• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Glastonbury Festival

  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Somerset (IPA /ˈsʌmɚˌsɛt/) – hrabstwo niemetropolitalne w południowo-zachodniej Anglii, składające się z pięciu dystryktów, a jako hrabstwo ceremonialne obejmujące dodatkowo dwie jednolite jednostki administracyjne. Ośrodkiem administracyjnym jest Taunton.
  Pilton – wieś w Anglii, w hrabstwie Somerset, w dystrykcie Mendip. Leży 32 km na południe od miasta Bristol i 176 km na zachód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 935 mieszkańców.

  Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts, znany również jako Glastonbury lub Glasto – jeden z największych na świecie festiwali muzycznych odbywający się w pobliżu wsi Pilton w hrabstwie Somerset w Anglii.

  Podczas festiwalu odbywają się koncerty zespołów i wykonawców z gatunków szeroko pojętego rocka oraz muzyki alternatywnej. Ponadto organizowane są wystawy, przedstawienia teatralne i cyrkowe, pokazy tańca oraz wiele innych.

  Pendulum – australijski zespół tworzący muzykę łączącą gatunki drum and bass oraz rocka elektronicznego, szerszej publiczności znany z produkcji utworu "Fasten Your Seatbelt" oraz remiksu piosenki zespołu the Prodigy "Voodoo People". Zespół został założony w australijskim Perth w 2002 roku, a jego pierwszy singiel, "Vault", ukazał się w 2003 roku. Po wydaniu kilku kolejnych singli Pendulum wydał w 2005 roku swoją debiutancką płytę, Hold Your Colour. Drugi album wydany w 2008 roku, In Silico, niósł za sobą dużą zmianę w stylu muzycznym Pendulum - zespół jak dotąd tworzył muzykę spod gatunku drum and bass, nowy album można było zaś sklasyfikować jako elektroniczny rock. Trzeci i ostatni album studyjny pt. Immersion ukazał się 24 maja 2010. W 2012 roku grupa ogłosiła przerwę w koncertowaniu i wydawaniu nowych piosenek (hiatus), a członkowie Rob Swire i Gareth McGrillen skupili się na swoim projekcie Knife Party. 21 Sierpnia 2013 roku na Twitterze wokalisty zespołu pojawił się wpis informujący o tym, że ich następny album ukaże się prawdopodobnie w przyszłym roku.Radiohead – brytyjski zespół rockowy założony w 1986 roku pod nazwą On a Friday. Od 1991 roku zespół występuje pod obecną nazwą.

  Historia[]

  Napis Love umieszczony na polu festiwalu inspirowany albumem Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band grupy The Beatles

  Pierwszy festiwal odbył się 19 września 1970, zainicjowany przez Michaela Eavisa. Podczas koncertu wystąpili m.in. Marc Bolan, Keith Christmas, Stackridge, Al Stewart. W cenę biletu opiewająca na 1 funta wliczone było również mleko pochodzące z pobliskiej farmy.

  Arctic Monkeys – brytyjski zespół, zaliczany do muzyki indierockowej. Powstał w 2002 roku na przedmieściach Sheffield – High Green.Amy Jade Winehouse (ur. 14 września 1983 w Londynie, zm. 23 lipca 2011 tamże) – angielska wokalistka soul, jazz i R&B oraz autorka tekstów piosenek.

  W 1995 został zrealizowany film dokumentalny o festiwalu zatytułowany Glastonbury the Movie w reżyserii Williama Beatona, Robina Mahoneya oraz Matthew Salkelda. Film zawiera m.in. występy takich wykonawców jak Ozric Tentacles, Porno for Pyros, Spiritualized czy Omar.

  W 2005 festiwal objął 3,6 km² powierzchni, na której wystąpiło 385 wykonawców gromadząc 150 000 publiczność. W 2007 roku podczas Glasto wystąpiło 700 wykonawców na 80 scenach gromadząc 177 000 widzów.

  Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles, wydanej 1 czerwca 1967 roku (zob. 1967 w muzyce). Zawiera 13 utworów utrzymanych w stylu psychodelicznego rocka. Album został sklasyfikowany w 2003 roku przez magazyn Rolling Stone na 1. miejscu w rankingu „500 najlepszych albumów wszech czasów”. Była uznawana za najważniejszą płytę koncepcyjną w historii obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Pet Sounds The Beach Boys.R.E.M. – amerykańska grupa rockowa powstała w Athens w 1980 roku. 21 września 2011 roku grupa podjęła decyzję o zakończeniu działalności po 31 latach istnienia zespołu.

