• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Glinianie

  Przeczytaj także...
  Bitwa pod Łączynem – starcie zbrojne, które miało miejsce w 929 r. w rejonie leżącego na prawym brzegu Łaby słowiańskiego grodu Łączyn.Powiat Prignitz (niem. Landkreis Prignitz) - powiat w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia. Siedzibą powiatu jest miasto Perleberg. Najbardziej na zachód położony powiat kraju związkowego.
  Hobolin - centralny gród średniowiecznych plemion słowiańskich: Hobolan i Nieletyców, położony nad Hawelą, w pobliżu ujścia tejże do Łaby; obecnie Havelberg w Niemczech (Brandenburgia).

  Glinianie (także Linianie, Gliwianie, Liwianie) – średniowieczne plemię słowiańskie zamieszkujące nad rzeką Eldeną (Stepienica?), prawym dopływem Łaby (na terenie dzisiejszej Meklemburgii).

  Wspominani od 808 roku do XII wieku. Południowi sąsiedzi Warnów. Należeli do związku obodryckiego. Centralny gród warowny nad Łabą oraz stolica: Łączyn – dzisiejsze Lenzen nad rzeką Löcknitz, koło Wittenberge w Niemczech, gdzie rozegrała się w 929 bitwa między Sasami a Słowianami, zakończona klęską ostatnich. Inny znany gród to Pothlustim (Putlitz). Plemię zostało podbite w 1136 przez Albrechta Niedźwiedzia. Dawne ziemie Glinian otrzymały nazwę Prignitz obecnie powiat Prignitz w Niemczech.

  Meklemburgia (niem. Mecklenburg - kalka obodrzyckiej nazwy Weligard, staroniem. mikile - wielki) – kraina historyczna położona pomiędzy rzekami Łabą a Reknicą, zajmuje płaskie i faliste tereny Pojezierza Meklemburskiego. Obecnie jest to zachodnia i największa część kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern) w RFN.Słowianie – gałąź ludów indoeuropejskich posługujących się językami słowiańskimi, o wspólnym pochodzeniu, podobnych zwyczajach, obrzędach i wierzeniach. Zamieszkują Europę wschodnią, środkową i południową oraz pas północnej Azji od Uralu po Ocean Spokojny. Stanowią najliczniejszą grupę ludności indoeuropejskiej w Europie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

  Słowianie, plemiona połabskie, Smolińcy, Brzeżanie, Doszanie, Hobolanie, Hobolin

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Leciejewicz ↓, s. 120.
  2. Leciejewicz ↓, s. 217.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Lech Leciejewicz: Mały słownik kultury dawnych Słowian. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1972.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona o archeologii Łączyna
 • Łaba (czes. Labe, niem. Elbe) – rzeka w Czechach i Niemczech o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²).Albrecht Niedźwiedź, Albert I Brandenburski (ur. ok. 1100, zm. 18 listopada 1170) – od 1134 margrabia Marchii Północnej, w latach 1138-1142 także książę Saksonii z dynastii askańskiej.; ok. 1157 utworzył Marchię Brandenburską z ziem Marchii Północnej i podbitych ziem słowiańskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hobolanie – średniowieczne plemię zachodniosłowiańskie zamieszkujące tereny nad środkową Łabą z centralnym grodem Hobolin. Podbici w 1136 przez Albrechta Niedźwiedzia.
  Warnowie – początkowo nazwa odnosząca się do germańskiego plemienia osiadłego na środkowym Połabiu. O Warnach wspomina Prokopiusz w związku z migracją Herulów nad rzekę Warnow. Germańscy Warnowie zostali rozbici przez Franków w 595 r. n.e. Ich niedobitki pozostały, mieszając się z czasem z plemionami słowiańskimi, stąd późniejsi słowiańscy Warnowie. Plemię to osiadłe nad górną Warnawą zalicza się do zespołu plemion obodrzyckich.
  Lenzen (Elbe) (pol. hist. Łączyn) − miasto w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Prignitz, siedziba urzędu Lenzen-Elbtalaue.
  Brzeżanie - średniowieczne plemię słowiańskie zamieszkujące tereny nad środkową Łabą i dolną Hobolą z centralnym grodem w Hobolinie. Brzeżanie wydzielili się z plemienia Stodoran należącego do Wieletów. Ich pierwotne ziemie leżały na wschód od ujścia Regi aż po jezioro Jamno i na południe do Płotów i Reska. Około roku 1100 książę Obodrycki Henryk z pomocą Sasów obległ ich gród Hobolin (Havelberg), przez co zostali oni włączeni do Państwa Obodrzyców. Jednak po jego śmierci, Brzeżanie odzyskali niepodległość. W roku 1127 w Hobolinie panował książę Wirykind, który zdobył władzę dzięki obiorowi ludu lub z poparciem Obodrzyców. Podbici zostali w 1136 roku przez Albrechta Niedźwiedzia.
  Średniowiecze – epoka w historii europejskiej, obejmująca okres między starożytnością a renesansem. Granice czasowe średniowiecza nie są ściśle ustalone. Za początek epoki przyjmuje się okres, w którym cesarstwo zachodniorzymskie chyliło się ku upadkowi. Zwolennicy ścisłej datacji – w zależności od szkoły – za dokładne daty początku średniowiecza podają lata 378, 395 bądź 476. Za koniec epoki uważa się upowszechnienie idei humanistycznych i rozpoczęcie epoki renesansu. Najczęściej w tym przypadku wymieniane są daty ok. 1450 roku oraz lata 1453, 1492, a nawet 1517.
  Smolińcy - plemię połabskie zamieszkujące obok Drzewian na zachodnim brzegu Łaby. Podbici na początku IX wieku (809). Nie zostali wymordowani, a izolacja osad spowodowała, że zachowali swoją odrębność i tożsamość do XVIII wieku. Należeli do Związku obodryckiego.
  Wittenberge (pol. hist. Biała Góra) - miasto we wschodnich Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Prignitz, port nad Łabą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.705 sek.