• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gminy Wysp Owczych  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Thorshavn (far. Tórshavnar kommuna) jest największą gminą na Wyspach Owczych, będących autonomiczną częścią Królestwa Danii. Zajmuje ona 12% powierzchni całego archipelagu, a zamieszkuje ją około 40% jego populacji, z czego znaczna większość w stolicy całego państwa, Thorshavn (Tórshavn). W gminie tej znajdują się najważniejsze urzędy całych Wysp, rozwija się też ona najprężniej spośród wszystkich innych. Wedle niektórych prognoz jej populacja w 2020 roku będzie wynosić około 22 tysięcy ludzi, nie wliczając w to polityki rządu farerskiego, której celem jest wcielanie mniejszych gmin do tych większych. Jej pierwsze oznaki zaczęło być widać, gdy z 48 zostało w 2004 roku tylko 34 gminy. W wyniku tej zmiany Tórshavnar kommuna zyskała około 14 km². Przyległymi gminami są: Kvívíkar kommuna, Sunds kommuna (wyspa Streymoy), Skopunar kommuna (Sandoy).Region Vágar – najbardziej na zachód wysunięty region Wysp Owczych. Obejmuje dwie wyspy: główną – Vágar i mniejszą – Mykines, dzięki czemu ma ok. 186 km² powierzchni, do tego w jego skład wchodzą jeszcze wysepki, znajdujące się poza główną osiemnastką – Tindhólmur i Gáshólmur, na które można dostać się z lądu. Cały obszar zamieszkany jest przez niemal 3 tysiące ludzi, głównie na Vágar – poza nią żyje jedynie 19 osób.

  Wyspy Owcze liczą obecnie 30 gmin (far. komunen). Każda z nich jest najniższą jednostką administracyjną na archipelagu. Obszarem położonym wyżej w hierarchii jest region, których jest tam sześć.

  Parlament Wysp Owczych zapowiedział w roku 1998 zmniejszenie liczby gmin, by liczba mieszkańców w każdej z nich przekraczała tysiąc mieszkańców, jednak obecnie jedynie trzy z nich spełniają ten warunek. Doprowadzając do tego stanu zdecydowano się sukcesywnie redukować ich liczbę.

  Pierwsze redukcje zaczęły się jeszcze przed podjęciem tej decyzji. 1 stycznia 1977 w skład gminy Thorshavn weszła gmina Kaldbak, a dwadzieścia lat później dołączyła jeszcze gmina Argir.

  Runavíkar kommuna jest największa pod względem populacji gminą w regionie Eysturoy na Wyspach Owczych. Zajmuje ona około 78 km² (5% pow. wysp) i posiada 3 521 mieszkańców (7%). Gmina Runavík zyskała wielkie korzyści z przeprowadzonej w ramach farerskiej polityki wewnętrznej, redukcji w wyniku, której z 48 gmin stworzono 34. Liczba mieszkańców dla tej kommuny wzrosła wtedy o ponad tysiąc, a powierzchnia o 49 km². Gmina Runavík wchłonęła: Skála kommunę, Oyndarfjarðar kommunę oraz Elduvíkar kommunę, a sąsiaduje obecnie z: Gminą Fuglafjarðar, Gminą Funnings, Gminą Gøta, Gminą Sjóvar i Gminą Sunda.Svínoyar kommuna jest gminą położoną na archipelagu Wysp Owczych w regionie Norðoyar. Jej powierzchnia, 27 km², zajmuje około 2% całych Wysp Owczych, populacja zaś niecałą dziesiątą część procenta. Sprawia to, że jest ostatnia co do gęstości zaludnienia gmina na całym archipelagu. Siedzibą administracji, a także jedyną osadą jest tam Svínoy. Polityka wewnętrzna Wysp Owczych zakłada postępującą redukcję gmin. Ostatnia taka zmiana miała miejsce w roku 2004, wtedy gmina Svínoy nie zmieniła swego kształtu, jednak planowana zmiana na rok 2009 zakłada włączenie jej do pobliskiej gminy Klaksvík. Jako, że gmina ta zajmuje całą wyspę za jedynych jej sąsiadów można uznać jedynie te jednostki administracyjne, z którymi graniczy poprzez cieśniny - poprzez Fugloyarfjørður z gminą Fugloy, a przez Svínoyarfjørður z Hvannasunds oraz Klaksvíkar kommuna. Nazwa Svínoy oznacza z języka farerskiego Wyspa Świń.

  Zmiany na szersza skalę zaszły w roku 2005. 1 stycznia liczba gmin zmalała z dotychczasowych 48 do 34. Na następną zmianę czekać trzeba było do roku 2009, gdy kolejne cztery gminy zostały włączone do większych jednostek tego samego szczebla, lub uległy połączeniu, tworząc nowe gminy.

