• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gmina Frederikssund

  Przeczytaj także...
  Gmina Jægerspris (duń. Jægerspris Kommune) - istniejąca w latach 1970-2006 gmina w Danii w okręgu Frederiksborg Amt.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Gmina Skibby (duń. Skibby Kommune) była w latach 1970-2006 (włącznie) jedną z gmin w Danii w okręgu Frederiksborg Amt.

  Gmina Frederikssund (duń. Frederikssund Kommune) - gmina w Danii w regionie Region Stołeczny.

  Gmina powstała w 2007 roku na mocy reformy administracyjnej z połączenia gmin Frederikssund (starej), Slangerup (częściowo), Skibby i Jægerspris.

  Siedzibą gminy jest miasto Frederikssund.

  Administracyjna reforma Danii, która weszła w życie 1 stycznia 2007 roku, zakładała zastąpienie województw pięcioma regionami oraz redukcję liczby gmin do 98. Nowe gminy przejęły większość obowiązków dawnych województw. Większość z nich ma co najmniej 20 tysięcy mieszkańców.Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Danmarks nye kommuner. Lone Kjær Knudsen (red.). Kopenhaga: Kommunernes Landsforening, 2006, s. 17. ISBN 87-7848-876-1. (duń.)
  Gmina Slangerup (duń. Slangerup Kommune) była w latach 1970-2006 (włącznie) jedną z gmin w Danii w okręgu Frederiksborg Amt.DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Od 1 stycznia 2007 w Danii obowiązuje podział administracyjny na 5 regionów, które zastąpiły podział na 13 województw (Amt). W ramach reformy administracyjnej zmniejszyła się także liczba gmin z 270 do 98.
  Region Stołeczny (duń. Hovedstaden) – jeden z pięciu duńskich regionów administracyjnych utworzonych 1 stycznia 2007 na mocy reformy administracyjnej. W jego skład weszły dotychczasowe okręgi Kopenhaga i Frederiksborg Amt, a także gminy wydzielone Kopenhaga, Frederiksberg i Bornholm.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.