• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gniewino - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Wejherowo – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Czymanowo (kaszb. Czëmónowò, niem. Czimmanau) - wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Gniewino. Wieś jest siedzibą sołectwa Czymanowo w którego skład wchodzi również miejscowość Opalino.

  Gniewinogmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. Siedzibą gminy jest Gniewino.

  W skład gminy wchodzi 12 sołectw: Bychowo, Chynowie, Czymanowo, Gniewino, Kostkowo, Lisewo, Mierzynko, Mierzyno, Nadole, Perlino, Rybno, Tadzino.

  Według danych z 31 grudnia 2012 gminę zamieszkiwało 7 268 osób.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Andrzej Witold Halicki (ur. 26 listopada 1961 w Warszawie) – polski polityk, ekonomista, przedsiębiorca, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.

  W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim. Od 2012 na terenie gminy w Gniewinie działa śmigłowcowe lądowisko.

  W Gniewinie działa kompleks turystyczno-rekreacyjny Kaszubskie Oko z wieżą widokową im. Jana Pawła II.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Gniewino ma obszar 176,21 km², w tym:

  Rybno (kaszb. Ribno, niem. Rieben, dawniej Ribna) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Gniewino przy trasie linii kolejowej Wejherowo-Choczewo-Lębork (obecnie zawieszonej). Wieś jest siedzibą sołectwa Rybno w którego skład wchodzą również miejscowości Rybienko i Rybska Karczma.Gmina Luzino – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
 • użytki rolne: 42%
 • użytki leśne: 40%
 • Gmina stanowi 13,74% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Gniewino w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Gniewino.png

  Historia[]

  W 2015r. wójt gminy Gniewino Zbigniew Walczak napisał list otwarty do ministra administracji i cyfryzacji deklarując współpracę w kwestii przyjęcia uchodźcaZuchodźców z Bliskiego Wschodu, głównie z Syrii.

  Ochrona przyrody[]

 • Rezerwat przyrody Długosz Królewski w Łęczynie
 • Sąsiednie gminy[]

  Choczewo, Krokowa, Luzino, Łęczyce, Wejherowo

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Mierzyno (kaszb. Miérzëno lub też Mierzëno, niem. Mersin) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Gniewino.

  Przypisy

  1. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  2. Ludmiła Jezierska: Kaszubskie Oko zaprasza. pomorskie.eu, 2010-06-15. [dostęp 2014-06-15].
  3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  4. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Gniewino, w oparciu o dane GUS.
  5. [[1]]. Polacy nie chcą imigrantów? Nie wszyscy. Wójt Gniewina deklaruje przyjęcie kilku rodzin i pisze list do ministra. „Gazeta Wyborcza”. 
  Rezerwat przyrody Długosz Królewski w Łęczynie – florystyczny rezerwat przyrody na obszarze torfowiskowym Puszczy Wierzchucińskiej.Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Perlino (kaszb. Perlëno lub też Përlëno, niem. Perlin) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Gniewino. Wieś jest siedzibą sołectwa Perlino w którego skład wchodzą również Perlinko i Perlino-Wybudowa.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Kostkowo (kaszb. Kòstkòwò, niem. Kostkow) - wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Gniewino na trasie linii kolejowej Wejherowo-Choczewo-Lębork (obecnie zawieszonej). Wieś jest siedzibą sołectwa Kostkowo w którego skład wchodzi również miejscowość Nowy Młot.
  Powiat wejherowski (kaszb. Wejrowsczi kréz) – powiat w północnej Polsce, w województwie pomorskim, utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wejherowo.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Łęczyce – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Kaszubskie Oko – kompleks turystyczno-rekreacyjny w Gniewinie z wieżą widokową im. Jana Pawła II na północ od górnego zbiornika wodnego Czymanowo elektrowni szczytowo-pompowej "Żarnowiec".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.