  Wykonawcy[]

  Pole namiotowe na festiwalu Glastonbury

  Na przestrzeni lat podczas festiwalu wystąpili m.in. tacy wykonawcy jak: Lana Del Rey, Amy Winehouse, Radiohead, Coldplay, Björk, Arcade Fire, Arctic Monkeys, Kasabian, The Fratellis, Bloc Party, Fatboy Slim, Joe Cocker, Van Morrison, Hawkwind, New Order, The Pixies, Sinéad O’Connor, Fishbone, Robert Plant, Manic Street Preachers, Rage Against the Machine, The Prodigy, Placebo, Muse, The Chemical Brothers, Oasis, Franz Ferdinand, Pendulum, Moby, Portishead, R.E.M., U2, Bruce Springsteen, Gorillaz, Imagine Dragons, Faithless czy The Cure.

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Robert Anthony Plant CBE (ur. 20 sierpnia 1948 w West Bromwich) – brytyjski wokalista rockowy i autor tekstów, frontman zespołu Led Zeppelin.

  Przypisy

  1. GLASTONBURY FESTIVAL: 43 YEARS, 30 FESTIVALS, 30 FACTS (ang.). www.gigwise.com. [dostęp 2016-08-18].
  2. Glastonbury Festivals - Areas - Shangri-la (ang.). www.glastonburyfestivals.co.uk. [dostęp 2012-03-01].
  3. Glastonbury the Movie (1995) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2012-03-01].
  4. Glastonbury Festival 2005 (ang.). www.glastonburyfestivals.co.uk. [dostęp 2012-03-01].
  5. Glastonbury Festival - Extra Glastonbury Tickets Snapped Up (ang.). www.contactmusic.com. [dostęp 2012-03-01].

  Bibliografia[]

 • Shearlaw, John; Aubrey, Crispen (2005). Glastonbury Festival Tales. Ebury Press. ISBN 0-09-189763-7.
 • Naylor, Royston (2002). Stone Free: A Photographic Trip Through 10 Years of Glastonbury Festival. Southgate publishers. ISBN 1-85741-145-5.
 • McKay, George (2000) Glastonbury: A Very English Fair. London: Victor Gollancz. ISBN 0-575-06807-8
 • Linki zewnętrzne[]

 • Glastonbury Festival (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Van Morrison, właśc. George Ivan Morrison (ur. 31 sierpnia 1945 w Belfaście) − północnoirlandzki kompozytor, piosenkarz rockowy, multiinstrumentalista i poeta. Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego.U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.
  Fishbone – grupa muzyczna grająca mieszankę punk rock, indie rock, ska punk i funky, założona w 1979 r. w Los Angeles.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Bloc Party – angielska grupa rockowa powstała w 2002 r. Poprzednie nazwy zespołu to: Superheroes of BMX, The Angel Range, Diet oraz Union. Obecna nazwa została ustalona we wrześniu 2003 roku. Pochodzi ona od słów block party (mały, organizowany przez społeczność osiedlową festiwal, na którym występują okoliczne grupy muzyczne). Jak zaznacza sama grupa, brak litery "K" w nazwie jest spowodowany jedynie względami estetycznymi, nie zaś aluzją do Soviet Bloc (blok socjalistyczny) czy Bloc Québécois (Blok Quebecu).
  New Order – brytyjski zespół muzyczny założony w Manchesterze w 1980 roku przez członków Joy Division tuż po samobójczej śmierci wokalisty Iana Curtisa. Początkowo wykonywał muzykę zbliżoną do dokonań zespołu Curtisa, później wypracował oryginalne brzmienie będące połączeniem elementów muzyki gitarowej i elektronicznej. Zespół rozpadł się w 2007 roku, po odejściu jednego z jego założycieli Petera Hooka.
  Hawkwind – brytyjska grupa rockowa powstała w 1969 i aktywna do początków XXI wieku. Grupa zaliczana jest do gatunku hard rocka i była prekursorem takich stylów jak space rock, heavy metal. W okresie swej największej popularności grupa skutecznie konkurowała z takimi gigantami sceny rockowej jak Pink Floyd, Emerson, Lake and Palmer i Led Zeppelin. Grupa przeszła przez olbrzymią, nawet jak na rockowe standardy, liczbę zmian personalnych, zachowując jednak swe zasadnicze brzmienie.
  Moby właściwie Richard Melville Hall (ur. 11 września 1965 w Harlemie w Nowym Yorku) - amerykański wokalista, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista oraz producent muzyczny. Zajmuje się szeroko rozumianą muzyką klubową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.