• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giuseppe Scopelliti

  Przeczytaj także...
  Kalabria (wł. Calabria) – region administracyjny w południowych Włoszech o powierzchni 15 079 km² i 2,09 milionach mieszkańców, ze stolicą w Catanzaro. Graniczy z regionem Basilicata a poprzez Cieśninę Mesyńską z Sycylią.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Włoski Ruch Społeczny lub Włoski Ruch Socjalny (wł. Movimento Sociale Italiano, MSI) – włoska prawicowa postfaszystowska partia polityczna, działająca w latach 1946–1995, pierwotnie neofaszystowska, stopniowo ewoluująca w kierunku narodowym i konserwatywnym.

  Giuseppe Scopelliti (ur. 21 listopada 1966 w Reggio di Calabria) – włoski polityk, samorządowiec, od 2010 do 2014 prezydent Kalabrii.

  Życiorys[]

  Ukończył studia z zakresu ekonomii i handlu. Pracował w zawodzie wydawcy. Działał we Włoskim Ruchu Socjalnym, w 1993 został sekretarzem krajowym organizacji młodzieżowej (Fronte della Gioventù). Po rozwiązaniu tej partii został członkiem Sojuszu Narodowego.

  Od 1988 związany z samorządem lokalnym, w 1990 objął mandat radnego Reggio di Calabria. W 1995 wybrano go w skład rady regionu Kalabria, do 2000 był przewodniczącym tej rady. Następnie przez dwa lata zajmował stanowisko asesora (członka egzekutywy) ds. pracy i kształcenia zawodowego. W 2002 został burmistrzem Reggio di Calabria, w 2007 uzyskał reelekcję na kolejną kadencję.

  Sojusz Narodowy (wł. Alleanza Nazionale, AN) – włoska prawicowa partia polityczna, działająca w latach 1995–2009.Reggio di Calabria (dawn. Region, Rhegium, Rhegion) – miasto i gmina w południowych Włoszech, nad Cieśniną Mesyńską, stolica prowincji Reggio di Calabria.

  W wyborach regionalnych w 2010 jako kandydat centroprawicy skupionej wokół Ludu Wolności został wybrany na urząd prezydenta Kalabrii. W 2013 przystąpił do partii Nowa Centroprawica.

  Bibliografia[]

 • Nota biograficzna na stronie Regionu Kalabria (wł.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowa Centroprawica (wł. Nuovo Centrodestra, NCD) – włoska centroprawicowa partia polityczna, którą założył wicepremier Angelino Alfano.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.