• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gmina Wyznaniowa Żydowska w Legnicy

  Przeczytaj także...
  Kahał (hebr. קהלה kehilla – zgromadzenie, gmina) – wyrażenie z języka jidysz oznaczające gminę, formę organizacji społeczności żydowskiej. Słowo to oznacza zarówno samo skupisko ludności, wewnętrznie zorganizowane i posiadające władzę, jak i grupę władz gminy.Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ) – związek wyznaniowy o strukturze federacji gmin żydowskich liczący ponad 1200 członków. Jest drugą co do liczebności organizacją żydowską w Polsce.
  Na mapach: 51°12′41,04″N 16°11′00,85″E/51,211400 16,183569 Cmentarz żydowski w Legnicy – cmentarz wyznawców judaizmu w Legnicy przy ul. Wrocławskiej.

  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Legnicygmina żydowska z siedzibą w Legnicy, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje teren byłego województwa legnickiego.

  Gmina powstała w 1993, z przekształcenia istniejącej w latach 1946-1993 Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Legnicy w Gminę Wyznaniową Żydowską. Obecnie zrzesza około 40 członków.

  Gmina posiada we własnej siedzibie czynny dom modlitwy, w którym nabożeństwa celebrowane są we wszystkie szabaty oraz święta. Ponadto znajduje się tam także kuchnia i stołówka koszerna, która wydaje kilkanaście posiłków dziennie. Gmina opiekuje się zabytkowym, czynnym cmentarzem przy ulicy Wrocławskiej 104.

  Województwo legnickie istniało w latach 1975-1998. Miało 4037 km² powierzchni, graniczyło z województwami; zielonogórskim, leszczyńskim, wrocławskim, wałbrzyskim i jeleniogórskim. Wysoka urbanizacja (ludność miejska 68,2% w 1987), charakter przemysłowy, wydobycie miedzi - Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy.Nabożeństwo – forma modlitewnego zgromadzenia wiernych danego wyznania. Sens teologiczny nabożeństwa w protestantyzmie i katolicyzmie jest odmienny.

  W 2000 dzięki pomocy finansowej Jointu dokonano kapitalnego remontu siedziby Gminy oraz wyposażono kuchnię w nowoczesny sprzęt.

  Zarząd główny[]

 • Przewodniczący: Jankiel Kulawiec
 • Członkowie Zarządu: Adela Spektor, Anna Lazarek
 • Przypisy

  1. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Legnicy na stronie fzp.net.pl (kopia z Internet Archive) [dostęp: 21 listopada 2008]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Koszerność, kaszrut (z hebr. כשרות, od כשר – dosł. właściwy) – pojęcie, odnoszące się do reguł obowiązujących w prawie żydowskim (halacha), określających rodzaje produktów dozwolonych do spożywania (pokarmy, napoje i leki) oraz warunki w jakich powinny być produkowane oraz spożywane.
  Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.
  American Jewish Joint Distribution Committee, JDC, zwany też w skrócie Joint (ang. Amerykańsko-Żydowski Połączony Komitet Rozdzielczy) - organizacja non-profit założona w USA w 1914 roku. Jej fundusze pochodzą głównie z datków amerykańskich Żydów.
  Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.
  Szabat, szabas, sabat, sobota (hebr. שַׁבָּת, odpoczynek) – w judaizmie i tradycji chrześcijańskiej ostatni (siódmy) dzień każdego tygodnia (czyli sobota).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.