l
 • Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Gmina Tarnawatka

  Przeczytaj także...
  Łanowe Sołtysy – kolonia w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tarnawatka, stanowiąca cześć wsi Pańków.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Zaolzie – część wsi Sumin w Polsce położonej w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tarnawatka.

  Tarnawatkagmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.

  Siedziba gminy to Tarnawatka.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 4135 osób.

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

  Na obszarze gminy znajduje się rezerwat przyrody Skrzypny Ostrów chroniący fragment starego lasu mieszanego ze stanowiskiem modrzewia polskiego.

  Rezerwat przyrody Skrzypny Ostrów – leśny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Tarnawatka, w powiecie tomaszowskim, w województwie lubelskim.Gmina Krynice – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Tarnawatka ma obszar 82,66 km², w tym:

 • użytki rolne: 63%
 • użytki leśne: 26%
 • Gmina stanowi 5,56% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Dąbrowa Tarnawacka, Huta Tarnawacka, Klocówka, Kunówka, Niemirówek, Niemirówek-Kolonia, Pańków, Pauczne, Podhucie, Sumin, Tarnawatka, Tarnawatka-Tartak, Tymin, Wieprzów (wsie: Wieprzów Ordynacki i Wieprzów Tarnawacki).

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Górka, Gromada, Hatczyska, Hatczyska-Kolonia, Kaliszaki, Kocia Wólka, Kolonia Klocówka, Łanowe Sołtysy, Petrynówka, Pucharki, Skrzypny Ostrów, Suminek, Tarnawatka, Zaolzie.

  Kocia Wólka – przysiółek w Polsce położony w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tarnawatka.Niemirówek-Kolonia – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tarnawatka.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Krasnobród, Krynice, Rachanie, Tomaszów Lubelski

  Przypisy

  Gmina Krasnobród (hist. przejściowo gmina Podklasztor) – gmina miejsko-wiejska w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.Dąbrowa Tarnawacka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tarnawatka.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Czy wiesz że...? beta

  Wieprzów Ordynacki – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tarnawatka.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Rachanie – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.
  Skrzypny Ostrów – kolonia w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tarnawatka.
  Niemirówek – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tarnawatka. Miejscowość powstała na początku XVI wieku w dobrach łabuńskich, należących wówczas do Oleśnickich. Wieś została osadzona na podstawie prawa wołoskiego. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.
  Tarnawatka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tarnawatka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego. Siedziba gminy Tarnawatka.
  Podział administracyjny Polski 1975-1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama

  tt