• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Cmentarz żydowski w Krynicy – został założony w połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,16 ha, na której zachowało się kilkadziesiąt nagrobków mających w większości charakter tradycyjnych macew. W czasie II wojny światowej był miejscem masowych egzekucji, a w latach 80. XX wieku władze komunistyczne planowały jego likwidację, do której jednak ostatecznie nie doszło. Cmentarz znajduje się przy ul. Polnej.Stary cmentarz żydowski zwany również Cmentarzem Remuh (lub Remu) – najstarszy cmentarz żydowski w Krakowie i jeden z najstarszych w Europie, założony w 1535.
  Kahał (hebr. קהלה kehilla – zgromadzenie, gmina) – wyrażenie z języka jidysz oznaczające gminę, formę organizacji społeczności żydowskiej. Słowo to oznacza zarówno samo skupisko ludności, wewnętrznie zorganizowane i posiadające władzę, jak i grupę władz gminy.

  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowiegmina żydowska z siedzibą w Krakowie, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje południowo-wschodnią Polskę.

  Gmina powstała w 1993, z przekształcenia istniejącej w latach 1946–1993 Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie w Gminę Wyznaniową Żydowską. Obecnie zrzesza około 100 członków.

  Gmina posiada cztery czynne synagogi: Remuh, Tempel, Izaaka i Kupa, z których ta pierwsza wykorzystywana jest do regularnych celebracji nabożeństw szabatowych i świątecznych. Poza tym gmina jest właścicielką synagog: Starej, Wysokiej, Poppera, Mizrachi, Deichesa, Chewra Thilim oraz innych położonych na terenie Małopolski, m.in. synagogi w Bobowej, Czarnym Dunajcu, Grybowie oraz Słomnikach.

  Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ) – związek wyznaniowy o strukturze federacji gmin żydowskich liczący ponad 1200 członków. Jest drugą co do liczebności organizacją żydowską w Polsce.Synagoga Wolfa Poppera w Krakowie, zwana Małą – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Szerokiej 16.

  Pod opieką gminy znajdują się cmentarze żydowskie, m.in. w: Krakowie (Nowy, Remuh i Abrahama), Bochni, Gorlicach, Krynicy, Łabowej, Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie, Zakopanem.

  Gmina utrzymuje mykwę (ul. Podbrzezie) oraz koszerną stołówkę, która wydaje około 30 posiłków na miejscu, a 15 dowożonych jest do ludzi starszych i samotnych.

  Od 19 października 2005 do sierpnia 2006 naczelnym rabinem Krakowa był Abraham Flaks. Od sierpnia 2006 do października 2012 był nim Boaz Pash. Od 2013 rabinem w Krakowie jest pochodzący z Izraela Eliezer Gurary – od 2014 roku naczelny rabin Krakowa. Dawniej gminę wspomagał również Sacha Pecaric, a także późniejszy naczelny rabin Galicji Edgar Gluck, rabin z Chabad-Lubawicz – Eliezer Gurary, jak również rabin Icchak Horowitz.

  Synagoga Izaaka, również Synagoga Ajzyka – największa synagoga na Kazimierzu w Krakowie, znajdująca się na rogu ulic Kupa 18 i Izaaka.Synagoga Mizrachi w Krakowie (z hebr. Wschodni) – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Kupa 18.

  Zarząd główny[edytuj kod]

 • przewodniczący: Tadeusz Jakubowicz (od 1997)
 • wiceprzewodniczący: Helena Jakubowicz
 • członkowie Zarządu: Mina Gottlieb, Aleksander Opoczyński,Krystyna Podgórska
 • dawni przewodniczący:

 • Czesław Jakubowicz (1993–1997)
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Oficjalna strona Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie
 • Przypisy

  1. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie na stronie fzp.net.pl (w Internet Archive) [dostęp: 21 listopada 2008].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Synagoga Chewra Thilim w Krakowie (z hebr. Bractwa Psalmowego) – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, na rogu ulic Dow Baera Meiselsa 18 i Bożego Ciała 13.
  Synagoga w Bobowej – synagoga znajdująca się w Bobowej, niedaleko rynku, w linii dawnych murów obronnych. Obecnie stanowi jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Cmentarz żydowski w Bochni – został założony w 1872. Ma powierzchnię 1 ha. Do naszych czasów zachowało się prawie siedemset nagrobków, z których większość stanowią tradycyjne macewy, lecz część nagrobków ma formę sarkofagów. Znajdują się na nich inskrypcje w języku polskim, hebrajskim i niemieckim. Na niektórych macewach zachowały się ślady malatury. Wśród pochowanych jest cadyk Aszer Majer Halberstam. W czasie II wojny światowej cmentarz służył jako miejsce masowych egzekucji. Obecnie znajduje się na nim pomnik upamiętniający ofiary terroru niemieckiego.
  Synagoga Remuh w Krakowie – synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Szerokiej 40. Jest obecnie jedną z dwóch czynnych synagog w mieście i jedyną w której regularnie odbywają się nabożeństwa.
  Cmentarz żydowski w Zakopanem – został otwarty 27 grudnia 1931 i znajduje się na Bachledzkim Wierchu. Ma powierzchnię 0,08 ha. Do wybuchu II wojny światowej pochowano na nim kilkadziesiąt osób. Został zniszczony w 1941 roku przez hitlerowców. Do naszych czasów dotrwało jedynie kilka betonowych i kamiennych płyt oznaczających groby.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.