• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Glenfiddich

  Przeczytaj także...
  Single malt - typ whisky, który jest destylowany w jednej destylarni i wytwarzany w całości z jednego rodzaju słodu, zazwyczaj jęczmiennego (choć zdarzają się także żytnie whisky single malt). Większość whisky single malt wytwarza się z zastosowaniem kotłowego aparatu destylacyjnego.Alembik (łac. alembicus) – dawny sprzęt laboratoryjny w postaci szklanego lub metalowego naczynia - zbiornika, zakończonego szyjką, w której osadzano korek lub specjalną głowicę z wychodzącą z niej zagiętą rurką. Służył do destylacji prostej.
  Whisky (z gaelickiego: uisge beatha - woda życia; w pisowni irlandzkiej i amerykańskiej whiskey) – napój alkoholowy powstały z destylacji zacieru zbożowego i poddawany dojrzewaniu w drewnianych (głównie dębowych) beczkach. Jest kojarzony najczęściej ze Szkocją, produkowany również w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach.

  Glenfiddich (dosł. "dolina jeleni") – szkocka single malt whisky, destylowana i butelkowana przez William Grant & Sons, w destylarni Glenfiddich, w miejscowości Dufftown w Szkocji.

  Historia[]

  W 1886 William Grant założył destylarnię w Dufftown, w dolinie w pobliżu rzeki Fiddich. Whisky Glenfiddich po raz pierwszy napić się można było w Boże Narodzenie 1887.

  Burbon – whiskey amerykańska produkowana z kukurydzy i innych zbóż (żyto, słodowany jęczmień). Zawartość kukurydzy wynosi min. 51% (najczęściej ok. 70%). Burbon jest leżakowany w świeżych beczkach dębowych, co nadaje mu charakterystyczny smak. Produkowany jest od XVIII wieku.Speyside Single Malts – szkockie single malt whiskies, dystylowane w Strathspey, regionie wokół rzeki Spey w Moray i Badenoch and Strathspey, w północno-wschodniej części Szkocji.

  W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku wiele małych destylarni zbankrutowało lub zostało wykupionych. Grant & Sons ocalał, stosując strategię ekskluzywnej marki i wprowadzając szkocką single malt na rynek międzynarodowy. Pomysł ten sprawdził się i Glenfiddich jest w chwili obecnej najlepiej sprzedającą się whisky single malt na świecie, z udziałem w rynku ok. 20% i będąc dostępna w 180 krajach.

  Sherry, także jerez, xeres – hiszpańskie wino wzmocnione (ok. 16-20% alkoholu) pochodzące z Andaluzji, z rejonu Jerez de la Frontera. Od wieków sherry było popularne w Anglii, stąd angielska nazwa tego trunku.Boże Narodzenie, Narodzenie Pańskie – w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.

  Destylarnia Glenfiddich była pierwszym zakładem, który w 1969 roku otworzył własny Visitor Centre. Według danych z 2002 roku rocznie odwiedzało ją około 125 tysięcy gości.

  Produkcja[]

  Miedziane alembiki w destylarni

  Glenfiddich to jedyna szkocka whisky z tego rejonu destylowana, leżakowana i butelkowana w jednym miejscu. Destylarnia jest także jedyną w Szkocji, która używa do produkcji wody z pojedynczego źródła ("Robbie Dhu").

  Glenfiddich dojrzewa w dębowych beczkach po rumie kubańskim (w przypadku "Gran Reserva"), po burbonie z USA (w przypadku "Ancient Glenfiddich") lub po sherry z Hiszpanii.

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Rum – napój alkoholowy o wysokiej zawartości alkoholu (37,5%-81%) wytwarzany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy.
  Glenfiddich 12yo

  Butelkowanie[]

  Glenfiddich jest butelkowana po 12, 15, 18, 21 i 30 latach. Wyprodukowano także kilka serii specjalnych, w tym:

 • Glenfiddich 40 Year Old (z beczek napełnionych w 1963)
 • Glenfiddich 50 Year Old
 • Glenfiddich 1937 (butelkowana w 2001, czyli 64 letnia, ponieważ lata spędzone w butelce nie liczą się)
 • Przypisy

  Zobacz też[]

 • Lista destylarni w Szkocji
 • Lista gatunków whisky
 • Speyside single malts
 • Linki zewnętrzne[]

 • Glenfiddich.com (en)
 • Glenfiddich Whisky (en) - informacje o whisky
 • (en) ciekawostki o Glenfiddich
 • Dufftown (gael. Baile Bhainidh) - miasto w Wielkiej Brytanii, w Szkocji. Początkowo miasto nazywało się Mortlach, jednak w XIX wieku hrabia Fife zmienił nazwę miasta na obecną.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.