• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Śmigiel (niem. Schmiegel) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Śmigiel. Nazywane jest miastem wiatraków ze względu na dawne tradycje młynarskie oraz sprzyjające warunki, dzięki którym, zgodnie z legendą, niegdyś w Śmiglu stało niemal 100 wiatraków.Lxd2 (oznaczenie fabryczne L45H) – wąskotorowa lokomotywa spalinowa produkowana w latach 1964-1987 przez rumuńskie zakłady FAUR w Bukareszcie, eksploatowana w Polsce na kolejach wąskotorowych.
  Fragment linii GKW nad Jeziorem Powidzkim
  Gnieźnieński Px48-1919 podczas imprezy „Jesień Pełną Parą” w 2011
  Lxd2-369 Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej ze specjalnym pociągiem relacji Powidz – Gniezno Wąsk. na zakrętach w miejscowości Ługi

  Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa (GKW), początkowo Witkowska Kolej Powiatowakolej wąskotorowa działająca jako samodzielna sekcja na trasie z Gniezna do Anastazewa.

  MBxd1 201-204 - seria wąskotorowych wagonów motorowych wyprodukowanych w Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych Konstal w latach 1960-1967.Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.

  Rok założenia: 1883

  Rozstaw torów: do 1957 – 600 mm, po 1957 – 750 mm

  Odcinek eksploatowany: Gniezno – NiechanowoWitkowoPowidzOstrowo. Odcinek Ostrowo – Anastazewo z powodu złego stanu torowiska nie jest eksploatowany od sierpnia 2011.

  Eksploatowane lokomotywy: Lxd2-313, 343, 344 oraz 369 – wszystkie sprawne i Px48-1785 (oczekuje naprawy) i Px48-1919 (czynny).

  Eksploatowane wagony: m.in. Btxh, Bxhpi, 3Aw, Fxh, MBxd1-201 – obecnie skasowany, MBxd2-229 (nieczynny, stacjonuje w Śmiglu), Wmd 023, transportery (Tw6, Tw6a, Tw6b, Tw6c).

  MBxd2 (typ A20D-P) – wąskotorowy wagon spalinowy produkowany w latach 1984–86 przez zakłady FAUR w Bukareszcie. Powstały 32 egzemplarze tego pojazdu. Kupno i eksploatacja wagonów MBxd2 uratowały przed likwidacją wiele sieci kolei wąskotorowej w Polsce. Wagony serii MBxd2 (jak również ich wagony doczepne A208P - seria Bxhpi) ze względu na kraj pochodzenia często nazywane są "rumunami".Bxhpi – oznaczenie na Polskich Kolejach Państwowych czteroosiowych wagonów osobowych drugiej klasy, przechodnich, wyposażonych w hamulec pneumatyczny.

  Do dziś czynna (osobowe w sezonie letnim i na zamówienie). Stacja początkowa mieści się w Gnieźnie przy ulicy Wrzesińskiej 2. Z Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej w roku 2001 korzystało ok. 15 tysięcy osób, liczba ta stale wzrasta. W 2003 Gnieźnieńska Kolej Dojazdowa została przekazana Powiatowi Gnieźnieńskiemu i odzyskała nazwę „Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa”. Pociągi rozkładowe kursują w soboty i niedziele w wakacje. Składy prowadzi lokomotywa spalinowa Lxd2. Obecnie najczęściej Lxd2-369. W planach jest budowa linii kolejki z Witkowa do Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie.

  Wagon spalinowy (określany także jako wagon motorowy) – wagon silnikowy z własnym źródłem napędu w postaci silnika spalinowego.Anastazewo – wieś letniskowa w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Powidz, na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy jeziorami Powidzkim a Budzisławskim. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.

  Dużą popularnością cieszą się również specjalne pociągi z parowozem, które zazwyczaj uruchamia się kilka razy w roku. W maju 2013 na kilku stacjach zamontowano specjalne tablice stacyjne na wzór tablic stosowanych podczas ruchu planowego (czarne litery na białym tle, tablica z czarną obwódką).

  Warto dodać, że Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa jako pierwsza taka kolej w Polsce wprowadziła w 1928 r. wagon motorowy. Na szczególną uwagę zasługuje również stacja Przybrodzin, która jest jedyną stacją kolejową w Polsce położoną na plaży.

  Witkowo – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, położone na Równinie Wrzesińskiej. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Witkowo.Mierzewo – dawna stacja kolejowa (Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa) w Mierzewie, w województwie wielkopolskim, w Polsce. Została otwarta w 1896 roku.

  Spis treści

 • 1 Linie Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej
 • 1.1 Linia Września Wąskotorowa – Arcugowo
 • 1.2 Linia Arcugowo – Mielżyn
 • 1.3 Linia Mierzewo – Stanisławowo
 • 1.4 Linia Gniezno Wąskotorowe – Anastazewo
 • 2 Przypisy
 • 3 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gniezno (łac. Gnesna, niem. Gnesen) – miasto w województwie wielkopolskim, pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna, Stołeczne Królewskie Miasto Gniezno, miasto św. Wojciecha. Siedziba władz powiatu gnieźnieńskiego i gminy Gniezno oraz archidiecezji, (arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski). Było miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Px48 - parowóz przeznaczony do pracy na liniach wąskotorowych. Został zbudowany na podstawie dokumentacji technicznej parowozu Wp29 (Px29), odnalezionej w 1943 przez pracownika Fabloku inż. K. Sieleckiego. Dla potrzeb PKP wyprodukowano 101 tych maszyn. Na początku lat 50. XX wieku ZNTK w Nowym Sączu przebudowały 17 tych maszyn do jazdy po torze o szerokości 1000 mm. Zapas 4 t węgla i 6 m³ wody umożliwiał prowadzenie składu o masie 300 t na trasie długości 65 km, bez potrzeby uzupełniania paliwa.
  Linia kolejowa Września Wąskotorowa – Arcugowo – zlikwidowana, jednotorowa, towarowa linia kolejowa o rozstawie szyn 750 mm i długości 21,353 km łącząca wąskotorową stację we Wrześni z Arcugowem.
  Rozstaw szyn, inaczej, rozstaw toru, prześwit toru – odległość między wewnętrznymi powierzchniami główek szyny. W Polsce, mierzona 14 mm poniżej górnej powierzchni szyn, wynosi na liniach normalnotorowych 1435 mm. Czym innym jest odległość między osiami główek szyn (wynosi 1500 mm).
  Ostrowo – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Powidz, na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.