• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gmina Wawer

  Przeczytaj także...
  Gmina Wiązowna – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim.Saska Kępa – część Warszawy położona na prawym brzegu Wisły. Saska Kępa ma status osiedla z własnym samorządem i pod względem administracyjnym stanowi część dzielnicy Pragi Południe, w ramach której sąsiaduje z Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem. Przez część osób Saska Kępa jest potocznie określana jako dzielnica. Na jej obszarze znajduje się geometryczny środek miasta. Część Saskiej Kępy jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków jako strefa ochrony konserwatorskiej (nr rej. 942-A z 2 kwietnia 1979 r.).
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Gmina Wawer (początkowo także jako gmina Miłosna) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1951 r. w woj. warszawskim. Nazwa gminy pochodzi od Wawra, lecz siedzibą władz gminy był do 1939 r. Rembertów (od 1939 r. stanowiący odrębną gminę miejską), a po wojnie Anin.

  8 kwietnia 1916 generał-gubernator Hans Hartwig von Beseler wydał rozporządzenie włączające do Warszawy (od 1 kwietnia 1916) miejscowości z gminy Wawer: wieś Grochów I, folwark i wieś Grochów II (z Florentynowem i Emilianowem) wieś Kozia Górka Grochowska i folwark Grochów I (z leżącym mięszy nimi terenem wsi Kawęczyn), wieś Saska Kępa, wieś Gocławska Kępa, wieś Gocław, wieś Górki Grochowskie, folwark Kamionek, kolonia Witolin oraz południowa część łąk folwarku Gocławek.

  Wawer - dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.Kamionek (dawniej Kamion lub Kamień, także Kamionki) – osiedle i obszar MSI w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie.

  W okresie międzywojennym gmina Wawer należała do powiatu warszawskiego w woj. warszawskim. 1 stycznia 1925 r. z części obszaru gminy Wawer (Anin) powstała nowa gmina Falenica Letnisko. 1 kwietnia 1939 r. do gminy Wawer przyłączono część znoszonej gminy Zagóźdź (gromady Las, Zbytki, Zerzeń, Zastów i Nowy Wawer) oraz gromady Anin i Międzylesie z gminy Letnisko Falenica. Z gminy Wawer wyłączono 4 gromady (Grzybowa, Zielona, Wola Grzybowska i częściowo Poligon), które weszły w skład nowej gminy Sulejówek. Wyłączono też gromadę Kozia Górka, którą przyłączono do gminy Bródno oraz Rembertów, któremu nadano prawa miejskie i przekształcono w odrębną gminę miejską.

  Województwo warszawskie – województwo II Rzeczypospolitej istniejące w latach 1919–1939 z siedzibą władz w WarszawieGmina Okuniew – dawna gmina wiejska istniejąca do 1954 roku w woj. warszawskim (dzisiejsze woj. mazowieckie). Przed wojną siedzibą władz gminy był Okuniew, a po wojnie Długa Kościelna.

  Po wojnie gmina zachowała przynależność administracyjną. 15 maja 1951 r. gmina Wawer została zniesiona, a jej obszar włączony do Warszawy, oprócz gromad Miłosna Stara (weszła w skład gminy Sulejówek) i Pohulanka (przyłączono do gminy Wiązowna).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Od 1919 jednostka administracyjna nowo utworzonego polskiego woj. warszawskiego; w czasie II wojny światowej przejściowo poza administracją polską.
  2. do 14 maja 1951 r.
  3. Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej – podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku, Książnica-Atlas, Lwów 1933
  4. Informator adresowy miast i gmin wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: Instytut Wydawniczy Kolumna, 1948.
  5. Maria Nietyksza, Witold Pruss: Zmiany w układzie przestrzennym Warszawy [w:] Irena Pietrza-Pawłowska (red.) Wielkomiejski rozwój Warszawy do 1918 r.. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 43, s. 1973.
  6. „Rozporz. Jen.-Gub. Warszawskiego z 8. 4. 1916” w: Dz. rozporz. dla Jen.-Gub. Warszawskiego Nr 29 poz 79 z 1916, i „Rozporz. Nr 259 z 29. 1. 1917” w: Dz. rozporz. Jen.-Gub. Warszawskiego z dnia 10. 2. 1917.
  7. Dziennik Zarządu Miasta Stołecznego Warszawy. 1917 nr 129 (27 X)
  8. Dz.U. z 1924 r. nr 97, poz. 901
  9. pozostałą część gromad, z których utworzono gminę Sulejówek, przyłączono z gminy Okuniew
  10. Dz.U. z 1939 r. nr 28, poz. 188
  11. Dz.U. z 1939 r. nr 28, poz. 186
  12. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy, Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199.


