• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gloria Scott

  Przeczytaj także...
  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.Wspomnienia Sherlocka Holmesa lub Dzienniki Sherlocka Holmesa (ang. The Memoirs of Sherlock Holmes) – zbiór 11 (w niektórych wydaniach 12) opowiadań o Sherlocku Holmesie angielskiego pisarza sir Arthura Conana Doyle’a, ilustrowany przez Sidneya Pageta. Opowiadania były publikowane pierwotnie w The Strand Magazine w latach 1892–1893. I wydanie książkowe ukazało się w 1894
  Idiom, idiomat, idiomatyzm (z łac. idioma – „specyfika języka, osobliwości językowe”; od gr.: idiōma, dop. idiōmatos – „specyficzna cecha; właściwość” od idiousthai – odpowiedni; ídios – „własny; prywatny; swoisty”) — wyrażenie językowe, którego znaczenie jest swoiste, odmienne od znaczenia jakie należałoby mu przypisać biorąc pod uwagę poszczególne części składowe oraz reguły składni.

  Gloria Scott (ang. "The Adventure of the "Gloria Scott") – opowiadanie Artura Conan Doyle'a z serii przygód detektywa Sherlocka Holmesa. Po raz pierwszy wydrukowane w czasopiśmie The Strand Magazine w kwietniu 1893, następnie w tomie Wspomnienia Sherlocka Holmesa w 1894. Ilustracje wykonał Sidney Paget.

  The Strand Magazine – miesięcznik, wydający opowiadania i artykuły założony przez George’a Newnesa. Publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań, choć pierwsze wydanie było w sprzedaży dobrze przed Bożym Narodzeniem w 1890. O jego nagłej popularności świadczy wstępna sprzedaż prawie 300 000 egzemplarzy. Sprzedaż wzrastała w pierwszych miesiącach zanim dotarła do około 500 000 sztuk miesięcznie, która utrzymywała się do lat trzydziestych XX wieku. W latach 1891-1930 był redagowany przez Herberta Greenhougha Smitha.Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.

  Holmes opowiada doktorowi Watsonowi o swej pierwszej sprawie. W czasie studiów spędzał wakacje u kolegi, Wiktora Trevora w sielskiej okolicy hrabstwa Norfolk. Ojciec Wiktora, znany z wyrozumiałości sędzia pokoju, żartobliwie zaproponował Holmesowi, by wydedukował coś z jego wyglądu. Odpowiedź przyszłego detektywa była na tyle trafna, iż doprowadziła rozmówcę do omdlenia. Sędzia utwierdził Holmesa w chęci zostania tropicielem zagadek. Któregoś dnia zjawił się marynarz Hudson, dawny znajomy gospodarza. Sędziego jego widok zaskoczył, a nawet przeraził. Czując gęstniejącą atmosferę Holmes postanowił opuścić gościnny dworek.

  List – gatunek literatury stosowanej, pisemna wiadomość wysyłana przez jedną osobę (nadawcę) do drugiej (adresata). Sztuka pisania listów (zgodnie z panującymi obyczajami) to epistolografia.Norfolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym i zatoką The Wash, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).

  U schyłku wakacji powrócił wezwany przez Wiktora. Z opowieści kolegi wynikało, że Hudson zachowywał się ordynarnie, upijał się, zaś sędzia z zagadkowych powodów tolerował te wybryki. W końcu Wiktor oburzony impertynencją intruza wyrzucił go z pokoju. Marynarz bezskutecznie zażądał przeprosin, po czym obwieścił, że uda się do ich wspólnego znajomego pana Beddoesa w Hampshire. Domownicy odetchnęli z ulgą. Po jakimś czasie nadszedł dziwny list nadany z Fordingbridge. Sędzia przeczytawszy go przerażony umarł.

  Hampshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone nad kanałem La Manche i cieśniną Solent.Tańczące sylwetki (ang. The Adventure of the Dancing Men) – opowiadanie Arthura Conan Doyle o przygodach detektywa Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela, doktora Watsona.

  List brzmiał:

  The supply of game for London is going steadily up. Head-keeper Hudson, we believe, has been now told to receive all orders for fly-paper and for preservation of your hen-pheasant’s life. (Polowanie pod Londynem rozpoczęte. Główny łowczy Hudson zarządził chyba wszystko. Wyraźnie już powiedział: Będzie wielka obława. Dlatego trzeba ratować bażancich samic życie!)

