l
 • Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Gmina Rybczewice

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Stryjno Pierwsze – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim. Miejscowość jest siedzibą gminy Rybczewice
  Rybczewice Pierwsze – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Rybczewice.

  Rybczewice (hist. gmina Częstoborowice) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.

  Siedziba gminy to Rybczewice (do 30 grudnia 1999 pod nazwą Rybczewice Drugie).

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 3999 osób.

  Podizdebno – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Rybczewice na wschodnim krańcu Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego.Województwo lubelskie - jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. Położone było we wschodniej Polsce. Sąsiadowało z województwami: bialskopodlaskim, siedleckim, radomskim, tarnobrzeskim, zamojskim i chełmskim. W nowym podziale administracyjnym, od 1999 r. ziemie dawnego województwa znalazły się w całości w nowym i większym województwie lubelskim. Siedzibą województwa był Lublin.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Rybczewice ma obszar 99,09 km², w tym:

 • użytki rolne: 86%
 • użytki leśne: 10%
 • Gmina stanowi 21,13% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gmina Żółkiewka – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.Gmina Częstoborowice lub gmina Częstybór (następnie gmina Rybczewice) – dawna gmina wiejska istniejąca w XIX wieku w guberni lubelskiej. Siedzibą władz gminy były Częstoborowice.


  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Bazar, Choiny, Częstoborowice, Izdebno, Izdebno-Kolonia, Pilaszkowice Drugie, Pilaszkowice Pierwsze, Podizdebno, Rybczewice (d. Rybczewice Drugie), Rybczewice Pierwsze, Stryjno Pierwsze, Stryjno Drugie, Stryjno-Kolonia, Wygnanowice, Zygmuntów.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Fajsławice, Gorzków, Krzczonów, Łopiennik Górny, Piaski, Żółkiewka

  Gmina Łopiennik Górny (dawn. gmina Łopiennik) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.Gmina Fajsławice – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim. Siedziba gminy to Fajsławice.

  Przypisy

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Rybczewice (do 30 grudnia 1999 Rybczewice Drugie) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim. Leży przy drodze nr 837.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Czy wiesz że...? beta

  Podział administracyjny Polski 1975-1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo lubelskie – jednostka samorządu terytorialnego i podziału administracyjnego Polski o powierzchni 25 122,49 km². Obejmuje obszar Niziny Południowopodlaskiej, Polesia Wołyńskiego, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej i Kotliny Sandomierskiej. Zamieszkuje je 2,15 mln osób. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin.
  Pilaszkowice Pierwsze – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Rybczewice.
  Pilaszkowice Drugie – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Rybczewice. Leży przy drodze nr 837.
  Stryjno-Kolonia – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Rybczewice na wschodnim krańcu Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Bazar – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Rybczewice. Do 1975 r. wieś należała do powiatu krasnostawskiego. Leży przy drodze nr 837.

  Reklama

  tt