Gliese 667 Cb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gliese 667 Cbplaneta pozasłoneczna obiegająca czerwonego karła Gliese 667 C oddalonego około 22,2 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Skorpiona. Planeta Gliese 667 Cb została odkryta w 2009 roku w programie HARPS. Masa tej planety jest co najmniej 5,7 razy większa od masy Ziemi.

Masa Ziemi (M⊕) – pozaukładowa jednostka masy stosowana w astronomii, głównie Układu Słonecznego oraz planet pozasłonecznych typu superziemia. Jej wartość równa jest rzeczywistej masie ZiemiPlaneta pozasłoneczna, egzoplaneta (gr. εξω – exo: poza, na zewnątrz) – planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Guillem Anglada-Escudé at al.. A planetary system around the nearby M dwarf GJ 667C with at least one super-Earth in its habitable zone. „The Astrophysical Journal Letters”. 751 (1), s. L16, 2012-05-20. DOI: 10.1088/2041-8205/751/1/L16 (ang.). 

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Gliese 667 Cb w serwisie The Extrasolar Planets Encyclopaedia (ang.)
  • HARPS odkrył 32 planety
  • Gliese 667 (GJ 667) – układ potrójny gwiazd, znajdujący się w gwiazdozbiorze Skorpiona w odległości około 7 parseków od Ziemi. Składa się z dwóch składników typu widmowego K (pomarańczowych karłów), które okrąża czerwony karzeł posiadający układ planetarny z planetą w ekosferze.HARPS – skrót od angielskiego High Accuracy Radial velocity Planet Searcher, czyli bardzo dokładny poszukiwacz planet pozasłonecznych metodą prędkości radialnej, z dokładnością pomiarów do 1 m/s. Jest to spektrometr zainstalowany na 3,6-metrowym teleskopie w obserwatorium La Silla należącym do ESO. Prędkość radialną mierzy poprzez analizę widma gwiazd.
    Warto wiedzieć że... beta

    DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

    Reklama