• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giwat Brenner

  Przeczytaj także...
  Samorząd regionu w Izraelu - organ samorządowej władzy lokalnej, która zarządza różnorodnymi zespołami osad wiejskich położonych w danej okolicy.Jafa, Jafo, Jaffa (hebr. יפו, Yafo; arab. يافا, Yāfā) – dzielnica Tel Awiwu-Jafy, w 1949 roku połączona z Tel Awiwem w jedno miasto.
  Ruch Kibucowy (hebr. התנועה הקיבוצית, Ha-Tenu’a ha-Kibbucit) – największy w Izraelu centralny organ reprezentujący kibuce w kontakcie z władzą państwową oraz zapewniający kibucom i ich członkom usługi związane z różnymi aspektami życia. Wyrażenie ruch kibucowy jako nazwa pospolita odnosi się do ogółu zjawisk związanych z zakładaniem kibuców w ramach osadnictwa żydowskiego na Ziemi Izraela.

  Giwat Brenner (hebr. גבעת ברנר) – kibuc położony w samorządzie regionu Brenner, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Na południowy wschód od kibucu znajduje się duża baza sił powietrznych izraelskiej armii.

  Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).

  Historia[ | edytuj kod]

  Kibuc został założony w 1928 przez imigrantów z Polski, Rosji i Niemiec. Nazwany na cześć pisarza Josefa Chajjima Brennera, który zginął w trakcie arabskich rozruchów w Jafie w 1921.

  Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Gospodarka kibucu opiera się na rolnictwie.

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Przy kibucu przebiega droga ekspresowa nr 40 ISR-HW-40.svg (Kefar Sawa-Ketura).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  הרפת העגולה חזית גבעת ברנר עידן ח.JPG
 • Zdjęcie satelitarne kibucu Giwat Brenner Google Maps
 • Mapa kibucu Giwat Brenner
 • Warto wiedzieć że... beta

  Ketura (hebr. קטורה) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Chewel Elot, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).
  Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.
  Samorząd Regionu Brenner (hebr. מועצה אזורית ברנר) – samorząd regionu położony w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Droga ekspresowa (niem. Schnellstraße, autostrasse, ang. expressway) - droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, na ogół posiadająca wyłącznie wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi ją innymi drogami transportu lądowego i wodnego.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.