Glenn L. Martin Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Glenn L. Martin Companyamerykańska wytwórnia lotnicza założona w 1912 roku przez jednego z pionierów lotnictwa w Stanach Zjednoczonych Glenna Martina. W 1916 firma połączyła się z Wright Company ale już rok później Martin zdecydował się ponownie założyć własną firmę nazwaną raz jeszcze Glenn L. Martin Company. Dwiema pierwszymi konstrukcjami drugiej samodzielnej firmy Martina były bombowce Martin MB-1 i Martin MB-2.

Samolot bombowy (bombowiec) – rodzaj samolotu wojskowego, którego podstawowym przeznaczeniem jest niszczenie obiektów naziemnych lub jednostek pływających nieprzyjaciela za pomocą bomb, ewentualnie pocisków rakietowych.Martin A-22 Maryland (oznaczenie francuskie Martin 167) – amerykański samolot bombowy z okresu II wojny światowej używany przez Francję i Wielką Brytanię

W latach 30. firma zbudowała serię łodzi latających dla US Navy oraz Pan American World Airways (China Clipper). W czasie II wojny światowej w zakładach Martina produkowano między innymi B-26 Marauder, Martin Maryland, PBM Mariner oraz XPB2M Mars.

W 1961 Martin Company połączyła się z American-Marietta Corporation, tworząc Martin Marietta, a w 1995 roku Martin Marietta połączyła się z Lockheed Corporation, tworząc Lockheed Martin.

Przypisy[ | edytuj kod]

Lockheed Martin Corporation (NYSE: LMT) – amerykański koncern zbrojeniowy powstały w 1995 z połączenia korporacji Lockheed i Martin Marietta. Jeden z „wielkiej piątki” amerykańskiego przemysłu obronnego. Zatrudnia ponad 140 tysięcy osób na całym świecie. Siedziba koncernu znajduje się w Bethesda w stanie Maryland.Martin MB-1, powstały w 1918 pierwszy samolot bombowy zaprojektowany w Stanach Zjednoczonych na zamówienie Korpusu Powietrznego Armii Amerykańskiej (USAAC), był to także jeden z pierwszych projektów firmy Martin która została założona w 1917 przez Glenna L. Martina po jego odejściu z firmy Wright-Martin.
Warto wiedzieć że... beta

B-26 Marauder (ang. „maruder”, „rabuś”) – amerykański średni samolot bombowy z okresu drugiej wojny światowej budowany przez zakłady Martin w Baltimore.
Pan American World Airways (w skrócie Pan Am) – nieistniejące amerykańskie linie lotnicze. Firma została założona 14 marca 1927 r. przez majora Henry’ego H. Arnolda w Key West na Florydzie.
Martin NBS-1 – amerykański samolot bombowy z okresu międzywojennego, wersja rozwojowa bombowca Martin MB-1, drugi i ostatni amerykański samolot z początkowym oznaczeniem „MB” (multiple bomber - „wielosilnikowy bombowiec”), a zarazem pierwszy amerykański bombowiec nocny noszący oznaczenie „NBS” (night bombardment, short range - „bombowiec nocny krótkiego zasięgu”).
United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.

Reklama