden gatunek – mydlnica lekarska. Jest on wykorzystywany jako źródło saponin stosowanych przy wyrobie środków piorących i w gaśnicach pianowych. Inne gatunki, zwłaszcza nisko, poduchowato rosnące uprawiane są w ogrodach skalnych jako rośliny ozdobne.

  Spis treści

 • 1 Morfologia
 • 2 Systematyka
 • 3 Nazewnictwo
 • 4 Zastosowanie
 • 5 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pnącze, roślina pnąca – forma życiowa roślin o długiej, wiotkiej łodydze, wymagającej podpory, by mogła się wspinać do góry, do światła. W strefie umiarkowanej pnącza występują rzadko, w tropikalnych lasach są częste, w tym liczne o zdrewniałych łodygach – tzw. liany, które wykorzystując drzewa jako podpory oszczędzają konieczność wytwarzania silnych i grubych pni by wydostać się z ciemnego dna lasu tropikalnego ku słońcu. Pnącza dzięki oszczędzaniu na wzroście pędu na grubość bardzo szybko rosną na długość. Niektóre z nich potrafią się przyczepić nawet do gładkiego muru.
  Kościenica (Myosoton Moench) – monotypowy takson należący do rodziny goździkowatych. Należy do niego tylko jeden gatunek – kościenica wodna (Myosoton aquaticum), szeroko rozpowszechniony w Eurazji, zawleczony także na inne kontynenty.
  Okwiat, okrywa kwiatowa (ang. perianth, łac. perigonium, perianthium) – część kwiatu stanowiąca ochronę dla rozwijających się pręcików i słupków. U roślin owadopylnych okwiat pełni także funkcję powabni dzięki zapachowi i kolorom, dla zapylających je owadów, ptaków, ssaków i innych zwierząt.
  Schiedea – rodzaj roślin z rodziny goździkowatych. Jest endemiczny dla Archipelagu Hawajskiego i obejmuje 33 gatunki. Niemal wszystkie występują w bardzo nielicznych populacjach i wymieniane są na listach gatunków zagrożonych. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemieckiego botanika – Christiana J. Schiede (1798-1836).
  Piaskowiec (Arenaria L.) – rodzaj roślin należący do rodziny goździkowatych. Obejmuje od ok. 160 do ponad 270 gatunków. Występują one głównie na półkuli północnej, zwłaszcza na obszarach górskich. W Polsce, rosną trzy gatunki, z których najbardziej rozpowszechnionym jest piaskowiec macierzankowy.
  Pteranthus – rodzaj roślin z rodziny goździkowatych. Obejmuje dwa gatunki występujące na obszarze Afryki Północnej, na Bliskim Wschodzie, na wschodzie po Pakistan. Na wyspach Morza Śródziemnego rodzaj obecny jest na Sycylii, Malcie i Cyprze.
  Wyżpin jagodowy (Silene baccifera (L.) Roth) – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych. Rośnie dziko w Azji, Europie i Afryce Północnej. W Polsce osiąga północną granicę zasięgu i w północnej części Polski występuje rzadko. Na południu występuje częściej, ale również są to zwykle pojedyncze stanowiska, łatwe do wypatrzenia, gdyż żywa zieleń rośliny rzuca się w oczy z daleka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.