• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giuseppe w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Kazimierz Meres (ur. 11 czerwca 1920 w Bielsku-Białej, zm. 1 marca 2003 w Warszawie) — polski aktor teatralny i filmowy.Zbigniew Hubert Cybulski (ur. 3 listopada 1927 w Kniażach k. Stanisławowa, zm. 8 stycznia 1967 we Wrocławiu) – polski aktor teatralny i filmowy, uważany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski. Jego największym osiągnięciem filmowym jest rola Maćka Chełmickiego w filmie Popiół i diament z 1958 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy. 8 stycznia 1967 wpadł pod koła pociągu na terenie wrocławskiego dworca kolejowego i doznał ciężkich obrażeń. Zmarł w szpitalu tego samego dnia.
  Wrocław Główny – dworzec kolejowy i największa z osobowych stacji kolejowych we Wrocławiu. Jeden z nielicznych w Polsce, który ma halę peronową. Położony na liniach kolejowych prowadzących z południowego wschodu (Opole oraz Lubliniec) i południa (Świdnica oraz Kłodzko) na zachód (Jelenia Góra oraz Legnica), północ (Poznań) i północny zachód (Głogów), a przez stację Wrocław Nadodrze – na północny wschód (Oleśnica).

  Giuseppe w Warszawie – polski film komediowy z 1964 w reż. Stanisława Lenartowicza.

  Plenery: Wrocław (Dworzec Główny), Warszawa.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Giuseppe Santucci, włoski żołnierz, jedzie z frontu wschodniego na urlop. W Polsce na pociąg, którym jechał, napadają partyzanci, a on ucieka do lasu. Następnego dnia wsiada do pociągu osobowego, gdzie poznaje Marię. Gdy pociąg dojeżdża do Warszawy, robi się zamieszanie, ponieważ Niemcy urządzają łapankę. Włoski żołnierz spostrzega, że ktoś ukradł mu jego pistolet maszynowy Beretta. Podejrzewając Marię, która wcześniej chciała kupić od niego broń, żąda, aby mu go oddała. Nie mogąc dojść do porozumienia, trafia wreszcie do jej mieszkania. Tam poznaje brata Marii, Staszka, który nie lubi konspiracyjnych zajęć siostry i trzyma się od nich z daleka, malując obrazy. Nie mogąc dostać się do koszar bez broni, Santucci oświadcza, że póki Maria nie odda mu broni, będzie mieszkać z rodzeństwem. Mieszkając pod jednym dachem z Polakami, Giuseppe poznaje życie w okupowanej Warszawie i zajęcia ruchu oporu. Chcąc przypodobać się Marii Włoch kilka razy kradnie broń Niemcom. Jego mundur pozwala też jemu i Staszkowi unikać łapanek. Dopiero po kapitulacji Włoch Niemcy aresztują Staszka przebranego we włoski mundur. Jednak dzięki nawiązaniu znajomości z więziennym strażnikiem i obietnicy pohandlowania z nim bronią na ulicach Warszawy Staszkowi udaje się uciec, wcześniej zdobywając broń na kilkunastu Niemcach i wywołując przez to strzelaninę między samymi okupantami. Uciekając przed goniącymi Staszka Niemcami, rodzeństwo i Włoch dołączają do oddziału partyzantów. Tam Santucci odnajduje wreszcie swój pistolet maszynowy, wraz z partyzantami stacza potyczkę z Niemcami i w końcu spaceruje plażą w rodzinnych stronach.

  Front wschodni – całokształt działań bojowych w czasie II wojny światowej pomiędzy III Rzeszą a ZSRR i sojusznikami obydwóch państw w Europie Wschodniej i Środkowej. Walki na froncie wschodnim trwały od 22 czerwca 1941 do 8 maja 1945. Swym zasięgiem obejmowały znaczny obszar europejskiej części Rosji, całą Polskę, Ukrainę, Białoruś, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Rumunię, Węgry, Słowację, Jugosławię aż do wschodniej części Niemiec i Austrii. Był to najkrwawszy i największy z frontów wojennych w historii.Andrzej Gawroński (ur. 10 lutego 1935 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy. Brat nieżyjącego już aktora Aleksandra Gawrońskiego. Stryj Agaty Gawrońskiej, której mężem jest Adam Bauman.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Elżbieta Czyżewska – Maria
 • Antonio Cifariello – Giuseppe
 • Zbigniew Cybulski – Staszek
 • Andrzej Gawroński
 • Zdzisław Maklakiewicz – fałszywy wartownik / handlarz na bazarze
 • Aleksander Fogiel – handlarz z pociągu
 • Jarema Stępowski – strażnik więzienia Wehrmachtu
 • Krystyna Borowicz
 • Jan Matyjaszkiewicz
 • Artur Młodnicki – artysta
 • Kazimierz Meres – SS-mann
 • Tadeusz Schmidt – dowódca oddziału partyzanckiego
 • i inni

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Artur Młodnicki (ur. 28 sierpnia 1911 we Lwowie, zm. 16 lipca 1972 we Wrocławiu) – polski aktor, reżyser teatralny i kierownik teatru. Związany z teatrami w: Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Częstochowie, Lwowie, Olsztynie, Szczecinie, Łodzi i, od 1952 roku do śmierci, z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Przez wiele lat kierował wrocławskim oddziałem ZASP-u. Jego córką jest aktorka Iwa Młodnicka. Pochowany został we Wrocławiu na cmentarzu na Klecinie. Jego imię nosi jedna z wrocławskich ulic.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Giuseppe w Warszawie na kanale Studia Filmowego Kadr w serwisie YouTube
 • Giuseppe w Warszawie w bazie Filmweb
 • Giuseppe w Warszawie w bazie filmpolski.pl
 • Zdjęcia z filmu Giuseppe w Warszawie w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Warto wiedzieć że... beta

  Łapanka – nazwa (pierwotnie potoczna) jednego z głównych sposobów używanych przez Niemców podczas II wojny światowej dla zatrzymania na ulicach okupowanych miast większej liczby przypadkowych przechodniów w celu uwięzienia ich, przesiedlenia, umieszczenia w obozach koncentracyjnych bądź skierowania na przymusowe roboty do Niemiec.
  Stanisław Lenartowicz (ur. 7 lutego 1921 w Dzianowie, zm. 28 października 2010 we Wrocławiu) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Jeden z twórców polskiej szkoły filmowej.
  Mundur wojskowy – charakterystyczny jednolity dla danej formacji wojskowej ubiór żołnierza. W języku polskim określenie to pojawiło się w XVIII w. i pochodzi z języka francuskiego – la monture lub niemieckiego – die Montur.
  Elżbieta Justyna Czyżewska (ur. 14 maja 1938 w Warszawie, zm. 17 czerwca 2010 w Nowym Jorku) – polska aktorka filmowa i teatralna, od końca lat 60 XX w. pracująca w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
  Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.