• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gizela Nebenzahl-Wistreich

  Przeczytaj także...
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Salon – czasowa wystawa, prezentowana publicznie, przedstawiająca dorobek współczesnych artystów. Salony organizowane są cyklicznie, przeważnie przez instytucje.
  Władysław Jarocki (ur. 6 czerwca 1879 r. w Podhajczykach koło Trembowli, zm. 7 lutego 1965 r. w Krakowie) – polski malarz zajmujący się głównie tematyką huculską, podhalańską i tatrzańską. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

  Gizela Nebenzahl-Wistreich (ur. 24 czerwca 1906 w Krakowie, zm. w okresie II wojny światowej) – polska malarka pochodzenia żydowskiego.

  Edukacja i charakterystyka twórczości[]

  Była córką Maurycego i Róży. Uczęszczała do gimnazjum realnego (5 klas) w Wiedniu. Sztuki malarstwa uczyła się na Wiener Frauen-Akademie, w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. Ludwiki Mehofferowej oraz w latach 1927-1932 w Akademii Sztuk Pięknej w Krakowie. Jej nauczycielami byli Władysław Jarocki, Józef Mehoffer i Wojciech Weiss. Od 1934 roku należała do Zawodowego Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. Mieszkała w Katowicach

  Józef Mehoffer (ur. 19 marca 1869 w Ropczycach, zm. 8 lipca 1946 w Wadowicach) – polski malarz, witrażysta, grafik, jeden z najbardziej wyrazistych przedstawicieli Młodej Polski.Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Malowała głównie pejzaże, portrety i sceny we wnętrzach. Posługiwała się ograniczoną gamą barw, których wydobywała interesujące niuanse.

  Wystawy i działalność artystyczna[]

  Pierwsze swoje prace pt. Pejzaż, Dziewczynka, Zassów, Brenna i Zwardoń zaprezentowała w 1934 roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie na wystawie prac Wojciecha Weissa i jego uczniów, i na Salonie. Tego samego roku jej prace można było zobaczyć na wystawie malarzy należących do Zrzeszenia Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy. W kolejnych latach swoje prace wystawiała w Katowicach, w lokalu Loży Concordia (1935); na wystawie "Przed zimą" w Klubie Artystów w Katowicach, zorganizowanej przez Śląskie Towarzystwo Wystaw i Propagandy Gospodarczej zaprezentowała trzy obrazy olejne, m.in. Pejzaż zimowy (1937) oraz prace pt. Pejzaż i Akt na II Salonie Zawodowego Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie (1939).

  Przypisy

  1. Styrna 2009 ↓.
  2. PSB 1998 ↓, s. 34.
  3. Styrna 2009 ↓, s. 288.

  Bibliografia[]

 • Natasza Styrna: Zrzeszenie Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy w Krakowie (1931-1939). Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2009. ISBN 978-83-7543-091-2. (pol.)
 • pod redakcją Katarzyny Mikockiej-Rachubowej i Małgorzaty Biernackiej: Słownik Artystów Polskich i obcych w Polsce działających Tom VI N-Pc. Warszawa: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 1998. ISBN 83-85938-47-8. (pol.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.