• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gminy departamentu Nord

  Przeczytaj także...
  Dunkierka (franc. Dunkerque) – francuskie miasto położone nad Morzem Północnym, niedaleko granicy z Belgią (w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord).Gmina francuska (komuna) – jednostka samorządu terytorialnego Francji. Wchodzi w skład departamentu i odpowiada zakresem działalności polskiej gminie.
  Nord [nɔːʀ] – departament we Francji w regionie Hauts-de-France. Jest podzielony na prefekturę Lille i podprefektury: Avesnes-sur-Helpe, Cambrai, Douai, Dunkierka i Valenciennes. Departament został utworzony 4 marca 1790 roku.
  Nord-Position.png

  Lista 652 gmin w departamencie Nord we Francji

  (CUDL) Communauté urbaine de Lille Métropole, ustanovljena leta 1966.
  (CUD) Communauté urbaine de Dunkerque Grand Littoral, ustanovljena leta 1968.
  (CAC) Communauté d’agglomération de Cambrai, ustanovljena leta 2000.
  (CAD) Communauté d’agglomération du Douaisis, ustanovljena leta 2002.
  (CAM) Communauté d’agglomération Maubeuge Val de la Sambre, ustanovljena leta 2001.
  (CAS) Communauté d’agglomération de la Porte du Hainaut, ustanovljena leta 2001.
  (CAV) Communauté d’agglomération de Valenciennes Métropole, ustanovljena leta 2001.

  Departament (fr. département) – jednostka podziału administracyjnego Francji, którego odpowiednikiem mógłby być powiat w Polsce, aczkolwiek rola departamentu w systemie administracyjnym jest o wiele bardziej znacząca. Na czele administracji departamentu stoi prefekt, reprezentant władzy centralnej, oraz rada generalna (conseil général) wybierana w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim. Departamenty dzielą się na mniejsze okręgi arrondissement, na czele których stoją podprefekci. W latach 70. departamenty zostały połączone w większe zgrupowania – regiony – które obejmują od 2 do 8 departamentów.Cambrai (hist. pisownia: Cambray) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord.  Warto wiedzieć że... beta

  Valenciennes [valɑ̃ˈsjɛn] – miasto na północy Francji leżące w rejonie Hauts-de-France w departamencie Nord, liczące około 40 tys. mieszkańców (zespół miejski zamieszkany jest przez około 337 tys. mieszkańców).
  Lille (nid. Rijsel, flam.zach. – Rysel) – miasto i gmina w północnej Francji, siedziba prefektury departamentu Nord oraz stolica regionu Nord-Pas-de-Calais, główne miasto historycznej krainy Flandrii.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.