• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gniezno Winiary

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
  Parowozownia w Gnieźnie wybudowana w 1888 roku na terenie przyległym do nowopowstałej w 1872 roku stacji kolejowej Gniezno, która stała się ważnym punktem w węźle komunikacyjnym Poznań - Toruń. Była czynna do 2009 roku, kiedy to naprawy taboru przeniesiono do Leszna. Z wybudowaną wokół niej infrastrukturą kolejową tworzy kompleks unikatowy w skali europejskiej. Jest to największy i najciekawszy element stacji kolejowej Gniezno.

  Gniezno Winiary - stacja kolejowa w Gnieźnie w dzielnicy Winiary, w województwie wielkopolskim w Polsce. Jedna z trzech stacji w mieście (Gniezno, Gniezno Winiary i Gniezno Wąskotorowe). Stacja wybudowana w roku 1894 na terenie wsi Winiary. Po przyłączeniu wsi do miasta Gniezna została przemianowana na Gniezno Winiary. Przy stacji znajduje się niewielki dworzec kolejowy, z obecnie nieczynną poczekalnią, górną częścią wykorzystywaną jako mieszkanie oraz dawnymi pomieszczeniami użytkowymi. Swojej funkcji nie zmieniło tylko pomieszczenie z nastawnią. Od stacji odchodzą linie jednotorowe, niezelektryfikowane w kierunku Gniezna, Sławy Wielkopolskiej i Nakła nad Notecią.

  Winiary - zespół osiedli w północnej części Gniezna liczący ok. 15 000 mieszkańców. Zabudowa głównie 5 i 12 kondygnacyjna (21 wieżowców). Na pięciu osiedlach znajdują się trzy przedszkola, Szkoła Podstawowa nr 12, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum Rodzice-Dzieciom oraz do 2012 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4; sklepy, urząd pocztowy, banki, Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Urząd Skarbowy (ul. Spichrzowa 4), Kościół bł. Radzyma Gaudentego, pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego, przyrodniego brata św. Wojciecha, Galeria Gniezno (ponad 50 sklepów, hipermarkety, multipleks "Kino Helios", dawniej Kinoland). Od zachodu dzielnica graniczy z dzielnicą Kustodia, od południa z dzielnicami: Stare Miasto, Osiedle Tysiąclecia i Osiedle Ustronie, od wschodu z dzielnicą Różą i wsią Wełnica i od północy ze wsiami: Pyszczyn, Goślinowo i Winiary.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Ruch kolejowy[]

  Obecnie stacja wykorzystywana jest tylko w ruchu towarowym w kierunku Nakła, Sławy Wielkopolskiej oraz jako stacja docelowa dla pociągów towarowych o znaczeniu regionalnym.

  Ruch towarowy[]

  W kierunku Nakła odbywają się kursy pociągów towarowych z Wrocławia do Gdańska, przewożące silniki okrętowe.

  Gniezno Wąskotorowe - stacja kolei wąskotorowej(Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa) w Gnieźnie, w województwie wielkopolskim, w Polsce. Oddana do użytku w 1884 roku.Nakło nad Notecią (niem. Nakel) – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu nakielskiego, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nakło nad Notecią.

  Od listopada 2007 roku, po 7 latach przerwy przywrócono ruch na linii Gniezno - Sława Wielkopolska. Po podpisaniu porozumienia przez Polskie Linie Kolejowe i Operatora Logistycznego Paliw Płynnych sp. z.o.o. w Płocku przywrócona ona została do życia dla ruchu towarowego do stacji Stawiany skąd pociągi przewożące paliwo udają się się do zbiorników w Rejowcu. Do czasu planowanego uruchomienia trasy, trwały remonty na tej linii. Należało przede wszystkim usunąć drzewa i krzewy rosnące na linii, oraz udrożnić przejazdy kolejowe i oznakować je. Fragmentami trzeba było uzupełnić brakujące szyny. Obecnie składy towarowe kursują około 4 razy dziennie w obie strony.

  Dworzec kolejowy – budynek z rozbudowaną infrastrukturą służącą do obsługi kolejowego ruchu pasażerskiego lub towarowego.Paliwo – substancja wydzielająca przy intensywnym utlenianiu (spalaniu) duże ilości ciepła. Energia uzyskana ze spalania paliwa wykorzystywana jest:

  Ruch pasażerski[]

  Ostatni pociąg pasażerski w kierunku Sławy Wielkopolskiej wyjechał w grudniu 1995 roku a do Nakła w 2000 roku. Przywrócenie ruchu pasażerskiego na tej linii jest jeszcze w dalekich planach.

  Zobacz też[]

  Gniezno Gniezno (stacja kolejowa) Parowozownia Gniezno

  Linki zewnętrzne[]

 • Gniezno Winiary w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Gniezno Winiary - Fotogaleria (pol.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Sława Wielkopolska – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Skoki.Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Gniezno – stacja kolejowa w Gnieźnie w województwie wielkopolskim, w Polsce na 50. km linii kolejowej liczącej 186,5 km z Poznania do Bydgoszczy przez Toruń. Jedna z największych i najbardziej rozbudowanych stacji w województwie wraz z kompleksem parowozowni. Jedna z trzech stacji kolejowych w mieście Gniezno: Gniezno, Gniezno Winiary oraz Gniezno Wąskotorowe. Stacji Gniezno niewiele brakuje do zdobycia kategorii D według klasyfikacji PKP. Taki stan planowany jest osiągnąć po modernizacji w 2014 roku.
  Gniezno (łac. Gnesna, niem. Gnesen) – miasto w województwie wielkopolskim, pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna, Stołeczne Królewskie Miasto Gniezno, miasto św. Wojciecha. Siedziba władz powiatu gnieźnieńskiego i gminy Gniezno oraz archidiecezji, (arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski). Było miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.