• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gliśno Wielkie

  Przeczytaj także...
  Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.Gliśnica (kaszb. Glësnica, niem. Gliesnitz) – mała wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Czarna Dąbrówka. Wieś jest częścią składową sołectwa Rokitki.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Gliśno Wielkie (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Wiôldźé Glisno; niem. Glisno) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim w regionie zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica nad jeziorem Kamieniczno. Wieś jest siedzibą sołectwa "Gliśno Wielkie" w którego skład wchodzi również miejscowość Na Górze. W kierunku północnowschodnim znajduje się wzniesienie Siemierzycka Góra (256 m n.p.m.). Miejscowość jest również placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. Prowadzi tędy również turystyczny szlak turystyczny niebieski Szlak Krainy Lasów i Jezior.

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Borzyszkowy (kaszb. Bòrzëszkòwë lub też Bòrëszkòwë, Bòrzëszczi, Bòrëszkòwa, Bòrzëszkòwò, niem. Borczyskowo, dawniej Borriskowo) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica nad Jeziorem Borzyszkowskim w części Kaszub zwanej Gochami. Wieś jest siedzibą sołectwa "Borzyszkowy" w którego skład wchodzą również miejscowości Biedolewo, Brzósk, Głodowo i Holandia. Wieś jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. W centrum miejscowości znajduje się oryginalny drewniany kościół.

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

  Inne miejscowości z prefiksem Gliś: Gliśnica, Małe Gliśno

  Historia[]

  Gliśno Wielkie jest starym siedliskiem kaszubskiej szlachty zagrodowej. Do 1919 roku miejscowość była pod administracją zaboru pruskiego i nosiła urzędową nazwę niemiecką Glisno. Od zakończenia I wojny światowej wieś ponownie należy do Polski (północne krańce stanowiły ówczesną granicę polsko-niemiecką). W okresie 20. lecia międzywojennego należała do ówczesnego powiatu chojnickiego. Z Gliśna i okolic wywodzi się ród Gliszczyńskich. Podczas okupacji nazistowscy propagandyści niemieccy (w ramach szerokiej akcji odkaszubiania i odpolszczania nazw niemieckiego lebensraumu) zweryfikowali nazwę jako zbyt kaszubską lub nawet polską i przemianowali ją na nowo wymyśloną i bardziej niemiecką - Glissensee. Miejscowy nauczyciel (również wójt Borzyszków) Józef Słomiński został jesienią 1939 zamordowany przez tutejszych Niemców. Jego imię nadano ośrodkowi zdrowia w Lipnicy

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Wojsk (kaszb. Wòjsk lub też Wòjisk, niem. Woysk, dawniej Rekowska Dombrowska) – wieś kaszubska w Polsce w rejonie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica w pobliżu trasy drogi wojewódzkiej nr 212. Wieś jest siedzibą sołectwa "Wojsk" w którego skład wchodzi również miejscowość Wojsk-Skryte.

  Zobacz też[]

 • Borzyszkowy
 • Piaszno
 • Płotowo
 • Wojsk
 • Przypisy

  1. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (ISBN 83-60437-22-X) (ISBN 978-83-60437-22-3)  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zaścianek – wieś lub część wsi zamieszkana przez ubogą szlachtę, nieposiadającą chłopów i własnoręcznie uprawiającą swoją ziemię.
  Małe Gliśno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Glësno, niem. Klein Glisno) – – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy na obszarze Borów Tucholskich.
  Gochy (kaszb. Gòchë) – region w Polsce, będący częścią Kaszub. Region leży na dawnych obszarach historycznego powiatu człuchowskiego (Brzeźno Szlacheckie, Borzyszkowy i Zapceń), tym samym terminem określa się również mieszkańców tego regionu, którzy zamieszkują również kaszubskie wsie w powiecie bytowskim. Gochy graniczą na zachodzie z ziemią miastecką, na południu z północnymi krańcami dzisiejszego powiatu chojnickiego, na wschodzie z Zaborami i na północy z Pojezierzem Bytowskim. Wywodzi się stąd wiele kaszubskich rodów szlachty zaściankowej.
  Pojezierze Bytowskie (kaszb.Bëtowsczé Pòjezerzé) (314.47) – najwyższa (do 256 m n.p.m.) północno-wschodnia część Pojezierza Zachodniopomorskiego. Powierzchnia 1924 km². Region jest w większości zalesiony. Występują liczne niewielkie i średniej wielkości jeziora (największe: Jezioro Bobięcińskie Wielkie 5,39 km²).
  Siemierzycka Góra – najwyższe wzniesienie moreny czołowej na Pojezierzu Bytowskim o wysokości 256,5 m n.p.m., położone w woj. pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów, na południe od Płotowa i na zachód od Rekowa.
  Dwujęzyczne nazewnictwo geograficzne w Polsce – zgodnie z ustawą z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe, etniczne lub posługujące się językiem regionalnym, istnieje możliwość wprowadzenia nazewnictwa geograficznego w językach mniejszości.
  Powiat chojnicki (kasz. Chònicczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Chojnice.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.