• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Glymur

  Przeczytaj także...
  Akranes – miasto na zachodnim wybrzeżu Islandii zamieszkane przez ok. 6,549 osób. Miasto zostało założone około 880 r. przez grupkę irlandzkich mnichów. Dla upamiętnienia roli irlandzkich mnichów na Islandii na lokalnym cmentarzu usytuowany jest kamień pamiątkowy, który został podarowany przez irlandzki rząd z okazji 1100 rocznicy zasiedlenia wyspy. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1941 roku. Tu ma swoją siedzibę islandzkie wydawnictwo kartograficzne – Landmælingar Íslands. W mieście bardzo dobrze rozwinięte jest rybołówstwo i przetwórstwo rybne a także handel, znajduje się tu również cementownia. W mieście jest szkoła handlowa, szkoła średnia, szpital, stadion sportowy, geotermalny basen kąpielowy, pole golfowe, plaża Langisandur oraz muzeum ludowe. W Akranes jest dobrze prosperujący przystosowany do różnych zajęć, port z latarnią morską. Naprzeciwko domu starców stoi rzeźba Wyzwanie Gréty Magnúsa Tómassona a na placu Akratorg rzeźba Marteinna Guðmundssona, zatytułowana: Pamięci marynarzy. Nad miastem dominuje góra Akrafjall (572 m n.p.m.). W okolicach miasta znajduje się również prawie 6 kilometrowy tunel podwodny przeprowadzony pod fiordem Hvalfjörður łączący Mosfellsbær i Akranes.

  Glymur – najwyższy wodospad na Islandii. Jego wysokość wynosi 198 metrów.

  Leży na uboczu, wręcz schowany, z dala od głównych traktów. Od momentu powstania tunelu pod dnem fiordu Hvalfjörður, koło miasta Akranes, okolica odwiedzana jest prawie wyłącznie przez turystów.

  Glymur jest położony wśród wulkanicznych gór i warto nałożyć drogi aby go odwiedzić. Do wodospadu można dotrzeć od Botnsá drogą szutrową, albo na piechotę, jedną z dwóch tras turystycznych które przebiegają po obu stronach wąwozu. Powyżej wodospadu nie ma żadnego mostu, który łączyłby obie trasy. (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.