• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gminy departamentu Sekwana i Marna

  Przeczytaj także...
  Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.Departament (fr. département) – jednostka podziału administracyjnego Francji, którego odpowiednikiem mógłby być powiat w Polsce, aczkolwiek rola departamentu w systemie administracyjnym jest o wiele bardziej znacząca. Na czele administracji departamentu stoi prefekt, reprezentant władzy centralnej, oraz rada generalna (conseil général) wybierana w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim. Departamenty dzielą się na mniejsze okręgi arrondissement, na czele których stoją podprefekci. W latach 70. departamenty zostały połączone w większe zgrupowania – regiony – które obejmują od 2 do 8 departamentów.
  Sekwana i Marna (fr. Seine-et-Marne [sɛn e maʁn]) – francuski departament, położony w regionie Île-de-France. Departament oznaczony jest liczbą 77. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku.
  Seine-et-Marne-Position.png

  Lista 514 gmin w departamencie Sekwany i Marny (Sekwana i Marna) we Francji.

  (CAMX) Communauté d'agglomération du Pays de Meaux utworzone w 2003 r.
  (CAM) Communauté d'agglomération Melun Val de Seine utworzone w 2002 r.
  (SANVM) Syndicat d'agglomération nouvelle du Val Maubuée utworzone w 1984 r.
  (SANVE) Syndicat d'agglomération nouvelle du Val d'Europe utworzone w 1984 r.
  (SANS) Syndicat d'agglomération nouvelle de Sénart Ville Nouvelle utworzone w 1984 r.

  Melun to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Sekwana i Marna. Przez miejscowość przepływa Sekwana.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.







  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.