• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach

  Przeczytaj także...
  Włodzimierz Kac (ur. 1951 w Gdańsku) – polski działacz społeczności żydowskiej, od 2002 przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, syn Markusa Kaca (1918–2005).Kahał (hebr. קהלה kehilla – zgromadzenie, gmina) – wyrażenie z języka jidysz oznaczające gminę, formę organizacji społeczności żydowskiej. Słowo to oznacza zarówno samo skupisko ludności, wewnętrznie zorganizowane i posiadające władzę, jak i grupę władz gminy.
  Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ) – związek wyznaniowy o strukturze federacji gmin żydowskich liczący ponad 1200 członków. Jest drugą co do liczebności organizacją żydowską w Polsce.

  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicachgmina żydowska z siedzibą w Katowicach, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje część województwa śląskiego oraz świętokrzyskiego.

  Gmina powstała w 1993 roku, z przekształcenia istniejącej w latach 1946-1993 Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Katowicach w Gminę Wyznaniową Żydowską. Obecnie zrzesza około 200 członków. Od września 2009 do marca 2010 rabinem gminy był Shlomo Kučera, w latach od 2010 do 2015 był nim Yehoshua Ellis ze Stanów Zjednoczonych.

  Cmentarz żydowski w Zatorze – został założony najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,5 ha. Zachowało się około pięćdziesięciu nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1864. Większość z nich posiada inskrypcje w języku hebrajskim, nieliczne w języku niemieckim (także w alfabecie hebrajskim), tylko jeden natomiast w języku polskim.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Gmina posiada trzy domy modlitwy w Katowicach, Bytomiu oraz Gliwicach. Nabożeństwa celebrowane są regularnie we wszystkie szabaty oraz święta, co tydzień w innej modlitewni.

  Pod opieką Gminy znajdują się cmentarze żydowskie w: Katowicach, Gliwicach (nowy i stary), Bytomiu, Pilicy, Radoszycach, Chrzanowie, Zatorze, Czeladzi, Zawierciu, Zawierciu-Kromołowie, Sosnowcu-Rudnej i Sosnowcu-Modrzejowie.

  W siedzibie Gminy znajduje się prywatny gabinet medyczny. W ramach opieki lekarskiej przyjmuje lekarz pierwszego kontaktu, pielęgniarka, organizowane są wizyty domowe oraz dokonywane są szczepienia ochronne. Trwają prace nad uruchomieniem Domu Dziennego Pobytu oraz Klubu Seniora. Ze środków Gminy wyremontowano pomieszczenia przeznaczone na działalność rehabilitacyjną; planuje się zakup sprzętu i urządzenie przy Klubie sali rehabilitacyjnej przy współudziale Komisji Pomocy Społecznej przy ZGWŻ.

  Komisja Pomocy Społecznej przy ZGWŻ – komisja pomocy społecznej działająca przy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP utworzona w 2000 roku, jako kontynuacja Centralnej Żydowskiej Komisji Charytatywnej. Jej głównym celem jest niesienie pomocy w różnej formie, także materialnej, wszystkim potrzebującym Żydom w Polsce.Radoslav Shlomo Kučera (ur. 1973 w Brnie) – czeski rabin, od września 2009 do marca 2010 Naczelny Rabin Górnego Śląska.
  Synagoga i siedziba gminy w Gliwicach

  Ponadto znajdują się tam także koszerna kuchnia ze stołówką, która wydaje około 40 posiłków dziennie. Wolontariusze dowożą posiłki do domów osobom obłożnie chorym i starszym.

  W marcu 2010 przeniesiono biura oraz dom modlitwy do nowej siedziby przy ulicy 3 maja 16.

