• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giverny

  Przeczytaj także...
  Musée des impressionnismes Giverny (Muzeum Impresjonizmów w Giverny) – muzeum sztuki położone w Giverny, poświęcone historii impresjonizmu i jego wpływowi na późniejsze kierunki w malarstwie, a także historii impresjonizmu w Giverny i w dolinie Sekwany. Liczna mnoga w nazwie francuskiej (impressionnismes) wskazuje na wielość i różnorodność tendencji w ramach tego kierunku.Normandia (fr. Normandie, nd. Normaundie; Ziemia Ludzi Północy) – region administracyjny w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Jego powierzchnia pokrywa się mniej więcej z krainą historyczną o tej samej nazwie. Region został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Górnej i Dolnej Normandii. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Rouen.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Giverny – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Eure.

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 548 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 85 osób/km² (wśród 1421 gmin Górnej Normandii Giverny plasuje się na 422 miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 574).

  W miasteczku znajduje się dom z ogrodem, w którym francuski malarz-impresjonista Claude Monet spędził część swego życia. Miejsce to (Fondation Claude Monet) udostępniane jest do zwiedzania. Przy znajdującym się w Giverny kościele Sainte-Radegonde znajduje się grób Moneta, który zmarł tu w 1926 r. Ponadto w Giverny znajduje się Musée des impressionnismes.

  Górna Normandia (fr. Haute-Normandie) – region administracyjny w północnej Francji, obejmujący wschodnią część historycznej Normandii. Graniczy z regionami: od wschodu z Pikardią i Île-de-France, od południa z Regionem Centralnym, od zachodu z Dolną Normandią a od północy z wodami kanału La Manche. Pojawiały się kiedyś propozycje połączenia go z sąsiednią Dolną Normandią. Dzieli się na dwa departamenty: Eure i Sekwana Nadmorska.

  Bibliografia[]

 • Insee
 • Linki zewnętrzne[]

 • Panoramy z Giverny (fr.)
 • Fondation Monet • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.