• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gloria Estefan  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  The Very Best of Gloria Estefan - dwudziesty siódmy album latynoamerykańskiej piosenkarki Glorii Estefan. Jest to jednocześnie jej szósty album składankowy. Krążek został wydany w kilku wybranych krajach. "The Very Best of..." dotarło na listy przebojów w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii sprzedając się na całym świecie w blisko półmilionowym nakładzie.Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.

  Gloria Estefan, właśc. Gloria María Milagrosa Fajardo (ur. 1 września 1957 w Hawanie) – piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, aktorka i businesswoman kubańsko-amerykańska.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Gloria María Milagrosa Fajardo urodziła się 1 września 1957 w Hawanie, na Kubie. Wychowywała się jednak w Miami. Karierę rozpoczęła od występów w grupie Miami Sound Machine. Jednym z założycieli zespołu był Emilio Estefan, z którym Gloria wzięła ślub po czterech latach znajomości. Pod koniec lat 70. grupa wydała kilka hiszpańskojęzycznych płyt, z których każdy odniósł sukces wśród latynoskiej publiczności. Przełom nastąpił w 1984, gdy zespół wydał pierwszy anglojęzyczny singel pt. Dr Beat. Chociaż piosenka nie odniosła większego sukcesu w USA, stała się przebojem w Europie. Płyta Eyes Of Innocence zyskała status złotej płyty i sprzedała się na całym świecie w ponad milionowym nakładzie.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.

  W 1985 Miami Sound Machine opublikowała studyjną płytę Primitive Love. Album, dzięki sukcesowi przebojowych singli (Conga, Bad Boy, Words Get In The Way i Falling In Love) dostał potrójną platynę w Stanach Zjednoczonych. W 1987 zespół wydał płytę Let It Loose, która sprzedana została w prawie 10 milionach egzemplarzy na całym świecie, lansując przeboje: 1,2,3..., Rhythm Is Gonna Get You, Anything For You i Can't Stay Away From You. W 1989 Gloria rozpoczęła solową karierę, ale muzycy z Miami Sound Machine nadal towarzyszyli jej w studio i na scenie. Debiutancki solowy album Cuts Both Ways sprzedany został się w ponad 10 milionach egzemplarzy i wylansował utwory: Here We Are, Don't Wanna Lose You, Get On Your Feet i Oye Mi Canto. Za egzotyczny teledysk do piosenki Oye Mi Canto Estefan otrzymała nagrodę MTV Video Music Award.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Shakira, właśc. Shakira Isabel Mebarak Ripoll (ur. 2 lutego 1977 w Barranquilli) – kolumbijska piosenkarka popowa, autorka tekstów, muzyk, producent muzyczny, tancerka i filantrop, ambasador dobrej woli UNICEF.

  Gloria wyruszyła w tym czasie w światową trasę koncertową, „Get On Your Feet World Tour”. Trasa ta została przerwana na skutek ciężkiego wypadku samochodowego, któremu uległa. Po rehabilitacji Estefan powróciła na listy przebojów w 1991 z albumem Into the Light, zawierającym utwory: Coming Out Of The Dark, Live For Loving You i Seal Our Fate. Promocji płyty towarzyszyła światowa trasa koncertowa „Into the Light World Tour”. W jej trakcie Estefan wystąpiła na kilku kontynentach przed prawie 10 milionową publicznością. W 1992 Gloria wydała składankę Greatest Hits. Album promowany przebojowymi premierowymi singlami: Go Away, I See Your Smile i Always Tomorrow zyskał status multiplatyny, sprzedając się w ponad 10 milionach egzemplarzy na całym świecie.

  Alma Caribena to tytuł hiszpańskojęzycznej płyty Glorii Estefan z 2000 roku. Album został wyróżniony nagrodą Grammy dla najlepszego krążka z muzyką latynoską. Album promowały single: No Me Dejes De Querer (nagroda Latin Grammy dla najlepszego teledysku roku), Como Me Duele Perderte oraz Tres Gotas De Aqua Bandita, z których większość dotarła na sam szczyt latynoskich zestawień. Album zdołał sprzedać się w kilku milionach egzemplarzy, zyskując między innymi status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych, potrójnej platyny w Hiszpanii i platyny w Meksyku. Krążek stanowi mieszankę różnych karaibskich stylów muzycznych. Album wyprodukował mąż artystki, Emilio Estefan Jr.Greatest Hits to tytuł pierwszego, oficjalnego składankowego albumu Glorii Estefan z 1992 roku. Album zawiera największe singlowe przeboje artystki z okresu współpracy z grupą Miami Sound Machine, jak również solowe nagrania. Dodatkowo na płycie znalazły się cztery premierowe piosenki, z których każda wydana została na singlu w celu promocji krążka. Chociaż płyta "Greatest Hits" nie dotarła w Stanach Zjednoczonych do TOP 10 tamtejszej listy bestsellerów, zdołała zyskać status czterokrotnej platyny, utrzymując się przez ponad rok na liście przebojów. Krążek dotarł do miejsca trzeciego na angielskiej liście bestsellerów i zyskał tam status trzykrotnej platyny. Na całym świecie "Greatest Hits" sprzedano w blisko dziesięciu milionach egzemplarzy. Do dnia dzisiejszego album "Greatest Hits" pozostaje najpopularniejszą kompilacją w dyskografii Glorii Estefan.

