• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gladiator - film 2000  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Russell Crowe (ur. 7 kwietnia 1964 w Wellington, Nowa Zelandia) – urodzony w Nowej Zelandii australijski aktor filmowy.Sir Derek George Jacobi (ur. 22 października 1938 w Londynie) – brytyjski aktor i reżyser. Za swoje zasługi dla teatru w 1994 roku otrzymał tytuł szlachecki.

  Gladiatorfilm kostiumowy produkcji USA z 2000 roku w reżyserii Ridleya Scotta, którego akcja dzieje się w czasach starożytnego Rzymu. Obok postaci historycznych, jak cezar Marek Aureliusz czy jego syn Kommodus, występują też postacie fikcyjne jak Juba, czy też generał Maximus (ma on jednak kilka pierwowzorów historycznych).

  Gladiatorzy (org. Held der Gladiatoren) – telewizyjny film powstały w koprodukcji niemiecko-austriackiej w 2003 roku. Prawdopodobnie był inspirowany filmem Gladiator, gdyż ma podobną tematykę. Robert Oliver Reed (ur. 13 lutego 1938 w Wimbledonie, zm. 2 maja 1999 w Valetcie) − angielski aktor filmowy i telewizyjny.

  Inspiracją do filmu był między innymi obraz Jean-Léon Gérôme z 1872 pod tytułem Pollice verso. Gladiator zarobił ponad 457 milionów $ przy budżecie 103 milionów $.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Russell Crowe – Maximus Decimus Meridus
 • Joaquin Phoenix – cesarz Kommodus
 • Connie NielsenLucylla
 • Oliver Reed – Proximo
 • Richard Harris – cesarz Marek Aureliusz
 • Derek Jacobi – senator Grakchus
 • Djimon Hounsou – Juba
 • Ralf Möller – Hagen
 • Spencer Treat Clark (ur. 24 września 1987 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, były aktor dziecięcy. Znany jest m.in. z ról w takich produkcjach jak Gladiator, Rzeka tajemnic i Niezniszczalny. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Joaquin Phoenix (ur. 28 października 1974 w San Juan, Portoryko) – amerykański aktor filmowy, brat przedwcześnie zmarłego aktora Rivera Phoenixa, jak również Rain Phoenix, Liberty Phoenix i Summer Phoenix.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Pretorianie (łac. praetoriani, Praetoriae Cohortes) – kohorty pretoriańskie. Nazwa oddziałów pochodzi od słowa praetorium, oznaczającego namiot dowódcy w obozie.
  Djimon Gaston Hounsou (ur. 24 kwietnia 1964 w Kotonu, Benin) – aktor, tancerz i model amerykański benińskiego pochodzenia nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za role w filmach Nasza Ameryka (2004) i Krwawy diament (2007).
  Kartagina Nowe Miasto (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt-ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) – starożytne miasto-państwo w północnej Afryce na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu dzisiejszego Tunisu, założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Bardzo ważny ośrodek handlowy i polityczny.
  Sven-Ole Thorsen (ur. 24 września 1944 w Kopenhadze) – duński aktor filmowy i telewizyjny, kaskader, kulturysta i producent filmowy.
  Marek Noniusz Makrinus (łac. Marcus Nonius Macrinus) – dowódca kampanii wojennych cesarza Marka Aureliusza i rzymski prokonsul w Azji. W filmie Ridleya Scotta (Gladiator) historia Marka Noniusza Makrinusa posłużyła za kanwę postaci Maximusa Decimusa Meridiusa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.