• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gmina Örnsköldsvik

  Przeczytaj także...
  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.Örnsköldsvik – miasto w północnej Szwecji, położone na wschodnim wybrzeżu kraju, nad Zatoką Botnicką; stolica regionu Västernorrland i siedziba gminy Örnsköldsvik. Jedno z najważniejszych miast Norrlandii, liczy 28 617 mieszkańców. (2005), siódme pod względem ludności w regionie. Miasto nazywane jest często w skrócie Ö-vik.
  Västernorrland to jeden z 21 szwedzkich regionów terytorialnych (län). Graniczy z regionami Gävleborg, Jämtland, Västerbotten a także z Zatoką Botnicką. Siedzibą jego władz (residensstad) jest Härnösand.

  Gmina Örnsköldsvik (szw. Örnsköldsviks kommun) – szwedzka gmina położona w regionie Västernorrland, z siedzibą w Örnsköldsvik.

  Szwecja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych (szw. län) i 290 gmin (szw. kommun). Niniejsza tabela zawiera listę szwedzkich gmin.Szwecja administracyjnie podzielona jest na 21 regionów terytorialnych (szw. län) – odpowiednik polskiego województwa, na czele każdego stoi rada regionu (szw. länstyrelse) i 290 gmin (szw. kommun). Ostatnią nową gminą, która powstała w 2003 roku. jest Knivsta, powstała z odłączenia się od gminy Uppsala.

  Pod względem zaludnienia Örnsköldsvik jest 39. gminą w Szwecji. Zamieszkuje ją 54 945 osób, z czego 49,99% to kobiety (27 467) i 50,01% to mężczyźni (27 478). W gminie zameldowanych jest 1191 cudzoziemców. Na każdy kilometr kwadratowy przypada 8,56 mieszkańca. Pod względem wielkości gmina zajmuje 14. miejsce.

  Zobacz też[]

 • podział administracyjny Szwecji
 • Bibliografia[]

 • SCB - Statistiska centralbyrån
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.