• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gloria Connors

  Przeczytaj także...
  Francisco Olegario Segura Caano, Pancho Segura (ur. 20 czerwca 1921 w Guayaquil) - tenisista ekwadorski, znany z występów w gronie zawodowców.US Open, United States Open – międzynarodowe mistrzostwa USA w tenisie; jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywany w Stanach Zjednoczonych od 1881 roku, na przełomie sierpnia i września. Od 1978 odbywa się w Nowym Jorku, w dzielnicy Queens na twardych kortach USTA Billie Jean King National Tennis Center we Flushing Meadows–Corona Park.
  Jimmy Connors, właśc. James Scott Connors (ur. 2 września 1952 w Belleville) – amerykański tenisista i trener tenisa, lider rankingu światowego, zwycięzca 8 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej i 2 w grze podwójnej, zdobywca Pucharu Davisa.

  Gloria Florence Connors, z domu Thompson (ur. 24 stycznia 1924 w East St. Louis, Illinois, zm. 8 stycznia 2007 w Belleville, Illinois) - tenisistka amerykańska, matka i trenerka wielokrotnego zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych Jimmy'ego Connorsa.

  W latach 40., głównie za sprawą swojej matki Berthy, rywalizowała na kortach, odnosząc sukcesy w turniejach regionalnych w Illinois. W 1942 i 1943 występowała w mistrzostwach USA (obecne US Open). Jej mąż był inżynierem, doczekali się dwóch synów - Johna i Jamesa.

  Wspierana przez swoją matkę, postanowiła za pośrednictwem dzieci spełnić własne marzenia o wielkiej karierze tenisowej. John nie wykazywał większego zainteresowania. James, znany później pod zdrobniałą formą imienia Jimmy, po raz pierwszy otrzymał rakietę do ręki w wieku 2 lat, a regularne treningi z matką rozpoczął jako 6-latek (babka była konsultantem technicznym). Gloria Connors pozostawała przez kilka lat jedyną sparingpartnerką syna, co okazało się wkrótce pewnym problemem - przeciwnicy Jimmy'ego w juniorskich turniejach grali szybciej i mocniej. W związku z tym w wieku 14 lat Connors wysłany został do Los Angeles, gdzie matka umożliwiła mu treningi u słynnego Pancho Segury. Młody zawodnik pobrał również kilka lekcji u innego mistrza tenisa zawodowego, Pancho Gonzáleza.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy (ang. International Tennis Hall of Fame) – instytucja zajmująca się upowszechnianiem tenisa, prezentacją tradycji tenisowych kolejnym pokoleniom graczy i kibiców oraz honorowaniem wybitnych zawodników i zawodniczek.

  Niezależnie od sporadycznych konsultacji u obu znakomitości tenisowych Gloria Connors pozostała trenerką syna przez całą jego karierę. Towarzyszyła mu w turniejach zarówno na etapie juniorskim, jak i w rywalizacji wśród dorosłych graczy, a potem wśród zawodowców. Pod jej opieką trenerską Jimmy Connors osiągnął pozycję lidera rankingu światowego (zajmował ją przez 268 tygodni) i 15 finałów wielkoszlemowych, z czego osiem zwycięskich. Należy bądź należało do niego także wiele innych rekordów. W wielu wywiadach Connors podkreślał rolę matki w jego karierze sportowej - jak sam mówił, zawdzięczał jej zainteresowanie tenisem, a także waleczny charakter na korcie.

  Ricardo Alonso González, Pancho González, także Gonzales (ur. 9 maja 1928 w Los Angeles, zm. 3 lipca 1995 w Las Vegas), tenisista amerykański, uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii tenisa.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Gloria Connors, uważana za jedną z bardziej znanych matek-trenerek tenisowych (podobną rolę spełniała np. później przy Martinie Hingis Melanie Molitor), udzielała się także społecznie w Belleville. Trenowała dzieci, otwierając im szansę na wyrwanie się z ubóstwa za pośrednictwem sportu. Po raz ostatni wystąpiła publicznie w lipcu 1998, na uroczystości przyjęcia syna do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy w Newport (Rhode Island). Zmarła w styczniu 2007 w wieku 82 lat. Jimmy Connors po zakończeniu długiej i bogatej w sukcesy kariery również próbował sił jako trener, prowadząc m.in. swojego młodszego rodaka Andy Roddicka.

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zbigniew Dutkowski, 150 rakiet. Najlepsi tenisiści świata, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1984
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • informacja o śmierci Glorii Connors
 • Warto wiedzieć że... beta

  Martina Hingis (ur. 30 września 1980 w Koszycach) – szwajcarska tenisistka pochodzenia słowackiego, zwyciężczyni pięciu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, dziewięciu w grze podwójnej i jednego w grze mieszanej, członkini Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.591 sek.