  W 1993 Estefan wydała dwie płyty: hiszpańskojęzyczną Mi Tierra, za którą otrzymała nagrodę Grammy i którą sprzedano w ponad 8 milionach egzemplarzy, przy czym w samej Hiszpanii album kilkunastokrotnie zyskał status platynowej płyty, oraz świąteczną – Christmas Through Your Eyes (platynowa płyta w USA). W 1994 Gloria wydała album z coverami pt. Hold Me Thrill Me Kiss Me. Zyskał on status multiplatynowej płyty i wylansował dwa przeboje: Turn The Beat Around i Everlasting Love. W 1995 Estefan odniosła komercyjny i artystyczny sukces dzięki hiszpańskojęzycznemu wydawnictwu Abriendo Puertas, za które otrzymała drugą nagrodę Grammy. W 1996 Estefan została poproszona o zaśpiewanie hymnu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Wydana wkrótce płyta Destiny zdołała sprzedać się w kilku milionach kopii. W 1996 Estefan wyruszyła w kolejną światową trasę koncertową „Evolution World Tour”, która przyniosła wielomilionowe zyski. W 1998 artystka powróciła z dyskotekową płyta Gloria!. Chociaż single Heaven's What I Feel, Oye i Don't Let This Moment End nie odniosły zbyt dużego sukcesu, płyta zdołała sprzedać się w kilku milionach egzemplarzy (w Hiszpanii pięciokrotnie uzyskała status platynowej płyty).

  Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.Into The Light World Tour – światowej trasa koncertowa piosenkarki Glorii Estefan, która trwała od 1991 do 1992 roku i została obejrzana przez prawie dziesięć milionów fanów na kilku kontynentach, stając się tym samym jedną z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych spektakli muzycznych początku lat dziewięćdziesiątych. Była to także pierwsza trasa koncertowa Glorii Estefan po wypadku jakiemu uległa w 1990 roku.

  W 2000 Estefan wydała trzeci studyjny, hiszpańskojęzyczny album pt. Alma Caribena, za który otrzymała nagrodę Grammy. W 2001 Gloria opublikowała płytę Greatest Hits Vol. 2. Album nie odniósł jednak spodziewanego sukcesu, a pochodzące z niego premierowe piosenki nie zdołały wysoko uplasować się na listach przebojów. W 2003 Gloria wydała album Unwrapped. Album został dobrze przyjęty przez krytyków, jednak wysublimowane brzmienie albumu zniechęciło znaczną część fanów artystki. W 2004 Estefan wydała składankową płytę Amor Y Suerte: Exitos Romanticos, zawierającą hiszpańskojęzyczne ballady z repertuaru piosenkarki. W 2006 Estefan wydała trzy kolejne kompilacje: The Essential (wydawnictwo dwupłytowe), The Very Best Of (która dotarła do TOP 40 w Wielkiej Brytanii) oraz Oye Mi Canto (zawierające hiszpańskojęzyczne przeboje artystki).

  Unwrapped – studyjny album piosenkarki Glorii Estefan, z 2003 roku. "Unwrapped" był pierwszym, studyjnym, anglojęzycznym krążkiem Glorii Estefan od prawie pięciu lat. Album w porównaniu do wcześniejszych wydawnictw artystki zdominowany jest przez ballady, co wyraźnie wpłynęło na jego sprzedaż. Krążek nagrany został w całości na żywo przy udziale wielu znanych latynoskich muzyków sesyjnych. Wszystkie teksty piosenek zostały napisane przez Glorię Estefan. Album został wyprodukowany przez Glorię i jej męża Emilio Estefana Jr. W okresie promocji "Unwrapped" został przychylnie przyjęty przez większość krytyków, którzy zwracali przede wszystkim uwagę na osobiste teksty oraz wyszukane, oryginalne aranżacje jak również bogate instrumentarium. Krążek promowany był w sumie pięcioma singlami, z których 3 nagrane zostały w języku hiszpańskim. Otwierający promocję albumu singel "Wrapped" zdołał dotrzeć na szczyty list przebojów w większości krajów Ameryki Południowej, stał się także największym przebojem Glorii w Szwajcarii, gdzie dotarł do pozycji 3 i zyskał status złotego krążka. Singel był nominowany do Latin Grammy Awards. Kolejne single nie powtórzyły tego sukcesu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  We wrześniu 2007 ukazał się w sprzedaży, kolejny hiszpańskojęzyczny, studyjny album Glorii Estefan pt. 90 Millas. Na płycie znalazły się utwory inspirowane tradycyjną muzyką kubańską. Na płycie gościnnie wystąpili m.in. Carlos Santana i José Feliciano. Pierwszy singel z płyty, pt. No Llores pojawił się w niektórych rozgłośniach radiowych już pod koniec czerwca. Artystka wzbudziła nim pewne kontrowersje. W jego nagraniu bowiem udział wziął słynny, latynoski gitarzysta, Santana, który znany jest ze swoich komunistycznych sympatii politycznych. Fakt ten wzbudził oburzenie wśród kubańskiej społeczności żyjącej w Stanach Zjednoczonych, która chciała nawet doprowadzić do bojkotu płyty 90 Millas. Sprawa jednak została rozwiązana dzięki oświadczeniu, które Gloria Estefan opublikowała w prasie, i w którym odcinała się od wszelkich pro-komunistycznych poglądów.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ricky Martin, właściwie Enrique Martín Morales (ur. 24 grudnia 1971 w San Juan) – portorykański wokalista popowy i aktor, laureat nagród Grammy i Latin Grammy, posiadacz własnej gwiazdy na Hollywood Walk of Fame, ambasador dobrej woli UNICEF.
  Lista przebojów, synonim: top (ang. charts) – pojęcie związane z tzw. popkulturą to zestawienie najbardziej popularnych spraw, rzeczy, utworów w danym okresie.
  Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.
  Panama (Republika Panamy, República de Panamá) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią (225 km) i Kostaryką (330 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Znana głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.848 sek.