• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giwat Szemu’el

  Przeczytaj także...
  Stade (dolnoniem. Stood) - miasto powiatowe w Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia, siedziba powiatu Stade. W 2001 liczyło 45 152 mieszkańców, w 2005 - 45 928, a w 2008 45 918 mieszkańców.Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.
  Dubna (ros. Дубна) – miejscowość w centralnej europejskiej części Rosji, około 125 km na północ od Moskwy nad Wołgą.

  Giwat Szemu’el (hebr.: גבעת שמואל) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.

  Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Gusz Dan, w otoczeniu miast Bene Berak, Petach Tikwa, Kirjat Ono i Ramat Gan.

  Historia[]

  Osada została założona w 1944, a w 1948 otrzymało status samorządu lokalnego.

  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

  W 2007 otrzymała prawa miejskie.

  Demografia[]

  Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2008 roku w mieście żyło 20,2 tys. mieszkańców, wszyscy Żydzi.

  Populacja miasta pod względem wieku:


  Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

  Edukacja[]

  W mieście znajduje się szkoła podstawowa Yigal Alon oraz szkoła średnia Alon. Ze szkół religijnych są tutaj: Moreshet Menahem Religious School.

  Uniwersytet Bar-Ilan (hebr. אוניברסיטת בר אילן) w Ramat Gan jest jedną z największych wyższych uczelni w Izraelu.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W mieście znajduje się religijne centrum edukacyjne Chabad of Giv'at Shmuel.

  Przy południowej granicy miasta znajduje się kompleks budynków Uniwersytetu Bar-Ilan w mieście Ramat Gan. Uczy się tutaj prawie 26 tys. studentów.

  Sport[]

  Miasto słynie z drużyny koszykarskiej Makkabi Giwat Szemu’el, która prowadzi rozgrywki w pierwszej lidze izraelskiej.

  Komunikacja[]

  Wzdłuż zachodniej granicy miasta przebiega autostrada nr 4 ISR-HW4Blue.png (Erez-Kfar Rosz ha-Nikra. W kierunku południowym wychodzi lokalna droga, którą można dojechać do miasta Qiryat Ono i drogi nr 471 ISR-HW471.png, którą można pojechać na wschód do miasta Petach Tikwa.

  Gusz Dan (hebr. גוש דן) – obszar metropolitalny w Izraelu, obejmujący dzielnice Tel Awiwu, sąsiednie miasta Dystryktu Tel Awiwu jak i Dystryktu Centralnego. Jest on położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest to największy wielkomiejski obszar w Izraelu, z populacją oszacowaną na około 3,870,100 mieszkańców.Kirjat Ono (hebr. קריית אונו; arab. كريات أونو; ang. Kiryat Ono) – miasto położone w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w zespole miejskim Gusz Dan.

  Miasta partnerskie[]

 • Niemcy Stade, Niemcy
 • Polska Gołdap, Polska
 • Rosja Dubna, Rosja
 • Przypisy

  1. Mo'atza Mekomit Giv'at Shemuel (ang.). W: Flags Of The World [on-line]. [dostęp 2 stycznia 2009].
  2. Israel Central Bureau of Statistics (ang.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2 maja 2008].
  3. Chabad of Giv'at Shmuel (ang.). W: Chabad Centers [on-line]. [dostęp 2 stycznia 2009].
  4. Bar Ilan University (ang.). W: Bar Ilan University [on-line]. [dostęp 31 grudnia 2008].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne Giwat Szemu’el Google Maps
 • Mapa Giwat Szemu’el Amudanan
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Samorząd lokalny w Izraelu (hebr. מועצה מקומית‎, Moetza Mekomit) jest instancją lokalnej władzy samorządowej, która odpowiada za administrację nad miejscowością zbliżoną wielkością do miasta, ale bez niezbędnej liczby mieszkańców i innych wymogów by uzyskać prawa miejskie.Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Centralne Biuro Statystyki Izraela (hebr. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) jest izraelskim biurem rządowym, utworzonym w celu tworzenia statystyk pomocnych przy poznawaniu różnych zagadnień związanych z Izraelem. W skrócie jest nazywana CBS.
  Równina Szaron (hebr. השרון, HaSharon) – wąska nizina w Izraelu, nad Morzem Śródziemnym. Długość niziny 180 km, szerokość 6-20 km.
  Kirjat Ono (hebr. קריית אונו; arab. كريات أونو; ang. Kiryat Ono) – miasto położone w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w zespole miejskim Gusz Dan.
  Gołdap (niem. Goldap, lit. Geldapė) – miasto uzdrowiskowe w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gołdap, leży na terenie historycznej krainy Litwa Mniejsza. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego a w latach 1999-2001 do powiatu olecko-gołdapskiego. Siedziba władz powiatu gołdapskiego od 1 I 2002 r.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.