• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Glenn Tipton

  Przeczytaj także...
  Edge of the World – drugi solowy album studyjny gitarzysty Glenna Tiptona, znanego przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Judas Priest. Wydany został w 2006 roku nakładem Rhino Records.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Don Airey (ur. 21 czerwca 1948 w Sunderland w Anglii) - od roku 2002 klawiszowiec zespołu rockowego Deep Purple. Wcześniej pracował w takich zespołach jak Gary Moore, Ozzy Osbourne, Judas Priest, Black Sabbath, Jethro Tull, Whitesnake, Colosseum II, Sinner, Michael Schenker, Uli Jon Roth, Rainbow, Divlje Jagode, czy Living Loud, a ostatnio także z grupą Saxon. Współpracował również z Andrew Lloyd Webberem.

  Glenn Raymond Tipton (ur. 25 października 1948 w Blackheath) – brytyjski muzyk rockowy, gitarzysta zespołu Judas Priest.

  Do Judas Priest trafił z zespołu Flying Hat Band, gdzie oprócz gry na gitarze elektrycznej śpiewał i okazyjnie grał na instrumentach klawiszowych. Jest znany ze swoich partii solowych, w które często wplata trudne technicznie zagrania. W jego grze słychać inspirację muzyką neoklasyczną. Tipton tworzy ponadto muzykę do filmów i gier video. W Judas Priest grał w duecie z K.K. Downingiem nieprzerwanie od ponad 35 lat, do momentu jego odejścia z zespołu. Uważany jest za jednego z najlepszych gitarzystów rockowych i heavy-metalowych na świecie.

  Robert Trujillo, właściwie Roberto Agustín Miguel Santiago Samuel Trujillo Veracruz (ur. 23 października 1964 w Santa Monica) – amerykański gitarzysta basowy. Grał w zespołach: Suicidal Tendencies, Infectious Grooves, Black Label Society oraz Ozzy’ego Osbourne’a. Obecnie jest basistą zespołu Metallica, do którego dołączył po nagraniu, a przed wydaniem, płyty St. Anger.Guitar World to miesięcznik muzyczny, wydawany z myślą o gitarzystach. Zawiera przede wszystkim wywiady z muzykami, recenzje albumów i sprzętu muzycznego oraz tabulatury znanych utworów; wydawany jest 13 razy do roku (12 wydań comiesięcznych oraz jedno wydanie wakacyjne).

  Przez wiele lat twórczości, szczególnie w jej wczesnym okresie Tipton używał gitary Fender Stratocaster, najpierw standardowej, później modelu 70's wyposażonego w dwa humbuckery i lustrzaną płytkę ochronną. Używał go między innymi podczas Screaming for Vengeance Tour. We wczesnych latach '80 grał też na na gitarze Gibson SG o podobnym wykończeniu. W połowie lat osiemdziesiątych zaczął używać "kanciastych" gitar firmy Hamer, sygnowanych swoim nazwiskiem: Hamer GT Custom (Wersja czarna z białą obwódką i biała z czarną) i Hamer Phantom GT (brązowa z czarną płytką ochronną i czarna z lustrzaną płytką). Używał niemal wyłącznie wzmacniaczy firmy Marshall – głównie modelu JCM800. Obecnie stosuje zestawienie wielu różnych przedwzmacniaczy pod kontrolerem MIDI.

  Baptizm of Fire – pierwsza solowa płyta Glenna Tiptona, gitarzysty zespołu Judas Priest. Album został wydany 18 lutego 1997 roku, nagrywany był w latach 1994-1996. Wszystkie utwory, poza "Paint It Black" autorstwa Keitha Richardsa i Micka Jaggera, napisał Glenn Tipton.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W 1996 r. ukazał się jego pierwszy solowy album Baptizm of Fire. Materiał nagrywany był w dwóch turach - pierwsza sesja (w której prócz Tiptona uczestniczyli John Entwistle i Cozy Powell nie została przyjęta przez wytwórnię ze względu na zbyt "oldschoolowy" charakter materiału, który, zdaniem managementu, nie sprzedałby się zbyt dobrze. Tipton wszedł więc do studia drugi raz, już z innymi muzykami (wśród nich byli min. Don Airey, i Robert Trujillo), a z materiału nagranego wcześniej, z Entwistlem i Powellem, pozostał tylko utwór "The Healer".