  Szantaż – przestępstwo przeciwko wolności, polegające na próbie zmuszenia osoby do określonego działania lub zaniechania pod groźbą bezprawną zastosowania przemocy lub ujawnienia pewnych, częściowo lub w pełni prawdziwych informacji, których ujawnienie byłoby w opinii szantażującego dużą dolegliwością dla ofiary.Tragedia w Boscombe Valley (ang. The Boscombe Valley Mystery) – opowiadanie sir Arthura Conana Doyle’a z serii o przygodach Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela, doktora Watsona (inny tytuł: „Tragedia w Dolinie Boscombe”). Opublikowane po raz pierwszy w The Strand Magazine w październiku 1891, z 10 rysunkami Sidneya Pageta, następnie w zbiorze Przygody Sherlocka Holmesa w 1892.

  Holmes po kilku próbach czytania co drugiego słowa bądź od tyłu odkrył, iż trzeba czytać co trzecie słowo, począwszy od pierwszego. Otrzymał wiadomość:

  The game is up. Hudson has told all. Fly for your life. (Polowanie rozpoczęte. Hudson wszystko powiedział. Obława! Ratować życie!)

  Wyglądało, iż marynarz szantażował czymś swego gospodarza i Beddoesa. Udział Holmesa w rozwiązaniu zagadki ograniczył się do odszyfrowania listu. Aby dowiedzieć się, co powiedział Hudson, należało przeczytać zapiski sędziego o dziejach statku „Gloria Scott”, które zdążył był sporządzić.

  Sidney Edward Paget (ur. 4 października 1860 w Maesteg, zm. 28 stycznia 1908) – brytyjski ilustrator epoki wiktoriańskiej, najbardziej znany z ilustrowania opowiadań sir Arthura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie publikowanych w magazynie „The Strand”.Studium w szkarłacie (ang. A Study in Scarlet) – powieść autorstwa Arthura Conana Doyle’a wydana 27 grudnia 1887, pierwszy z cyklu utworów, których bohaterem jest detektyw-amator Sherlock Holmes. W Polsce po raz pierwszy ukazała się w roku 1956.

  Jako swoją trzecią sprawę Holmes określił "Rytuał Musgrave'ów", brak danych, co było drugą.

  Przypisy

  1. Tłumaczenie: Jerzy Regawski i Witold Engel.
  2. Zwrot game is up jest idiomem oznaczającym koniec gry, zabawa skończona, ujawnienie tajemnicy, wyjście na jaw, demaskacja, p. też Poszukiwacz fraz angielskich.
  3. Podobny wątek przedstawia Tragedia w Boscombe Valley.
  4. Znacznie trudniejszym szyfrem rozwikłanym później przez detektywa były Tańczące sylwetki.
  5. Opisane wydarzenie na statku miało mieć miejsce w 1855 r. około 30 lat przed akcją opowiadania. Zsumowanie daje około 1885 r. co wygląda na przeoczenie pisarza, gdyż Holmes i Watson współdziałają od około 1880 r. (Studium w szkarłacie). Próby pogodzenia dat: Chronology "Gloria Scott".

  Linki zewnętrzne[]

 • Tekst oryginalny z ilustracjami
 • Analiza opowiadania (ang.)
 • Przekład polski
 • Inny przekład polski
 • Bażant zwyczajny, bażant szlachetny, bażant łowny, bażant kolchijski, bażant, bażant pospolity, bażant obrożny, bażant właściwy (Phasianus colchicus) – gatunek średniej wielkości, zasadniczo osiadłego (choć samce mogą koczować) ptaka z rodziny kurowatych (Phasianidae).Fordingbridge – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Hampshire. Położone jest nad rzeką Avon, przy drodze A 38 na wschodzie hrabstwa, przy granicy z hrabstwami Dorset i Wiltshire, w pobliżu parku narodowego New Forest. Miasto liczy 6 tys. mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sędzia pokoju (ang. Justice of the Peace) - w USA sędzia najniższego stopnia, podlegają mu sądy najniższej instancji (orzekające o winie w drobnych przestępstwach i wykroczeniach drogowych), udziela też ślubów; funkcja ma charakter wybieralny i wiążą się z nią wynagrodzenia pieniężne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.