• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Glee  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Jayma Suzette Mays (ur. 16 lipca 1979 w Grundy) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Znana głównie z epizodycznych ról w licznych serialach telewizyjnych, np. Pushing Daisies, Heroes czy Ugly Betty. Od 2009 roku, odgrywa rolę ogarniętej mizofobią szkolnej psychoterapeutki, Emmy Pillsbury, w serialu komediowym stacji FOX Glee.Ian Brennan (ur. 1978) − amerykański scenarzysta, aktor, reżyser i producent telewizyjny, współtwórca serialu telewizji Fox Glee, za realizację którego został wyróżniony nagrodą AFI oraz nominacjami do nagród Emmy, BAFTY oraz Gildii Scenarzystów Amerykańskich.
  Emisja[ | edytuj kod]

  Premiera[ | edytuj kod]

  Balon promujący serial Glee w Nowym Jorku

  Pilotażowy odcinek miał premierę w dniu 19 maja 2009 roku po programie American Idol. Miał on oglądalność 9,62 mln. Dalsza część pierwszego sezonu była emitowana od 9 września 2009 roku.

  19 kwietnia 2013 Fox przedłużył serial o piąty i szósty sezon.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.

  Emisja w Polsce[ | edytuj kod]

 • Polska premiera serialu odbyła się 18 lutego 2011 roku na kanale FOX HD o 21:00. Każdy nowy odcinek pojawiał się w piątek o tej samej godzinie. Od 6 maja 2011 roku pokazywane były 2 odcinki Glee, w piątek o 21.00 oraz o 22.00. Finał pierwszego sezonu został wyemitowany 10 czerwca 2011 roku. Od 28 czerwca 2011 roku serial emitowany był ponownie – od poniedziałku do piątku o godzinie 19.00 (powtórki o 9.35 i 14.10). 12 września 2011 roku na kanale FOX HD odbyła się premiera 2 sezonu serialu. Finał drugiego sezonu został wyemitowany 6 lutego 2012 roku.
 • Od 11 września 2011 roku do 3 marca 2012 roku pierwszy sezon serialu Glee emitowany był także na kanale TVP1. Do 30 października 2011 roku emisja odbywała się w niedziele ok. 15.00 (odcinki 1-8), a od 4 listopada 2011 roku w piątki o 15.30 (odcinki 9-22). 2 czerwca 2013 TVP1 rozpoczęła powtórkową emisję pierwszego sezonu emitując po dwa odcinki serialu najpierw po godzinie 23:00, a później 22:00. Od 14 lipca 2013 emitowano po trzy odcinki serialu.
 • W 2020 wszystkie 6 sezonów jest dostępna w formie VOD w ramach serwisów Fox Play (dostępnego w ramach abonamentu sieci kablowych oraz min. platformy Canal+ i Canal+ przez internet), Amazon Prime Video, oraz Netflix.
 • Oglądalność na świecie[ | edytuj kod]

  Glee emitowany był w większości krajów świata.

  Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Ameryka[ | edytuj kod]

  W Ameryce serial emitowały stacje City i Global Television Network w Kanadzie. Ponadto emisji Glee podjęły się telewizje w Ameryce Środkowej oraz w Brazylii;

  Australia i Oceania[ | edytuj kod]

  W Australii, cała obsada odbyła turę promocyjną przed pierwszą emisją we wrześniu 2009; w Nowej Zelandii; w Fidżi;

  Afryka[ | edytuj kod]

  W Afryce Południowej;

  Adam Shankman (ur. 27 listopada 1964) – amerykański reżyser, tancerz, aktor, a także producent filmowy. Jest jurorem i choreografem w programie So You Think You Can Dance (sezon 3 i 4) – amerykańskiej wersji You Can Dance – Po prostu tańcz. Pracował nad choreografią jednego z tournée girlsbandu Spice Girls, a także nad choreografią realizowanych przez niego teledysków (m.in. I’m Your Baby Tonight Whitney Houston). Tańczył w teledyskach takich osób jak Janet Jackson czy Paula Abdul. Garrett Lerner − amerykański scenarzysta oraz producent telewizyjny. W latach 2007−2012 producent wykonawczy serialu telewizji Fox Broadcasting Company Dr House. Był też autorem scenariuszy serialu, a za swoją pracę został wyróżniony trzema nominacjami do nagrody Emmy oraz nagrodą Gildii Scenarzystów Amerykańskich. Jego stałym partnerem zawodowym jest Russel Friend.