  Judas Priest – brytyjska grupa muzyczna założona w 1969 roku w Birmingham (hrabstwo West Midlands) w Anglii , znana głównie z dwóch gitar prowadzących i mającego dużą skalę głosu wokalisty śpiewającego w sposób operowy. Zespół sprzedał ponad 50 milionów albumów na całym świecie.Marshall Amplification – brytyjska firma projektująca i produkująca wzmacniacze elektroakustyczne. Jej siedziba znajduje się w Bletchley, Milton Keynes. Początkowo wzmacniacze Marshalla były tworzone jako bezpośrednie kopie wzmacniaczy Fendera, jednak wkrótce firma wytworzyła swój własny styl, który stał się popularny zwłaszcza wśród gitarzystów poszukujących cięższego brzmienia.

  W 2004 roku muzyk wraz K.K. Downingiem został sklasyfikowany na 13. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

  W roku 2006 ukazał się niepublikowany wcześniej materiał z nagrań na płytę "Baptizm of Fire", w których uczestniczyli John Entwistle i Cozy Powell, obaj już wówczas (2006) nieżyjący. Płytę zatytułowano "Edge of the World". Ma ona bardziej stonowany charakter i więcej spokojniejszych utworów niż poprzednie wydawnictwo gitarzysty.

  Fender Stratocaster – gitara elektryczna produkowana od 1954 przez firmę Fender, do dziś cenionego potentata w ich produkcji. Powstała z ewolucji poprzedniego modelu firmy - Telecaster, pierwszej gitary pozbawionej pudła rezonansowego. Nazwa wywodzi się z lotnictwa od Boeinga B-52 Stratofortress. Opatentowanie projektu kosztowało Leo Fendera 249,50$ co jest równowartością ok. 1850 dzisiejszych dolarów. Pierwsze modele były produkowane tylko w kolorze sunburst (czyli przypalanym).John Alec Entwistle (ur. 9 października 1944 w Londynie, zm. 27 czerwca 2002 w Las Vegas) – basista, tekściarz, wokalista i klawiszowiec zespołu The Who.

  Instrumentarium[]

  Dyskografia[]

   Zobacz więcej w artykule Judas Priest, w sekcji Dyskografia.
  Albumy solowe
 • Baptizm of Fire (1996)
 • Edge of the World (2006)
 • Gościnnie
 • Samantha Fox Just One Night – "Spirit of America" (1988)
 • Filmografia[]

  Przypisy

  1. Steve Huey: Biografia Glenna Tiptona na stronie allmusic.com (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-06-17].
  2. GUITAR WORLD's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time - Jan. 23, 2004 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-12-07].
  3. Glenn Tipton Guitars (ang.). www.glenntipton.co.uk. [dostęp 2016-01-03].
  4. Joe Charupakorn: Judas Priest: Unleash the Beast (ang.). www.premierguitar.com. [dostęp 2016-01-03].
  5. Dream Deceivers: The Story Behind James Vance vs. Judas Priest (1992) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-01-02].
  6. In a Metal Mood (1996) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-01-02].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona
 • Blackheath - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie West Midlands. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 12 355 osób.Kenneth "K.K." Downing Jr. (ur. 27 października 1951 w West Bromwich w Anglii) – brytyjski muzyk, kompozytor i gitarzysta. W 1969 roku wraz ze szkolnym kolegą Ianem Hillem założył grupę Judas Priest. W 2011 roku po ponad czterdziestu latach występów w Judas Priest Downing opuścił zespół.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gibson SG (Solid Guitar) – popularny model gitary elektrycznej, wprowadzony na początku 1961 przez firmę Gibson. Miała zastąpić Les Paula.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  25 października jest 298. (w latach przestępnych 299.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 67 dni.
  Cozy Powell, właściwie Colin Flooks (ur. 29 grudnia 1947 w Cirencester, zm. 5 kwietnia 1998 koło Bristolu) – brytyjski perkusista rockowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.