  Witolin – niewielka część dzielnicy Praga Południe w Warszawie, położona w jej wschodniej części. Nazwę swoją zawdzięcza Marianowi Zajdel, który na początku XX wieku kupił olbrzymi ugór wzdłuż Grochowskiej – leżący vis a vis dworku Myślińskich i ciągnący się prawie do Gocławka i cały ten teren nazwał Witolinem, na cześć swego pierworodnego syna Witolda. (Nie bardzo dziś wiadomo, czy pisał się już wtedy fonetycznie.). Witolin leży pomiędzy Gocławkiem, Grochowem, Gocławiem a granicą dzielnicy Wawer (ograniczony jest ulicami: Grochowską, Ostrobramską i Zamieniecką oraz bezimiennym dopływem kanału Nowa Ulga). Nieuwzględniony w podziale Miejskiego Systemu Informacyjnego Pragi Południe - wpisany w obszar Gocławek (który objął swymi granicami także część Grochowa na zachód od Placu Szembeka).Gmina Zagóźdź (pocz. gmina Zagość lub gmina Zagoźdź) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1939 roku w woj. warszawskim. Siedzibą gminy był Zagóźdź (obecnie część Warszawy) .  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Falenica Letnisko (dawn. gmina Letnisko Falenica; od 1951 gmina Józefów) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1925-1951 roku w woj. warszawskim. Siedzibą gminy była Falenica (obecnie część Warszawy).
  Gmina Sulejówek (od 1 VII 1952 dzielnica Sulejówek) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1939-1952 w woj. warszawskim (dzisiejsze woj. mazowieckie). Siedzibą gminy był Sulejówek.
  Gocławek – część składowa warszawskiej dzielnicy Praga Południe (zachodnie tereny obecnego Gocławka w granicach Warszawy od 1924 r., wschodnie od 1951 r.). Zabudowa Gocławka jest typowa dla przedmieścia wielkiego miasta, najstarsze budynki pochodzą z okresu powstania listopadowego. Gocławek znajduje się w północno-wschodniej części Pragi Południe – jego północną granicę stanowi otwocka linia kolejowa, wschodnią ul. Marsa, południową ul. Płowiecka i Grochowska (przedwojenny Gocławek, jako samodzielna wieś, ciągnął się do obecnej ulicy Korkowej, jednak obecnie tereny pomiędzy ulicami Marsa i Korkową należą do dzielnicy Wawer i zaliczane są do Starego Wawra). Zachodnia granica Gocławka tradycyjnie biegła przedwojenną granicą Warszawy – ulicami Biskupią, Zawierciańską, Czechowicką i Pabianicką, jednak obecnie znajduje się zdecydowanie bardziej na zachód, za parkiem im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” obejmując tereny w okresie międzywojennym określane jako Grochów I lub Grochów Dwór. Obszar ten w całości znajduje się w granicach jednostki pomocniczej niższego rzędu "Osiedle Grochów Północny".
  Górki Grochowskie to nazwa obejmująca najpierw teren poforteczny znajdujący się w miejscu zburzonego Fortu XI carskiej twierdzy Warszawa, a następnie międzywojenne osiedle willowe pracowników państwowych powstałe na części terenów pofortowych. Teren położony był po obydwu stronach ulicy Ostrobramskiej w Warszawie, mniej więcej w okolicach ulicy Łukiskiej.
  Gmina Bródno – dawna gmina wiejska istniejąca do 1951 w woj. warszawskim. Nazwa gminy pochodzi od Bródna, lecz siedzibą władz gminy był Targówek.
  Gmina Miłosna – alternatywna nazwa dawnej wiejskiej gminy Wawer istniejącej od XIX wieku w guberni warszawskiej. Nazwa pochodzi od miejscowości Miłosna, lecz siedzibą władz gminy był Wawer (obecnie część Warszawy).
  Hans Hartwig von Beseler (ur. 27 kwietnia 1850 w Greifswald, zm. 20 grudnia 1921 w Neu-Babelsberg) – niemiecki wojskowy, generał pułkownik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.