  Europa[ | edytuj kod]

  w Bułgarii; w Irlandii; w Anglii; w Finlandii; w Szwecji; w Norwegii; w Portugalii; We Włoszech; w Niemczech; w Danii; w Hiszpanii; we Francji; w Rosji; w Holandii; w Gruzji; w Czechach; w Polsce.

  Azja[ | edytuj kod]

  W Turcji; na Filipinach; w Japonii; w Indiach; w Malezji; w Singapurze; w Indonezji

  Spuścizna[ | edytuj kod]

  Glee uznany został za serial niosący przekaz, pomagający zaakceptować młodym odbiorcom samego siebie. Aktor Darren Criss stwierdził, że pamięć o serialu "przetrwa lata dzięki kolejnym pokoleniom".

  Ryan Patrick Murphy (ur. 30 listopada 1965 w Indianapolis) – amerykański filmowiec, pracujący jako scenarzysta, reżyser, producent filmowy i twórca serialowy. Tworzy przede wszystkim w branży serialowej, choć pracował także nad kilkoma filmami. Znany przede wszystkim z seriali Bez skazy, Glee, American Horror Story i American Crime Story. Laureat czterech nagród Emmy. Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

  W marcu 2021 roku ogłoszono, że 8 kwietnia na platformie VOD Hulu odbędzie się transmisja z 32. ceremonii wręczenia nagród GLAAD, a jej częścią będzie uroczyste spotkanie z obsadą serialu. Aktorzy uczczą pamięć tragicznie zmarłej Nayi Rivery (serialowej Santany Lopez), a poświęcony postaci segment będzie okazją do dyskusji na temat osób LGBTQ i queerowych Latynosów w obecnie oglądanych serialach.

  Złoty Glob za najlepszy serial komediowy lub musical - jedna z telewizyjnych kategorii nagrody Złote Globy, przyznawana od 1969r. przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Jest przyznawana serialom telewizyjnym z pogranicza komedii i musicalu.Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rasa człowieka (również odmiana człowieka) - termin, który zwykle odnosi się do kategoryzacji populacji ludzkich na grupy w zależności od cech dziedzicznych. Jest to system klasyfikacji ludzi na duże i odrębne populacje lub grupy ze względu na dziedziczne cechy zewnętrzne (fenotyp), geograficzne pochodzenie, kulturę, historię, język, wygląd zewnętrzny, etniczność i status społeczny. Na początku XX wieku termin ten był często stosowany w znaczeniu taksonomicznym, w celu podkreślenia genetycznego zróżnicowania ludzkich populacji określonych przez fenotyp.
  62. ceremonia wręczenia nagród Emmy odbyła się 29 sierpnia 2010 roku w Nokia Theatre w Los Angeles w Kalifornii. Nominacje do nagród zostały ogłoszone 8 lipca 2010. Ceremonię poprowadził amerykański komik Jimmy Fallon.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Jessalyn Gilsig (ur. 30 listopada 1971 w Montrealu w prowincji Quebec) – kanadyjska aktorka, znana głównie z ról Meredith Gordon w serialu NBC Herosi oraz Lauren Davis w serialu FOX Boston Public.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  67. ceremonia wręczenia Złotych Globów odbyła się w niedzielę 17 stycznia 2010 roku w Beverly Hilton Hotel. Ceremonię transmitowała stacja NBC. Galę poprowadził Ricky Gervais.
  Amazon Prime Video – amerykańska platforma wideo na życzenie, oferująca dostęp do filmów i seriali poprzez media strumieniowe. Usługa została uruchomiona w 2006 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.