  Zarząd główny[]

 • Przewodniczący: Włodzimierz Kac (od 2002)
 • Członkowie Zarządu: Adam Lidner, Daniel Chodos, Dorota Burchard, Barbara Golec
 • Dawni przewodniczący: Feliks Lipman (do 2002)
 • Przypisy

  1. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach na stronie fzp.net.pl (kopia w Internet Archive) [dostęp: 21 listopada 2008]
  Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.Yehoshua Ellis (he. יהושע אליס; ur. 1 sierpnia 1977 w Overland Park) – amerykański rabin pracujący w Polsce, od sierpnia 2010 naczelny rabin Górnego Śląska oraz rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, szojchet.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cmentarz żydowski w Radoszycach – został założony przed 1789 i powiększono go na początku XX wieku. Uległ dewastacji podczas II wojny światowej i w okresie PRL wskutek czego do naszych czasów zachowało się fragmenty kilku rozbitych nagrobków. W latach 80. XX wieku wykonano na nim prace porządkowe i odbudowano ohel radoszyckich cadyków. Cmentarz ma powierzchnię 2 ha.
  Cmentarz żydowski w Chrzanowie – został założony najprawdopodobniej w 1763 i zajmuje powierzchnię 1,6 ha, na której zachowało się około 1500 macew, z których najstarsza pochodzi z 1802. Na kirkucie znajdują się też dwa ohele, z których jeden kryje szczątki cadyków z rodziny Halberstamów, a drugi jest miejscem wiecznego spoczynku miejscowego cadyka Salomona Buchnera (zm. 1828 r.). Cmentarz znajduje się przy ul. Borowcowej.
  Cmentarz żydowski w Zawierciu – został założony w 1911 i zajmuje powierzchnię 0,6 ha. Do naszych czasów zachował się dom przedpogrzebowy, pomieszczenie na karawan i około dwustu nagrobków. Cmentarz znajduje się przy ul. Daszyńskiego (dawniej Dzierżyńskiego).
  Kirkut, kierkow, kierchol, kirchol (od dawnego niem. określenia cmentarza Kirchhof, pochodzącego od słów Kirche, z gr. kyriakós „należący do Pana”, Kyriakós oíkos, „dom Pański”,„kościół” i Hof oznaczającego otoczenie obiektu, np. teren przy budynku, krąg wokół księżyca, lub otoczenie ważnej osoby. Porównaj także słowo Kirchhut, które oznaczało uprawnienie do nadzoru wykorzystania prawa do ziemi w „sprawach duchowych”, m.in. w Austrii w dokumentach z XIII - XVI wieku.) – określenia cmentarza żydowskiego od wieków używane przez Polaków, głównie mieszkańców Galicji. Wyrażenie „ein jüdischer Kirchhof” było i jest używane w języku niemieckim, w tym w tłumaczeniu poezji tworzonej w języku hebrajskim, chociaż obecnie słowo Kirchhof zostało niemal wyparte przez słowo Friedhof. Żydzi unikali stosowania tego określenia, zastępując je nazwami w jidysz (bejsojlem, bejsakwores i inne), pochodzącymi z hebrajskiego.
  Cmentarz żydowski w Zawierciu-Kromołowie – został założony w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 0,5 ha na której zachowało się około 920 nagrobków (z których najstarsze pochodzą z połowy XVIII wieku) oraz dom przedpogrzebowy. Inskrypcje nagrobne są w języku hebrajskim, jidysz i polskim. Cmentarz znajduje się przy ul. Piaskowej 32. Cmentarz jest otoczony murowanym ogrodzeniem.
  Nowy cmentarz żydowski w Gliwicach, znajdujący się przy ul. Poniatowskiego – został założony w latach 1902 - 1903 i zajmuje powierzchnię 1,7 ha na której zachowało się około sześciuset nagrobków. W listopadzie 1905 roku oddano do użytku stojący do dziś dom przedpogrzebowy, a w 1932 roku wybudowano - również zachowany - pomnik żołnierzy żydowskich poległych podczas I wojny światowej. Nekropolia do dziś służy celom grzebalnym.
  Cmentarz żydowski w Sosnowcu, w Rudnej, zwany też nowym cmentarzem żydowskim w Sosnowcu – cmentarz wchodzący w skład Cmentarza Wielowyznaniowego w Sosnowcu. Kirkut założony w 1894 r., należący do większego wielowyznaniowego kompleksu cmentarnego. Znajduje się przy ul. Gospodarczej 1. Ma powierzchnię 1 ha. Jest otoczony murowanym ogrodzeniem. Został zniszczony podczas II wojny światowej. Zachowało się około 300 nagrobków. Na cmentarzu znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych Żydów. Opiekunem i właścicielem jest Żydowska Gmina Wyznaniowa w Katowicach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.