  Wszystkie gminy na Wyspach Owczych są członkami jednej z dwóch organizacji. Pierwsza z nich, Kommunusamskipan Føroya (KSF), siedem największych gmin: Thorshavn, Klaksvík, Runavík, Tvøroyri, Fuglafjørður, Vágur oraz Sandur. Druga z nich, Føroya Kommunufelag (FKF), wszystkie pozostałe.

  Argir (duń. Arge) to miejscowość na Wyspach Owczych, położona na wyspie Streymoy, w gminie Tórshavnar kommuna. Posiada 1 907 mieszkańców, znajduje się w aglomeracji miasta Thorshavn, stolicy archipelagu, pod względem populacji zajmuje czwarte miejsce na Wyspach. Spora część miasta położona jest na wzgórzu, skąd doskonale widać centralne miasto aglomeracji.Gmina Klaksvík jest drugą co do wielkości i populacji jednostką tego typu na Wyspach Owczych. Mieści się w północnej części archipelagu, zwanej Norðoyggjar, obejmując znaczną część wyspy Borðoy i około połowy Kalsoy. Ludność jej stanowi mniej więcej 6% całego państwa, a powierzchnia to ok. 5%. Znaczna większość populacji mieszka w stolicy gminy, Klaksvík (ponad 95%). W wyniku likwidacji przez rząd dużej części gmin, usunięta została Mikladalurar kommuna, co zwiększyło powierzchnię Klaksvíkar o 14 km² i włączyło do niej dwa nowe miasta.

  Spis treści

 • 1 Struktura od roku 2009
 • 1.1 Eysturoy
 • 1.2 Norðoyar (Norðoyggjar)
 • 1.3 Sandoy
 • 1.4 Suðuroy
 • 1.5 Streymoy
 • 1.6 Vágar
 • 2 Gminy w liczbach
 • 3 Dawne gminy
 • 4 Przypisy
 • 5 Zobacz też
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tvøroyrar kommuna to największa gmina obszaru Suðuroy, leżąca w jego centrum. Jej populacja stanowi około 3,7%, a powierzchnia ok. 3% całego archipelagu Wysp Owczych. Miasto Tvøroyri, będące stolicą gminy, zamieszkuje większość ludności kommuny (ok. 64%). W wyniku zmian administracyjnych na Wyspach liczba jednostek została zmniejszona z 48 do 34, ale Tvøroyrar kommuna nie odczuła tej zmiany, zachowując dawne dane statystyczne.
  Porkeri - gmina na Wyspach Owczych, duńskim terytorium zależnym na Oceanie Atlantyckim. Graniczy z czterema innymi jednostkami: Fámjins, Hovs, Tvøroyrar oraz Vágs kommuna. Jej centrum administracyjnym jest miejscowość Porkeri.
  Eiðis kommuna – niewielka gmina na Wyspach Owczych, położona w regionie Eysturoy nad cieśniną Sundini. Jej stolicą administracyjną jest Eiði, gdzie mieszka mniej więcej 91% ludności Eiðis kommuny. Na samym końcu 2004 roku zmniejszono liczbę gmin farerskich z 48 do 34, jednak bez bezpośredniego skutku dla Eiðis kommuny. Kolejna redukcja nastąpiła 1 stycznia 2009 (z 34 na 30), jednak i tym razem nic to nie zmieniło w obszarze gminy Eiði. Obecnie sąsiadami tej gminy są: Sunda oraz Runavíkar kommuna (od roku 2009, wcześniej Funnings kommuna). Eiði, po farersku oznacza przesmyk.
  Wioska Kirkjubøur jest niewielką osadą położoną na wyspie Streymoy w archipelagu Wysp Owczych. Zamieszkuje ją dziś jedynie 80 mieszkańców.
  Sumba (far. Sumbiar kommuna) - gmina na Wyspach Owczych, duńskim terytorium zależnym na Oceanie Atlantyckim. Graniczy z Vágs kommuna. Siedzibą władz gminy jest Sumba.
  Fámjins kommuna – gmina na Wyspach Owczych, terytorium zależnym Danii na Morzu Norweskim. Jest to jedna z mniejszych jednostek tego rzędu na archipelagu, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności, która ją zamieszkuje. Siedzibą władz gminy, a jednocześnie jedyną miejscowością jest Fámjin.
  Viðareiði (far. Viðareiðis kommuna) - gmina na Wyspach Owczych, terytorium autonomicznym Danii na Oceanie Atlantyckim. Graniczy z Hvannasunds kommuna. Siedzibą jej władz i jedyną miejscowością jest Viðareiði.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.